Понад 70% усієї української генерації зруйновано або пошкоджено – Омельченко

Понад 70% усієї української генерації зруйновано або пошкоджено – Омельченко

Понад 70% усієї української генерації на сьогоднішній день зруйновані, пошкоджені або окуповані, констатує директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. В ефірі Українського Радіо він наголосив, що загалом йдеться про шкоду на мільярди доларів. Найбільш чутлива руйнація — це ДніпроГЕС, яка забезпечувала маневрові потужності і допомагала балансувати нашу енергосистему. "Атакою на ДніпроГЕС Росія, по суті, порушила Женевську конвенцію, яка забороняє атакувати ядерні об'єкти, а також гідроелектростанції", — зауважив Омельченко. При цьому він вважає, що допомогти нам покрити дефіцит кіловатів можуть країни Європи, де ринок загалом профіцитний. Але важливо, щоб Україна змогла домовитися із Організацією системних операторів ЄС про збільшення ліміту на імпорт електроенергії до 2,5–3 тисяч мегаватів. "Фізично це можливо, але потрібно отримати підтримку від ENTSO-E", — додав енергетичний експерт.  

0:00 0:00
10
1x

Ліквідація наслідків ракетної атаки росіян. Фото: facebook/zelenskyy.official

Пошкоджена інфраструктура на мільярди доларів

Що можете розповісти про шкоду завдану сьогоднішньою атакою і які загалом наслідки спричинили масовані російські удари по нашій енергетиці за останні місяці? 

Наслідки не дуже добрі. Пошкоджена інфраструктура на мільярди доларів. Найбільш чутливе пошкодження і руйнація –  це ДніпроГЕС. Це дійсно дуже велика втрата для України. І слід підкреслити, що ДніпроГЕС – це електростанція, яка серйозно додавала можливість балансувати нашу енергосистему. А у нас і так дефіцит маневрових потужностей, тому її втрата є дуже відчутною. Крім того, атакою на ДніпроГЕС Росія, по суті, порушила Женевську конвенцію, яка забороняє атакувати ядерні об'єкти, а також гідроелектростанції. Але бачимо, що Росія ніпередчим не зупиняється. І що цікаво, сьогодні 79-та річниця перемоги над нацизмом, згадуються жертви нацизму, і Росія завдала по Україні 79-ть ударів дронами і ракетами. Тобто, це вони так символічно "відзначають" цю пам'ять про жертв у Другій світовій війні.

Європейський ринок електроенергії зараз профіцитний

Щодо імпорту електроенергії з Європи. На яку допомогу ми можемо розраховувати? І чи зможуть європейці нам допомагати, якщо вони потребуватимуть електроенергії самі?

Допомагати Україні можуть Молдова, Румунія, Угорщина, Словаччина і Польща. І на сьогодні ми не маємо інформації, що у Євросоюзі існує якийсь дефіцит електроенергії. Навпаки, ринок електроенергії в ЄС зараз профіцитний, особливо у травні. Я думаю, і в літні період так буде, оскільки у Євросоюзі збудовано дуже багато сонячних, вітрових електростанцій. Тому я не очікую, що вони не зможуть допомагати нам весною чи влітку. Взимку чи восени дійсно можуть бути певні проблеми. Але знову ж таки, поставки в Україну не такі вже й великі. Тому зараз дуже важливо, щоб Україна провела успішні перемовини із Організацією системних операторів ЄС (ENTSO-E) про збільшення ліміту на імпорт електроенергії – з 1,7 тисяч МВт до хоча б 2,5–3 тисяч МВт. Фізично це можливо, але потрібно отримати підтримку від ENTSO-E.  Це нам би дуже сильно допомогло. 

Щодо втрат в цілому, то з початку війни у нас залишилося всього 25-30% від усіх потужностей, які ми мали до 24 лютого 2022 року. Тому сьогодні енергетична система знаходиться на порозі фактично планових відключень. Уже сьогодні (8 травня) ввечері вони застосовані із 18 до 23 години для промисловості і комерційних суб'єктів. Чи зачеплять вони населення? Це ще не факт. Все буде залежати від рівня споживання населенням у цей період.

Володимир Омельченко. Фото: uacrisis.org

Прайс-кепи і ціни на електроенергію

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) спростила приєднання генеруючих установок до електричних мереж. Про що йдеться і наскільки такий крок зараз потрібний?  

Зараз завозиться велика кількість малих електростанцій із різних країн світу, в першу чергу, з країн Європи. Це і поршневі газові електростанції, і газотурбінні, і когенераційні установки. І їх потрібно якомога швидше приєднати до мережі, оскільки часу немає. Тому це абсолютно логічне рішення, щоб спростити дану процедуру і енергосистема отримала відповідну допомогу і могла збалансовуватися. 

І ще, я вважаю, НКРЕКП необхідно ухвалити 2 рішення. Перше – рішення про скасування чи значне підвищення прайс-кепів на ринку "на добу наперед" для того, щоб штучно не обмежувався імпорт електроенергії в Україну. Особливо це буде необхідно в осінньо-зимовий період. І друге – це все ж таки наважитися і забезпечити досягнення всіх цін на електроенергію для всіх категорій споживачів до ринкового рівня, в тому числі і для населення. Оскільки на сьогодні ні в Укренерго, яке має великі пошкодження, ні Енергоатом, який пішов у ремонти, просто не мають  можливості компенсувати цю різницю в цінах для населення. Якщо ми не підвищимо ці ціни, то у компанії просто не буде можливості забезпечувати ремонтну компанію. І в результаті енергетики не зможуть підготуватися належним чином до осінньо-зимового періоду. Це не означає, що треба збільшувати ціни на електроенергію відразу у 2,5 чи у 3 рази. Це поступовий процес із одночасною компенсацією для малозабезпечених. Це необхідно робити, щоб наша енергосистема змогла у цих надскладних умовах відремонтувати хоча б те, що можливо відремонтувати.

Зруйновано чи пошкоджено понад 70% усієї української генерації

До чого готуватися українцям найближчим часом? І чи доречно серйозно поставитися до підготовки на осінньо-зимовий період?

Я думаю, що нас чекає така ж історія, яка була у 2022-23 роках, можливо, і більш жорстка. Будемо дивитися по ситуації. Оскільки дійсно руйнації величезні. Уже зруйновано, пошкоджено чи окуповано більше 70% всієї української генерації. І відновити це у такий стислий період неможливо. Тому потрібно, щоб населення займалося енергозаощадженням. І це не тільки LED-лампи і розумні розетки, але має бути і управління попитом. Саме у піковий період треба менше застосовувати енергоємні прилади. Одна із порад – хто може, закупити акумулятори для того, щоб заряджати їх вночі, наприклад, і застосовувати у час пік. Це допомогло б нашій енергосистемі і самим громадянам.