Не лише чинному міністру пред’явлені ці обвинувачення — Щербан про підозру Сольському

Не лише чинному міністру пред’явлені ці обвинувачення — Щербан про підозру Сольському

Колишнього голову аграрного комітету Верховної Ради, чинного міністра аграрної політики України правоохоронці підозрюють у заволодінні державною землею на 291 мільйонів гривень та спробі заволодіння землею ще на 190 мільйонів. Про це зранку 23 квітня повідомили у НАБУ. Зі свого боку, Микола Сольський зазначив, що події, стосовно яких йому повідомили про підозру, стосуються періоду 2017-2018 років, коли він працював адвокатом і ще не був ані міністром, ані головою профільного парламентського комітету. "Обставини семирічної давнини стосуються спору між державними підприємствами та фізособами, зокрема військовими АТО за землі, які були надані останнім у володіння відповідно до закону", — зазначив Сольський. Чому саме зараз вручена ця підозра? Свою оцінку висловила в ефірі Українського Радіо керівниця юридичного відділу Центру протидій корупції Олена Щербан.   

0:00 0:00
10
1x

Фото: НАБУ і САП

"Для реалізації завжди потрібен певний проміжок часу, який інколи складає роки"

— НАБУ та САП повідомили підозру  міністру аграрної політики та продовольства Миколі Сольському через заволодіння землею на 291 мільйон гривень і спробу заволодіння землею ще на 190 мільйонів. Була сьогодні реакція і самого Миколи Сольського на офіційній Фейсбук-сторінці Міністерства аграрної політики та в Телеграмі. Сольський написав наступне: "Події, до яких, за інформацією НАБУ, повідомлено про підозру мені та щодо яких поширюється інформація в ЗМІ, стосуються періоду 2017-18 років, тобто в час, коли я був адвокатом та не був ані міністром аграрної політики та продовольства України, ані головою комітету ВР з питань аграрної та земельної політики". За даними слідства, у 2017 році власник низки сільгоспкомпаній, який згодом став народним депутатом України 9-го скликання та очолив аграрний комітет ВР, у змові з головою Держгеокадастру України та кураторами органів Держгеокадасту вирішив заволодіти землею в інтересах приватного агрохолдингу. Йшлося про ділянки, які перебували у користуванні двох державних підприємств на Сумщині. І сам Сольський згадував події 2017-18 років і наголошував на тому, що тоді він ще був адвокатом. Чому саме зараз сплила ця інформація і це розслідування?

Тут потрібно загалом розуміти специфіку схем, пов’язаних із заволодінням землею. Ця специфіка полягає в тому, що для реалізації подібних схем завжди потрібен певний проміжок часу, який інколи складає роки. Тому що всі питання, пов’язані з оформленням-переоформленням землі, актів тощо, це зазвичай тривалі бюрократичні процеси. Тим паче, якщо йдеться про організацію схем, то це безумовно потребує певного часу для оформлення всіх документів, пошуку людей, які це будуть робити, проходження всіх необхідних процедур у Кадастрі тощо. Тому схема, у причетності до якої підозрюють Сольського, тривала, починаючи з 2017 року, коли він дійсно був далекий від своїх посад, але підозрюється у причетності до певних бізнесових компаній у цій сфері. І це завершилося саме у 2021 році, коли він вже був народним депутатом. І детективи, я наголошую, також повідомляють, що в процесі реалізації була ще одна схема саме зі спробою заволодіння понад 3 000 гектарів землі теж на Сумщині на 190 мільйонів гривень, яку детективи фіксували в процесі й зупинили. Тому другу схему реалізувати не вдалося просто через те, що, коли Сольський вже був на посаді, ця схема була зупинена (як стверджують детективи). Зараз завершилися у справі всі необхідні експертизи. Бо зазвичай підозри в таких справах, де потрібно визначити земельну вартість, потребують експертиз. Але подальші деталі цих справ ми будемо бачити в ході судових засідань. Тому що далеко не одному чинному міністру Сольському пред’явлені ці обвинувачення. Зрозуміло, що в схемі фігурують як підозрювані чинні та колишні посадовці Держгеокадастру. Як у чинній структурі, центральному апараті, так і на Сумщині. Також і бізнесмени, які допомагали і були в цій організованій групі. І всім їм будуть днями обирати у Вищому антикорупційному суді запобіжні заходи. Де можна буде почути і дізнатися більше деталей справи і побачити, які докази слідству вдалося зібрати.

