Мобільний додаток

Паперовий паспорт не відповідає потребам національної безпеки – Віктор Тимощук про перехід на пластикові паспорти

14.08.2020 р., 11:00

Про необхідність переходу на пластикові паспорти, як більш захищені у порівнянні з паперовими та незручності, які з цим пов’язані в ефірі Українського радіо розповідає заступник голови Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук.

12 серпня Кабмін підтримав виведення паспортів-книжечок з обігу. Коли громадянину України потрібно буде вклеювати наступне фото паспорт у формі книжечки будуть замінювати на пластикову картку. Нові паспорти будуть видавати тільки у формі пластикових карт.

Віктор Тимощук пояснює усі переваги і недоліки пластикового паспорта та чому його запровадження зараз на часі. "Це рішення має як плюси так і мінуси. Вже багато років говориться про те, що наш паперовий паспорт попри зручність для громадян, на жаль, не відповідає потребам національної безпеки, тому що його дуже легко підробити. Разом з тим пластиковий паспорт практично неможливо підробити. Проте потрібно відверто визнавати, що всі технологічні елементи, передбачені в пластиковому документі майже не використовуються в Україні. Інформацію з чіпу не використовують на практиці. У більшості державних і приватних установ немає рідерів для зчитування інформації з чіпу. Крім того, є ще й проблема з самим чіпом. На нього не можливо дописати чи перезаписати інформацію, у випадку, наприклад, зміни місця реєстрації. На самому паспорті немає візуальної інформації про місце проживання особи. Тому з карткою потрібно носити папірець формату А4, де вказана реєстрація. Наразі чіп виконує лише захисну роль від підробок документів. Для робочих відносин візуальної інформації на картці цілком достатньо. Тому на разі чіп лише здорожчує виготовлення документа. Сам бланк – пластикова картка коштує 219 грн. Загалом паспорт коштує 345 грн. Це дуже дорого, враховуючи, шо це є загальнообов’язкова адміністративна послуга. Паперовим паспортом людина може користуватися довічно, він дешевий, вклейка фото проводиться безкоштовно і  в ньому є інформація про реєстрацію. Натомість пластиковий паспорт слід обмінювати кожні десять років, а це додаткові витрати коштів і часу".

На питання чи може людина відмовитися від оформлення пластикового паспорта через певні релігійні чи інші переконання експерт зазначає: "Ситуація двозначна. За законодавством паперовий паспорт мав би не видаватися в принципі, але через судові рішення для різних релігійних спільнот ці справи дійшли до Верховного суду, де були ухвалені спеціальні процедури, за якими навіть у випадку протермінування місячного терміну для вклеювання фото через суд людині зобов’язані видати паспорт у формі книжечки. Це дуже дивне судове рішення, яке суперечить рішенню парламенту. Тому держава має створити зручності для людей в отриманні цього нового паспорта і мінімум недоліків у користування ним".

На фото: Віктор Тимощук, YOUTUBE

Паперовий паспорт не відповідає потребам національної безпеки – Віктор Тимощук  про перехід на пластикові паспорти

Новини по темі