Мобільний додаток

Вся країна. Сучасна громада

"Вся країна. Сучасна громада" - програма про розвиток об'єднаних громад. Ми взяли за мету донести об’єктивну інформацію про реформу децентралізації та заохотити людей до активної участі у суспільно-політичному житті свого села або міста.

Основною частиною кожного випуску є інтерв’ю ведучого із одним або кількома гостями студії – експертами в частині розвитку місцевих громад, самими представниками громад, активістами, інвесторами регіональних проектів, представниками ініціатив, спрямованих на підтримку новостворених громад, урядовцями. Також програма містить сюжети про конкретний приклад самоорганізації людей, запровадження інвестиційного проекту, вирішення проблем села або міста силами громади.

Крім того, під час програми надається довідкова інформація про досвід запровадження аналогічних проектів у різних областях України або навіть інших країнах світу. І найголовніше: під час кожної програми на зв'язку з Києвом - студії регіональних філій Суспільного.

За участі Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана обговорювали підсумки процесу децентралізації у 2017-му і "Маршрутна карта децентралізації на 2018-й рік".

Програма за 28 лютого 2018 р. 

Як в Україні триває процес децентралізації? Чому громадам вигідно об’єднуватися? Як переконувати її членів не залишатися осторонь? Роль міст обласного значення у покращенні рівня життя на місцях.

Програма за 07 березня 2018 р. 

Як в об’єднаних громадах оптимізувати і спростити процес надання адміністративних послуг? Чи забезпечують Центри надання адміністративних послуг доступність і якість для всіх мешканців громад? Досвід успішних, приклади від найкращих.

Програма за 14 березня 2018 р. 

Яка роль Агенцій національного розвитку в процесі децентралізації? Чим вони відрізняються від обласних державних адміністрацій? Як ці осередки сприяють співпраці між державним, приватним та громадським секторами? На яку допомогу можуть розраховувати голови об’єднаних громад?

Програма за 21 березня 2018 р. 

Співробітництво територіальних громад. Які нові можливості відкриває спільне вирішення проблем? Які шляхи реалізації співробітництва можливі сьогодні в Україні? Як держава підтримує та фінансово стимулює бажання громад спільно працювати?

Програма за 28 березня 2018 р. 

Як керівництво районних лікарень, влада та громадськість беруть участь у реформуванні первинної медичної допомоги в сільській місцевості? Чи будуть там доступні консультації провідних фахівців? Як швидко надаватиметься невідкладна допомога?

Програма за 04 квітня 2018 р. 

Як неспроможним громадам, яким не вдається, навіть з урахуванням державних субвенцій, утримувати себе,  відчути ефект від збільшення ресурсів та повноважень? Чому потрібно об’єднуватися зі спроможними громадами, навколо обласних центрів економічного розвитку? На які результати можна розраховувати, і які страхи та ризики криються?

Програма за 11 квітня 2018 р. 

Як створення об’єднаних територіальних громад впливає на роботу закладів середньої освіти? Чи змінюється структура середньої школи? Чи всі громади охоче виділяють кошти на покращення умов навчання дітей? Завдяки чому сільські школи стають конкурентоспроможними? Як педагоги та учні сприймають новації?

Програма за 18 квітня 2018 р. 

29 квітня - перші місцеві вибори в сорока об’єднаних територіальних громадах. Чому потрібно йти на вибори і як захистити свої виборчі права? Як громадянам обрати ефективну, відповідальну владу?  

Програма за 25 квітня 2018 р. 

Про що свідчить міжнародна підтримка реформ? Як донорські проекти сприяють процесу децентралізації в Україні?

Програма за 02 травня 2018 р. 

Чому містам та сусіднім із ними громадам вигідно співпрацювати? Як реалізовувати спільні проекти, що сприяють процесу децентралізації та розвитку територій? 

Програма за 09 травня 2018 р. 

Що вже зроблено для надання якісних медичних послуг сільському населенню? Як розбудовується первинна ланка на місцях та яку увагу приділяють профілактиці захворювань? Як підтягнути рівень сільської медицини в Україні до європейських стандартів?

Програма за 16 травня 2018 р.

Як фінансова децентралізація сприяє незалежності місцевих бюджетів від державного та створює можливості для планування розвитку територій, втілення реальних проектів? За рахунок чого зростають надходження до бюджетів громад? Які ресурси ще не задіяні в цьому процесі?

