До 150 тисяч на свою справу: Уряд пропонує виділяти гранти мігрантам, які повернулись в Україну

До 150 тисяч на свою справу: Уряд пропонує виділяти гранти мігрантам, які повернулись в Україну

Президент Всеукраїнської Асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник аналізує ініціативу уряду щодо фінансового заохочення трудових мігрантів та пояснює що потрібно зробити, аби українці не хотіли виїжджати на заробітки закордон.

0:00 0:00
10
1x

На відкриття власної справи трудовими мігрантами в уряді пропонують виділити з державного бюджету 108 млн грн. Передбачається, що таку допомогу зможуть отримати 720 осіб. Одна з головних умов – людина має інвестувати й власні кошти у сумі не меншій, ніж та, що видала держава. Ми розраховуємо, що така підтримка дасть стимули для людей залишатися в Україні, відкрити власний бізнес, інвестувати кошти у свою громаду та у нові робочі місця для українців. Про це на засіданні уряду 27 січня повідомив Денис Шмигаль.

"В усьому світі в країнах, де є трудова міграція, наприклад у Мексиці, Молдові тощо діють аналогічні програми, коли трудові мігранти, вкладаючи 1 долар отримують від держави 1 або 2 долари на відкриття власної справи. Це дуже правильне рішення, аби люди інвестували, ризикували власними грошима, що підвищує відповідальність людей під час вкладання грошей у власну справу. Це безвідсотковий грант. Єдиною умовою є те, щоб людина в минулому працювала в Україні хоча б 10 років і сплачувала гроші у фонд соціального страхування. Якщо людина працювала і сплачувала податки понад 10 років, тоді вона не повинна буде повертати цю суму державі. Якщо ж людина працювала менше ніж 10 років, тоді вона муситиме повернути цю суму за 5 років. За таких умов молодь не зможе розраховувати на отримання цих грошей, у той час як саме молодь – найбільш активна учасниця міграційних процесів", – коментує експерт.

На запитання, яким чином обиратимуть цих 720 людей Василь Воскобойник зазначає: "На сьогодні це поки незрозуміло. Є умова, що людина має рік відпрацювати закордоном. Але 75% трудових мігрантів півроку працюють за кордоном, а потім повертаються в Україну. Як буде рахуватися цей строк на сьогодні не відомо. Так само невідомо чи будуть якісь корупційні ризики під час обрання 720 людей. Тому тут напрошується висновок, що це не політика, яка розрахована на багато років наперед, і не стратегія, яка може якимось чином допомагати українцям повертатися і інтегруватися. Це скоріше точкове рішення тут і зараз. Навряд це спричинить велику хвилю охочих повернутися, враховуючи, що за кордоном працює 3-5 млн українців? Це скоріше вдалий піар хід прем’єр-міністра. Найближчі роки трудова міграція з України не припиниться. Тому тут потрібна продумана стратегія з боку держави".

За оцінками уряду під час пандемії до України повернулося 400 тисяч трудових мігрантів. "Я не знаю на що спиралися представники уряду, щоб зробити такі висновки. За даними Національного банку України за перші три квартали 2020 року в Україну було перераховано лише на 2,5% менше грошей, аніж це було за 2019 рік. Тобто кількість людей, які знаходяться за кордоном не знижується.  Крім того, до Польщі лише за три місяці осені заїхало 238 тисяч українців. А за святкові дні з 7 по 10 січня»  вже 150 тисяч. Це свідчить про те, що люди виїздять, оскільки не бачать для себе можливості заробити тут грошей. Ще важливий момент, що розпочинати власну справу під час кризи – ризикована спроба. Тому я сумніваюся, що на це зголоситься велика кількість українців", – коментує експерт.

Василь Воскобойник пояснює, що потрібно зробити щоб зупинити трудову міграцію українців: "По-перше, слід підняти рівень життя хоча б до рівня Польщі. Економісти кажуть що на це піде як мінімум 50 років. Якщо казати про створення умов для розвитку бізнесу, пільгові кредити, спрощене оподаткування, то це не робиться за один день. Якщо казати про зміну суспільних настроїв – це також довготривалі стратегії. Тому владі потрібно напрацювати стратегію розвитку країни, щоб люди бачили майбутнє".

Також експерт розповідає про специфіку трудової міграції в Україні: "У 2014 році змінився вектор української трудової міграції. Раніше це була Росія, а зараз там хоче працювати менше 6% опитаних українців. всі інші хочуть працювати в країнах Європи та інших країнах світу. Цей злам уже позитивний, оскільки трудові мігранти їдуть тепер в країни, де можуть побачити більш правильний суспільний устрій. Типові трудові мігранти – це люди в першу чергу середнього віку – від 20 до 35 років, переважно чоловіки – 55%, люди з середньою або вищою освітою, які вважають себе забезпеченими або з середнім достатком. Люди, які не мають освіти і вважають себе бідними не хочуть нікуди їхати. У 2020 році збільшилася кількість людей, які б хотіли залишитися на більш тривалий період часу. Кожен четвертий заробітчанин у Польщі хотів би отримати посвідку на тимчасове перебування, а кожен третій хотів би попрацювати там по робочій візі".

Фото: Василь Воскобойник, Українське радіо