Мобільний додаток

Чому Конституційний суд може оскаржити Виборчий кодекс — пояснює Леонід Ємець

12.12.2019 р., 11:35

Пропозиції президента до Виборчого кодексу загалом слушні, але депутати додали нові зауваження, і це у майбутньому може стати підставою для оскарження кодексу Конституційним Судом України, переконаний один з авторів заветованого президентом Виборчого кодексу, народний депутат України 7-го і 8-го скликань, колишній 1-ий заступник голови комітету з питань правової політики і правосуддя Верховної Ради України Леонід Ємець. Про це він заявив в ефірі Українського радіо.

"Виборчий кодекс — це відкриті списки. По-перше, прибирається мажоритарка. А мажоритарники дуже часто проходять відбивати витрачені гроші і за профітом. Щодо партійних списків, треба проконтролювати, щоб не продавали місце у списку. І ми знайшли вихід: не партійний лідер визначає місце в списку кандидата, тобто він взагалі на його місце не впливає. Впливає виборець, коли під час голосування рухає кандидата, якому він довіряє вверх по списку. І той кандидат, який має найбільшу суспільну довіру, стає потім депутатом. Відповідно, продавати місце у списку немає сенсу і нівелюється сама ідея купівлі місця в списку. Таким чином, ми прибираємо корупцію з процедури формування парламенту", — зазначив Леонід Ємець.

Один з авторів заветованого президентом Виборчого кодексу наголосив, що вносити будь-які додаткові положення до тих зауважень, які вніс президент, не можна, проте народні депутати внесли додаткові зауваження, і це суперечить українському законодавству.

"Президент зазначив зауваження, і я його підтримую. Це краще, ніж залишити стару виборчу систему. Проте, на жаль, все відбулося за більш ризикованим та гіршим сценарієм. За законодавством те, що президент виклав у своїх зауваженнях, що називається "правом вето", парламент далі може або подолати трьомастами голосами, або врахувати ці зауваження і проголосувати, і для цього потрібно 226 голосів. Вносити будь-які додаткові положення до тих зауважень, які вніс президент, не можна. Прийнятий закон після ветування парламент немає права ні доповнювати, ні переглядати, ні змінювати. Лише суто по зауваженнях, які вніс президент, може або погодитись з ними і прийняти з цими зауваженнями, або подолати це вето, сказати, що зауваження є неправильними, але для цього потрібно 300 голосів. У цьому випадку парламент пішов шляхом, не передбачуваним українським законодавством. Вони повносили тути вагон своїх додаткових зауважень", — сказав він.

Леонід Ємець пояснив, що "у Конституції України чітко визначено те, що якщо додати свої додаткові пропозиції до зауважень після вето, то цей закон буде визнаним таким, що прийнятий з порушенням Конституції і потім скасований Конституційним Судом України.  І я не вірю, що з більше 250 депутатів "Слуги народу" ніхто не спромігся відкрити Конституцію і побачити цю норму. Тому виникає питання, чи взагалі є бажання приймати відкриті виборчі списки".

Нагадаємо, Рада прийняла Виборчий кодекс 11 липня 2019 року. Проте президент Володимир Зеленський наклав вето на документ, прийнятий народними депутатами 8 скликання Верховної Ради.

На фото — Леонід Ємець

Чому Конституційний суд може оскаржити Виборчий кодекс — пояснює Леонід Ємець

Новини по темі