Програма за 23 травня 2018 р. 

Децентралізація доріг. Як Державний дорожній фонд упорядковує своє господарство? Скільки часу потрібно для наведення ладу на магістралях країни? Хто відповідатиме за стан автошляхів? Як ефективно вкласти кошти у відбудову доріг місцевого значення і забезпечити надійність на роки?

Програма за 30 травня 2018 р. 

Чи престижно в наш час працювати в органах місцевого самоврядування? Які критерії цих структур, враховуючи новий формат влади на місцях?  Чи охоче долучаються до роботи молоді кадри? Які шляхи підвищення ефективності місцевого самоврядування?

Програма за 06 червня 2018 р. 

Заходи безпеки в об’єднаних територіальних громадах. Як організовано швидку і професійну допомогу в екстрених випадках? Децентралізація надає для цього повноваження, є ресурси, а ось чи формується в громадах розуміння власної відповідальності за безпеку своїх мешканців?

Програма за 13 червня 2018 р

Громад, які не користуються перевагами децентралізації, меншає.
Вплив децентралізації на якість життя мешканців об’єднаних територіальних громад - досвідом ділитимуться голова Новоукраїнської ОТГ з Кіровоградщини Олександр Корінний та голова Царичанської ОТГ Дніпропетровської області Геннадій Сумський.

Програма за 20 червня 2018 р. 

З об’єднанням у громаду закриють сільські школи і села зникнуть. Хто не чув таку тезу? Тож розвіюємо ці міфи. Як на місцях користуються перевагами децентралізації і борються за якість освіти?

Програма за 27 червня 2018 р. 

Які можливості об’єднаних територіальних громад  щодо формування інвестиційного клімату та розбудови малого й середнього бізнесу? Чи сприяє децентралізація перетворенню слухняних та безправних виконавців і прохачів на успішних місцевих лідерів, які здатні вирішувати проблеми й примножувати доходи бюджетів? Як триває реформа на рівні сіл, селищ, міст?                                                       Програма за 4 липня 2018 р. 

Вчасне законодавче забезпечення – невід’ємна складова успішної та дієвої децентралізації. Коли Україна отримає нові, чіткі процедури вирішення питань адміністративно-територіального устрою? Чи готові на місцях працювати за "буквою закону"?

Програма за 11 липня 2018 р. 

Чим знане твоє місто, село? Які легенди, цікаві традиції збереглися до сьогодення? Що можна запропонувати мандрівникам? Об’єднані територіальні громади як основа для творення національного туристичного продукту. Що можна зробити на місцевому рівні, а що потребує підтримки центру?

Програма за 18 липня 2018 р. 

Обсяг владних повноважень на місцях зростає і прикладів недотримання чинного законодавства при ухваленні рішень також чимало. Як усувають помилки - під тиском громадськості чи через суди? Чи є факти, коли ухвалене з порушеннями закону рішення і надалі залишається чинним? Чому таке трапляється?

Програма за 25 липня 2018 р. 

В Україні розпочався процес планування місцевих бюджетів. Як не помилитися і збалансувати доходи і видатки на наступний рік?

Програма за 1 серпня 2018 р. 

Як громадам фінансувати впровадження енергоефективних заходів? Звідки їм брати гроші? Чим можуть допомогти держава, а чим - бізнес та міжнародні партнери? З чого почати підготовку і як реалізувати енергоефективні проекти? Чи є вже успішний досвід, яким можна поділитися?
 
В Україні вп’яте відбувається конкурс кращих практик місцевого самоврядування. Як цей захід впливає на розвиток громад? Проектам у яких напрямках надають пріоритет цьогоріч? Хто може брати участь у конкурсі?
 

Чудові краєвиди, сприятливі ландшафти та мікроклімат — все це промовисто натякає на розвиток туризму. Як розвивається туризм на Івано-Франківщині та Тернопільщині, розповіли директор інформаційного туристичного центру Теребовлянської ОТГ Степан Зелінський, голова Брошнів-Осадської ОТГ Назарій Іванів, а також виконавчий директор регіонального відділення асоціації міст України Юрій Стефанчук.

Програма за 23 жовтня 2018 р. 

Одна із ключових тез реформи децентралізації — заява влади про те, що це, передусім, фінансова децентралізація, громади отримають більше грошей і більше прав розпоряджатися цими грошима. Які відносини складаються з державним бюджетом? Як розподіляються кошти, які проекти мають пріоритет у фінансуванні? На конкретних прикладах розберемося, як формуються бюджети ОТГ на Хмельниччині та Вінничині.

