Мобільний додаток

Міністр юстиції про цифровізацію, антирейдерство та "тюремну" реформу

2.02.2021 р., 22:24

В ефірі Українського радіо міністр юстиції України Денис Малюська розповів про розпродаж в’язниць та облаштування віп-камер, про те, як триває анонсований торік владою процес реформування вітчизняних буцегарень, на якому етапі боротьба з рейдерством та як відбувається цифровізація адміністративних послуг.

Міністр юстиції Денис Малюська ділиться здобутками 2020-го та планами на 2021-ий: "Ми запустили новий реєстр юридичних і фізичних осіб-підприємців, який нам дасть весною цього року повністю автоматизувати реєстрацію підприємців. І всі ці кроки дають можливості щодо полегшення процесу реєстрації осіб-підприємців, щодо недопущення антирейдерських операцій, щоб система сама виявляла і реагувала на неприпустимі дії. Наприклад, вночі на одному з об’єктів нерухомості пройшло три операції з передачі права власності – ця операція є підозрілою, і вона буде гальмуватися самою системою. Є й інші проєкти, які будуть реалізовані наступного року".

Також посадовець розповів про проєкт Дія.City, який вже активно обговорюється в IT-середовищі: "Це – величезний комплексний проєкт. Тут мова не йде про якусь частку. Тут – проєкт, про який ми домовились з МінЦифрою. Його мета – надання вкрай сприятливих умов для ІТ-сектору. Наше завдання у цьому напрямку – оптимізувати роботу учасників, користувачів "Дія.Сity". Також цього року Мін’юст планує замінити більшу частку комп’ютерів РАГСів, щоб вони могли обробити всю кількість запитів, що надходить.

Про продаж в'язниць, платні камери та реформу системи покарань

"Ми плануємо почати активні дії з цього напрямку в лютому, – каже міністр, – думаю, що про оголошення аукціонів буде повідомлено тижні за два. Документи на приватизацію першої в’язниці ми передали до ДержФондМайна, і думаю перша в’язниця буде продана на початку березня поточного року".

Також, розповідає він, є великий законопроєкт щодо зміни системи покарань, який "на виході з Кабміну" обговорювався з Прокуратурою, судами: "Ми хочемо зробити великий акцент на ресоціалізації тих людей, які виходять з в’язниць у суспільство. На зараз, в’язниці, це – школи злочинності, і люди звідти виходять гіршими, ніж туди потрапили. І я не розумію, навіщо люди платять податки для утримання таких установ, де люди мають виховуватись до нормального життя, а отримують кримінальні зв’язки й робляться небезпечними для суспільства. Реформування цієї системи – можливість індивідуального покарання для кожної людини в залежності від її потреб". Міністр розповідає про програму "Кассандра", яка розрахована на індивідуальний підхід до кожної особи. "Вона аналізуватиме, в чому ризики людини – чи то вона зловживає алкоголем, чи наркотиками, чи то корисливі мотиви – вона жадібна і не вміє розраховувати витрати. Визначаються вади людини, що призвели до вчинення злочину і потім проводиться індивідуальна робота з такою людиною. На виході ми отримаємо дешеву систему і безпечну людину".

Також міністр розповів про надходження від платних камер і слідчих ізоляторах. "На даний час це більше, ніж 2 мільйони 200 тисяч гривень. І це істотно перевищує усі наші витрати на обладнання таких тюрем, на отримані кошти ми проводимо ремонти у безкоштовних камерах. Ця послуга вкрай популярна, платних камер в Київському СІЗО істотно побільшає, це означає, що надходжень буде більше, і буде більше ремонтів безкоштовних камер". За прогнозами Дениса Малюськи, за рік-два Київське СІЗО буде середнього рівня слідчий ізолятор в європейській країні. І це без нових витрат платників податків, зазначає він.

Боротьба з рейдерами

"Ми хочемо у 2021-му році максимально усі гарантії забезпечення права власності перевести у режим програмного забезпечення", – говорить міністр. Зараз, за його словами, системного рейдерства немає, але трапляються поодинокі історії, де хтось з якихось особистих, політичних, бізнесових міркувань хоче вкрасти якийсь об’єкт. "Як правило, це корпоративні конфлікти, які мають тривалу історію, вона дуже складна. Остання така – це "Ринок Столичний", там і мітингували під нами, і в медіа нас намагалися знищити інформаційно, але нам вдалося відстояти стабільність реєстру, попри те, що він був атакований в дусі 90-х".

В електронному офісі протидії рейдерству буде побудована максимально цифрова взаємодія з заявниками, каже міністр. "Тобто, якщо зараз, щоб дізнатися статус скарги, коли вона буде розглядатися, коли отримає рішення, треба телефонувати на гарячу лінію, а мова йде про тисячі людей, це буде онлайн інструмент, коли буде зрозуміло дату, час, статус розгляду скарги. Коли можна буде отримати рішення". Також Мін’юст планує побудувати на базі реєстру з нерухомості набір можливостей для кожного власника нерухомості, щоб окремі гарантії безпеки він міг модерувати сам.

Позови України щодо порушень прав людини Криму – про юридичний супровід в ЄСПЛ

14 січня Європейський суд з прав людини визнав частково прийнятною скаргу України на порушення прав людини в окупованому Криму. Зокрема, ЄСПЛ визнав достатніми підстави для прийняття до розгляду скарг України проти РФ за 11 пунктами у справі. "Ми отримали рішення Європейського суду з прав людини набагато ліпше, ніж наші колеги з Грузії, – зазначає міністр, – І в нас, і в Грузії були схожі вимоги, схоже проблемне питання – це наявність активного контролю з точки зору того, чи Росія контролювала завойовану чи окуповану ними територію на певні моменти часу. Нам вдалось довести, що Росія контролювала Крим у лютому ще задовго до референдуму, а не влітку 2014-го року. І Європейський суд це визнав і підтвердив. У грузин довести контроль Росією своєї території протягом певного часу не вдалося, і тут їхня перемога не настільки яскрава як була наша".

2021-ий рік міністр юстиції Денис Малюська бачить як рік збирання доказів і надання їх Європейському Суду з прав людини.

Міністр юстиції про цифровізацію, антирейдерство та "тюремну" реформу

Новини по темі