ЗСУ подолають снарядний голод — Гетьман про американську допомогу Україні

ЗСУ подолають снарядний голод — Гетьман про американську допомогу Україні

"Я думаю, що дещо вже потрапило на лінію фронту", – зазначив Українському Радіо військовий аналітик Олексій Гетьман, аналізуючи ситуацію після схвалення у США великого пакету в тому числі військової допомоги для України. ЗСУ тепер матиме більше зброї і як наслідок – російським окупантами буде важче наступати, каже експерт. Зокрема, ЗСУ тепер зможуть відновити потужну контрбатарейну боротьбу завдяки отриманню американських снарядів. Тому співвідношення 1:10 не на користь ЗСУ зміниться не тільки за рахунок більшого числа пострілів, "а й тому, що ми почнемо нищити російські артсистеми", – зауважує Гетьман. Також він вважає, що формат "Рамштайн" себе ще не вичерпав.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: ФБ-сторінка "Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine"

"Пропорція артпострілів вирівнюватиметься" 

—    Останні місяці росіяни мали суттєву перевагу на полі бою, нестача артилерійських снарядів у ЗСУ дуже відчувалася. Зараз допомогу Сполученими Штатами ухвалено. Чи це означає, що наш снарядний голод буде подоланий?

Найімовірніше, так і буде, бо була розмова про велику кількість саме касетних снарядів, які нам і до цього передавали США. Зараз кількість збільшиться. В цьому пакеті допомоги прописано, яке озброєння буде постачатися, і снаряди там займають своє місце. 

Нам дуже цього не вистачало. За словами нашого військово-політичного керівництва, різниця була 1:10, тобто на один наш постріл – 10 пострілів росіян. Зараз ЗСУ зможуть передусім вести контрбатарейну боротьбу, коли може й не дуже збільшиться кількість наших пострілів, але вони будуть більш точними. Адже в контрбатарейній боротьбі ми росіян переважаємо і вони це розуміють. Тому співвідношення 1:10, думаю, зміниться не тільки за рахунок того, що в нас буде більше пострілів, а й в тому, що ми почнемо нищити російські артилерійські системи і кількість їхніх пострілів зменшиться. Відтак пропорція буде вирівнюватися. 

(Контрбатарейна боротьба – це артилерійська стрілянина із закритих вогневих позицій по вогневих засобах артилерії противника. Коли контрбатарейна боротьба ведеться одночасно двома протиборчими сторонами, таку ситуацію образно називають артилерійською дуеллю (поєдинком). Здебільшого контрбатарейну боротьбу веде цілий артилерійський підрозділ (батарея або дивізіон) проти групи близько розташованих одна до одної артсистем ворога. Часто ціллю є батарея противника і саме через це контрбатарейна боротьба отримала таку  назву – ред).

"Рамштайн" себе ще не вичерпав" 

— Нас це не може не тішити, тому що ситуація впродовж останніх тижнів була дуже тривожна. Відбувся черговий  "Рамштайн" (зустрічі координаційної групи держав-союзниць України щодо подальших поставок їй зброї та військової техніки – ред.) і ця зустріч стала рекордною, том що допомога, яка надійде після "Рамштайну", становить 6 млрд доларів. Вона передбачає закупівлю озброєння у виробників та його передачу по мірі виготовлення. Пане Олексію, чим є прикметним останній "Рамштайн" й загалом як ви оцінюєте динаміку розвитку цієї ініціативи, яка працює вже близько двох років? 

Формат поки що себе виправдовує. Під час "Рамштайну", який відбувся 26-го квітня, було ухвалене додаткове питання про допомогу поза допомогою США в розмірі понад 60 млрд доларів. Переважно проговорювалися шляхи постачання зброї, бо росіяни дуже схвильовані тим, що ця зброя буде надходити. Їхній міністр оборони сказав, що вони вже знають, де знаходяться склади, куди ми будемо перевозити зброю, якими шляхами ми будемо це робити. Думаю, що він бреше, проте декілька днів тому було три удари по залізниці, там, де ми мали перевозити цю зброю, були атаки по заходу України, начебто по складах, де ми маємо її тримати. Тому є багато питань, але я впевнений, що в цьому "Рамштайні" більш детально все було проговорено. 