Програма за 30 жовтня 2018 р. 

Оптимізація шкільної мережі, інклюзивна освіта, вища якість сільської освіти, більше грошей, можливостей, більше знань – все це "Нова українська школа". Що змінилося на практиці у закладах освіти Рівненської та Житомирської областей розповіли керівник рівненського регіонального відділення асоціації міст України Василь Курилас, голова Станишівської об’єднаної територіальної громади Юрій Матвійчук, голова Ушомирської ОТГ Людмила Мала та начальник відділу освіти Ушомирської громади Ірина Вербовенко.

Програма за 6 листопада 2018 р. 

Медична реформа стартувала для кожного із нас 2 квітня із підписання декларацій між лікарем та пацієнтом. Суть медичної реформи полягає у запровадженні чітких правил функціонування системи та чесних стосунків лікар-пацієнт, лікар-лікарняний заклад, лікарняний заклад-держава. Що змінилося у сільській медицині після створення ОТГ, розповідають представники об'єднаних громад з    Ужгородського району та Харківщини.

Програма за 13 листопада 2018 р. 

Дозвілля в об’єднаних територіальних громадах. Про можливості та перспективи організації дозвілля на Одещині та Тернопільщині розповіли голова тузлівської ОТГ Татарбунарського району Лариса Корнован-Мойсеєнко, голова коноплянської ОТГ Іванівського району Олександр Волошин та голова великогаївської ОТГ Тернопільської області Олег Кохман.

Програма за 20 листопада 2018 р. 

Чи потрібна пошта в селах, об’єднаних територіальних громадах? Як платити за комунальні послуги, отримати або відправити посилку? Чи схвалюють мешканці ОТГ закриття відділень пошти? Що таке мобільні або пересувні поштові відділення, як вони діють? Таке коло питань у фокусі уваги представників Волині і Дніпра.

Програма за 27 листопада 2018 р. 

Чи змінилася діяльність районних державних адміністрацій із початком децентралізації? Яка їх роль у житті об’єднаних територіальних громад? Райони – це той рівень, який лише починає реформуватись, але вже очевидно, що зміни необхідні. Про те, яким чином має відбуватися цей процес, розповідають представники ОТГ з Чернігівщини та Херсонщини.

Програма за 4 грудня 2018 р. 

Який рівень безробіття в об’єднаних територіальних громадах? Як на місцях вирішується проблема працевлаштування? Чому мешканці громад потерпають від безробіття і змушені їхати у пошуках роботи до районних і обласних міст або й за кордон і водночас об’єднані громади відчувають "кадровий голод", розповідають представники ОТГ з Волині та Сумщини.

Програма за 11 грудня 2018 р. 

Кращі практики місцевого самоврядування 2018. Українське радіо завітало на церемонію нагородження переможців. Після оголошення результатів їх запросили до розмови у виїзну студію. Ними стали: Вадим Гаєв – Новопсковський селищний голова Луганська область. Оксана Савчук – секретар Івано-франківської міської ради. Людмила Прокопечко – голова Доброславської селищної ради.

Програма за 18 грудня 2018 р. 

Гендерна політика в об’єднаних територіальних громадах. Про рівність можливостей та прав для чоловіків і жінок у громадах розповідають представники форуму "Кращі практики місцевого самоврядування 2018" з Харківщини, Полтавщини та Хмельниччини.

Програма за 25 грудня 2018 р. 

Успішний досвід – це те, що вчить і надихає. Українське радіо продовжує дізнаватися про найкращі практики місцевого самоврядування. Про успіхи і складнощі розповіли голова Пирятинської ради Олексій Рябоконь з Полтавщини та голова Немішаївської селищної ради Сергій Замідра.

Програма за 1 січня 2019 р. 

Безпека в об'єднаних громадах. Які повноваження мають помічники дільничних та інспектори з охорони громадського порядку та хто фінансує утримання шерифів у нових громадах. На зв'язку з Києвом — представники ОТГ з Тернополя та Полтави.

Програма за 8 січня 2019 р. 

