Мобільний додаток

Влада та українці: чи зможуть колись українці довіряти владі?

2.12.2020 р., 11:00

Про залежність економічного розвитку держави від рівня довіри її громадян до влади та як навчитися обирати гідних президентів та депутатів в ефірі Українського радіо розповідає соціолог, доктор філософських наук, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто.

Програма:

У 1998 році колишнього прем'єр-міністра України Павла Лазаренка було заарештовано у Швейцарії за звинуваченням у відмиванні викрадених державних грошей. Коли українська влада почала перетворюватися для нас в умовних Лазаренків пояснює Володимир Паніотто: "Частково це залежить від того, як працюють ЗМІ, демократія тощо. Тому що довіра до влади залежить не лише від реальної поведінки, а від того, як вона сприймається. Доведено, що сприйняття соціальної нерівності, наприклад, більше впливає на поведінку людей, ніж реальна соціальна нерівність. Тому в Росії підтримка діяльності Путіна ніколи не падала нижче 60%. Це пов’язано з критичним ставленням ЗМІ до влади. Тому частково це прояв демократії. Друга складова – це рівень корупції і поведінка влади. У нас ситуація при кожному президенті виглядає таким чином, що відразу після виборів рівень довіри дуже високий. Баланс довіри і недовіри приблизно +40. Десь 65-70% довіряє і десь 30% не довіряє. Далі протягом року ця довіра дуже швидко падає і продовжує падати до кінця каденції, де вона досягає позначки -40. Після виборів у людей є дуже багато надій, підвищується рівень щастя. Цікаво, що він підвищився навіть, коли до влади прийшов Янукович у 2010 році".

На питання, як швидко падають рейтинги президентів на Заході і чому розвиток економіки напряму залежить від рівня довіри до влади  Володимир Паніотто зазначає: "Зараз ситуація в США невідомо чому наблизилася до того, як це відбувається в Україні. Дуже сильна політична напруга і сильна політична диференціація. Через це опозиція знищує владу. Проте в Україні такі коливання більші, ніж скажімо в європейських країнах. Там рівень довіри до влади суттєво вищий. Рівень довіри в суспільстві є дуже важливим, тому що від нього залежать і соціальні стосунки і ставлення людей, можливість об’єднатися в групи, волонтерська діяльність. А крім того, від цього дуже сильно залежить економіка. Тому існує дуже тісна кореляція між рівним довіри між людьми, рівнем довіри до влади і економічним розвитком країни. Залежно від того, яка система контролю існує в державі є різний рівень довіри до влади. Тому на Заході рівень корупції не підвищується до такого, як в Україні чи в деяких інших країнах".

Володимир Паніотто також розповідає як змінюється політик, коли приходить до влади та пояснює як навчитися обирати гідну владу: "Коли люди приходять до влади вони мають якимось чином пристосуватися до тієї системи та норм, які існують.  Тому увесь час говориться про необхідність зламати систему, а не поміняти людей. Усе нові й нові політики приходять із гаслами змінити систему. Проте питання в тому, чи ці гасла щирі і вони справді хочуть щось змінити чи вони просто знають, що хочуть почути люди. Політики тестують різні думки. Вони не стільки мають якісь переконання, скільки оцінюють відповіді людей стосовно ключових питань. Політики дивляться, що популярно серед населення і потім вставляють ці гасла в свою політичну програму. Тому багато політиків роблять вигляд, що хочуть щось змінити для того, щоб  увійти в цю систему і користуватися тими можливостями, які є для збагачення. Має бути певний рівень політичної культури для того, щоб розпізнати людей, які використовують владу, як засіб збагачення і для цього використовують дуже гарні слова  і, як ті лиси, імітують боротьбу за інтереси людей. Якщо послухати всіх політиків, то вони всі за народ і хочуть, щоб було краще. Як відрізнити демагогів? Це досить складно і тому рівень політичної культури все ж таки зростає. Позитивні зміни відбуваються. Рівень бідності знизився. Рівень щастя поступово зростає. Люди починають краще розбиратися в політиках і менше довіряти демагогам. Проте оскільки немає незалежних ЗМІ, рівень політичної культури зростає дуже повільно".

Фото: Володимир Паніотто Українська правда

Влада та українці: чи зможуть колись українці довіряти владі?

Новини по темі