Олексій Гетьман. Фото: ФБ-сторінка Олексія Гетьмана

Ми не можемо провозити зброю великими партіями, це мають бути дрібні партії. Це все ускладнює, бо треба більше транспорту, рухів, але це унеможливлює знищення цієї техніки під час перевезення. Тож – і про це казав і президент України Зеленський, і головнокомандувач ЗСУ Сирський – на цьому "Рамштайні" буде погоджено питання постачання, щоб зброя без перешкод доїхала до України й по Україні. Її треба буде перевозити із заходу на схід і тут теж є питання, якими шляхами і як це робити. Тому "Рамштайн" ще себе не вичерпав. 

Партнери виконали своє домашнє завдання, тепер – черга України

— Які ваші прогнози на найближчі тижні на лінії фронту?

Я думаю, що дещо вже потрапило на лінію фронту. Кількість зброї, яка буде там, потрохи почне збільшуватися, тож, думаю, що росіянам буде важче здійснювати наступальні дії. Вони тисли по всій лінії фронту, користуючись ситуацією нашої нестачі всього, щоб давати відсіч. Зараз нам це буде робити трошки простіше, тому можна вважати, що наші партнери виконали своє домашнє завдання, хоча й із запізненням. А зараз своє домашнє завдання треба виконати нам. Йдеться про людей, які мають користуватися цією зброєю, та фортифікації, які треба добудувати, щоби не дати ворогу просуватися.

КОНТЕКСТ

Сенат Конгресу США 23 квітня 2024 року переважною більшістю голосів схвалив законопроєкт щодо надання фінансової та військової допомоги Україні на суму понад 60 мільярдів доларів. Законодавці підтримали скорочення процедури розгляду пакетів про допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню. Це дозволило провести швидке обговорення за 30 годин із обмеженим часом для кожного сенатора. Законопроєкт набрав 79 голосів "за". "Проти" проголосувало 18 сенаторів. Таким чином, обидві палати конгресу США – Палата представників і Сенат – схвалили документ.

Перед ухвалою Сенату, 20 квітня 2024 року Палата представників Конгресу США проголосувала за законопроєкт щодо надання фінансової та військової допомоги Україні на суму понад 60 мільярдів доларів. "За" проголосували 311 конгресменів, "проти" – 112. Американські конгресмени зволікали з ухваленням допомоги Україні понад пів року.

Президент США Джо Байден 24 квітня 2024 року підписав ухвалений обома палатами Конгресу документ.

Відразу після цього Вашингтон оголосив про виділення військової допомоги Україні на 1 мільярд доларів – уперше після ухвалення Конгресом США загального пакету фінансової та військової допомоги на понад 60 мільярдів доларів.

Пакет на 1 мільярд доларів надає ЗСУ, зокрема, протитанкові комплекси Stinger і Javelin, снаряди калібру 155 міліметрів (у тому числі касетні) та 105 міліметрів, боєприпаси до реактивних артилерійських систем HIMARS, ракети для систем ППО, бойові машини піхоти Bradley, броньовані машини MRAP і Humvee.

Останні новини
Промінь рекомендує: Віктор Павлік із треком "Як я тебе кохаю"
Промінь рекомендує: Віктор Павлік із треком "Як я тебе кохаю"
Показати приклад іншим ВНЗ. Тимофій Брік про "Альянс українських університетів"
Показати приклад іншим ВНЗ. Тимофій Брік про "Альянс українських університетів"
"Переобладнується будь-яка автівка": як проєкт "Драйвери" полегшує ветеранам водійський досвід
"Переобладнується будь-яка автівка": як проєкт "Драйвери" полегшує ветеранам водійський досвід
"Хто цей покупець в інтернеті?" — противниця онлайн-продажу тютюну та алкоголю, депутатка Булах
"Хто цей покупець в інтернеті?" — противниця онлайн-продажу тютюну та алкоголю, депутатка Булах
Саундтрек безтурботних днів: Околиця випустила сингл "Легко так"
Саундтрек безтурботних днів: Околиця випустила сингл "Легко так"
Новини по темі
"Переобладнується будь-яка автівка": як проєкт "Драйвери" полегшує ветеранам водійський досвід
"Хто цей покупець в інтернеті?" — противниця онлайн-продажу тютюну та алкоголю, депутатка Булах
"На мою думку, реально відновити потужності на ДніпроГЕСі" — гідролог
Зовсім скоро рій із 20 FPV-дронів автоматично знищуватиме цілі окупантів — Храпчинський
Атака російськими КАБами Харкова — троє загиблих, понад пів сотні поранених