Що змінилося у закладах дошкільної освіти з початком реформи децентралізації. На зв'язку з Києвом - Чернігів і Львів. Чи залюбки до садочків ходять діти і чи задоволені батьки, розповідають начальниця відділу освіти Іванівської ОТГ Оксана Колесник та начальниця відділу освіти Жовтанецької ОТГ Ірина Вус.

Програма за 15 січня 2019 р. 

Обмін досвідом між об'єднаними територіальними громадами.  Розповідають представники територіальних громад з Рівного і Сєвєродонецька.

Програма за 22 січня 2019 р. 

У яких місцях селах можна користуватися Інтернетом безоплатно? Де є wi-fi? Які послуги за допомогою Інтернету можна отримати у громаді? Чи має громада власний сайт, сторінку у ФБ або інших соцмережах? На зв’язку з Києвом - Херсон і Суми.

Програма за 5 лютого 2019 р. 

20% суспільства в Україні — діти, 27% — молодь. Усі вони мають рівні права, але різні можливості. На скільки ми, дорослі, готові дати молоді можливість, якщо не самим будувати своє майбутнє, то хоча б брати в цьому активну участьПро роль молоді в громадах будемо говорити у програмі. 

Програма за 12 лютого 2019 р. 

У межах реформи з децентралізації 60% надходжень від податку на доходи фізичних осіб спрямовуються до місцевих бюджетів. Це сильний стимул і для міст, і для ОТГ. Нині співробітництво міст із навколишніми селами та селищами в Україні має величезний потенціал. Чи на повну потужність воно розгорнулося? Як сприяти такій співпраці?

Програма за 19 лютого 2019 р. 

Говоримо про водопостачання, тему яку багато керівників громад ставлять на перше місце в пріоритетності. Навіть у великих містах люди часто скаржаться на неналежну якість води. В селах здавалося б мало бути все простіше, є своя криниця - є можливість отриматидоступ до води, але хто контролює її якість? І що робити якщо криниці немає?

Програма за 26 лютого 2019 р. 

Як часто забирають сміття? Куди вивозять сміття із садиб? Чи є несанкціоновані сміттєзвалища? Хто і за який кошт прибирає сміття з цвинтарів, наприклад, після поминальних днів? Культура сортування сміття? Чи є у планах встановлювати сміттєві баки для роздільного сміття? Чи накопичується великогабартине сміття в ОТГ? Як його утилізують? Чи є в громаді пункти прийому вторсировини?

Програма за

Форум місцевого самоврядування у Польщі - європейський досвід і українські реалії

У народі кажуть: як би знав де упав, то й сіна ю підклав. Так і у нас – починаєш якусь нову справу, завжди намагаєшся дізнатися як це робили і чи робили це до тебе? Як це робили інші? Усе це дуже корисно, але як ми це використовуємо, чи є достатньо можливостей у наших очільників громад, інших представників громад обмінюватися таким досвідом, співпрацювати на локальному рівні із громадами інших країн – от про це ми сьогодні і поговоримо. У нас Полтавщина та Сумщина на зв’язку. У полтавській студії – Олександра Шереметьєва – Омельницький сільський голова та Юрій Бова – Тростянецький міський голова.

Як впровадити альтернативні джереал енергії в ОТГ?

Реформа з децентралізації влади передбачає зміну управління на місцях, у громадах. Системні перетворення щодо передачі ресурсів і повноважень на місця зумовили зміну пріоритетів у роботі голів територіальних громад та депутатського корпусу. У своїй діяльності їм необхідно надавати мешканцям максимальну кількість послуг, маючи обмежені ресурси. Енергоефективність – це перший крок до економії коштів. Саме тому в об’єднаних територіальних громадах нині шукають альтернативні джерела з енергоефективності та енергозаощадження. Проекти альтернативної енергетики, енергоощадних технологій є важливими для впровадження в ОТГ для забезпечення в першу чергу їхньої енергонезалежності та економії фінансів. У регіонах акцентується увага на необхідності використання земельних ділянок для реалізації проектів альтернативної енергетики. Таким чином, енергоефективність – це не лише економія коштів, а й імідж громади та можливість залучення інвестицій. Реалізація проектів із впровадження альтернативних джерел енергії в ОТГ повинна мати не точковий, а системний характер, а для цього необхідне розуміння представників органів самоврядування, бізнесу й державної влади. Запоріжжя Петро КІЯШКО, Веселівський селищний голова (Веселівська селищна рада Запорізької області) Кропивницький Валерій Сніжко, голова Бобринецької міської територіальної громади.