war

Володимир Кулешов: ОТГ розвинених країн мають понад 60% власних надходжень у бюджет

17.12.2018 р., 13:23

Одна із ключових тез реформи децентралізації — заява влади про те, що це, передусім, фінансова децентралізація, громади отримають більше грошей і більше прав розпоряджатися цими грошима. На конкретних прикладах розберемося, як формуються бюджети ОТГ в ефірі Українського радіо в програмі "Вся країна. Сучасна громада".

Володимир Кулешов, голова Гніванської ОТГ (Тиврівський район) Вінницька область: раніше ми мали 17-19 відсотків власних надходжень, все решта — дотації, інші кошти, які, скажімо, випросиш. На сьогоднішній день ми можемо говорити про те, що власних надходжень ми маємо близько 47-ми відсотків і це ще не суперпоказник, тому що розвинені країни мають 60 і більше відсотків. Але це дуже добре. У нас є власні надходження, і хоча є і повноваження, проте ми можемо самостійно ухвалювати рішення, чи будемо реорганізовуватися, чи будемо модернізувати системи, наприклад, опалення і таке інше. Тобто ми вирішуємо, як заробити кошти і як зекономити кошти, які у нас є. Коли ПДФО надходив у район, до об’єднання у громаду, наш бюджет становив 22 мільйони. Із них 8-10 мільйонів — бюджет розвитку. А на сьогоднішній день ми маємо 93 мільйони і з них 43 мільйони власних надходжень.

Отже, 47 відсотків  — це зароблені кошти, решта — державні субвенції?

Володимир Кулешов: так, нам передають кошту на освіту, на охорону здоров’я тощо. І ми ці кошти використовуємо за цільовим призначенням.

Михайло Кулик, голова Іванівської ОТГ (Калинівський район): у нас молода громада, вибори відбулися 29 жовтня минулого року. До цього я не працював сільським головою, але я вивчав надходження до бюджету, які були раніше, до об’єднання. По двох сільських радах надходження було 13 мільйонів. А на сьогоднішній день ми маємо 42 мільйони 410 тисяч.

Скільки із цих коштів зібрала ваша громада?

Михайло Кулик: власні доходи у нас 19 мільйонів 844 тисячі.

Тобто теж близько 45 відсотків. А що на Хмельниччині відбувається?

Сергій Когут, голова Солобковецької ОТГ (Ярмолинецький район) Хмельницька область: у нас також громада доволі молода. Нам сьогодні виповнилося рік після виборів. До об’єднання наш бюджет становив близько 6 мільйонів, а зараз ми маємо бюджет 28 мільйонів, у тому числі 14 мільйонів власних надходжень. Але слід звернути увагу, що разом з надходженнями у нас зросли і видатки. Зараз переважають видатки на освіту.

Чого очікуєте від нововведень для наповнення бюджетів ОТГ?

Володимир Кулешов: 6 мільйонів нам іде дотація на сьогоднішній день. А нововведення, що планують зробити, для нас будуть суттєві. Адже у нас на території є два потужні кар’єри, гранітні. Я думаю, якщо введуть 5 відсотків рентної плати за користування надрами, це для нас буде хорошою допомогою. На рахунок лісів, - а в нас тільки на території міста 800 гектарів лісу, - я також думаю, це буде гарно, наші показники власних надходжень зростуть. Проте до цього потрібно підходити виважено, адже 5 відсотків, я думаю, завищено.

Михайло Кулик: зважена відсоткова ставка рентної плати — це важливо. Можливо, 5 відсотків — це перебільшення. Але нам це буде суттєва допомога. Надра у нас не використовуються. Ліси у нас належать до заповідного фонду, тож нам ці нововведення не допоможуть. Нам більше цікаві зміни які можуть зобов’язати підприємства сплачувати податок із доходів фізичних осіб із земельних часток паїв за місцем розміщення земельної ділянки. Це суттєво. У нас близько двох мільйонів надходжень від плати за земельні частки паїв.

Тобто ви можете втратити ці кошти?

Михайло Кулик: так, якщо не приймуть відповідні зміни до податкового кодексу.

Прослухати повну версію розмови.

Новини по темі