Олена Щербан. Фото: ФБ-сторінка Олени Щербан

"Після такого гучного затримання спочатку потрібно простежити за судами з обрання запобіжних заходів, які докази зібрали правоохоронці"

Якою може бути надалі доля цих земель, якщо буде доведена провина цих 12 осіб, які, за даними правоохоронців, реалізували відповідну схему?

Коли ми говоримо про подальшу долю земель, питання, пов’язані з власністю та незаконним заволодінням цим земель, можуть доводитися далі безпосередньо в судовому порядку. Тут важливо, що такі позови можуть подати відповідні органи державної влади, але очевидно, що до реалізації, наприклад, потрібно зрозуміти – це Держгеокадастр чи це Мінагрополітики. Чи захочуть вони подавати такі позови? Якщо вони будуть ігнорувати цей обов’язок, то такі позови зможе подати прокуратура. І відповідно вимагати повернення таких земель у державну власність. Те, про що писав Сольський, що наразі є судові процеси, варто зрозуміти і усвідомити, що ці судові процеси і спори, які тривали зараз, не враховували того факту і тих доказів, які під час розслідування про цю схему виявили правоохоронці. Тепер ці докази, очевидно, слід буде врахувати. І це може цілком поміняти і вплинути на подальшу долю всіх інших судових процесів з приводу цих земель, які зараз тривають. Тому в цій схемі після такого гучного затримання спочатку потрібно зрозуміти і простежити за судовими процесами з обрання запобіжних заходів, які докази зібрали правоохоронці. І якщо ці докази ґрунтовні, то я не бачу шансів для цих осіб уникнути покарання.

Позиція Миколи Сольського

Міністр Микола Сольський повідомив, що події, стосовно яких йому повідомили про підозру, стосуються періоду 2017-2018 років, коли він працював адвокатом і ще не був ані міністром, ані головою комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики.

"Обставини семирічної давнини стосуються спору між державними підприємствами та фізособами, зокрема військовими АТО за землі, які були надані останнім у володіння відповідно до закону. Спори вирішуються судами, в тому числі Верховним судом, і як мені відомо, на сьогодні ряд рішень констатують відсутність права держпідприємств на землі, які, ймовірно, має на увазі НАБУ", — зазначив Сольський.

Микола Сольський гарантував "максимальну відкритість для встановлення істини". Водночас він зазначив, що всі дані відкриті для правоохоронців, а "докази та аргументи сторін перебувають на розгляді судів".

 

 

 

Останні новини
Цією війною ми виходимо за межі метафоричності ― Огаркова про ХІІ Книжковий Арсенал
Цією війною ми виходимо за межі метафоричності ― Огаркова про ХІІ Книжковий Арсенал
"Честь професії-2024": ювілей, рекордна кількість матеріалів і вдосконалені критерії номінацій
"Честь професії-2024": ювілей, рекордна кількість матеріалів і вдосконалені критерії номінацій
Дмитро Десятерик: Нагадувати журі світових фестивалів про війну треба на державному рівні
Дмитро Десятерик: Нагадувати журі світових фестивалів про війну треба на державному рівні
Промінь рекомендує: НKНKT із треком "Божевільний"
Промінь рекомендує: НKНKT із треком "Божевільний"
"Продавати зерно ― добре, але краще продавати макарони". Непран про експорт/імпорт України
"Продавати зерно ― добре, але краще продавати макарони". Непран про експорт/імпорт України
Новини по темі
Кейс чотирьох суддів Київського апеляційного суду. Чого не вистачає українській Феміді?
Очікуємо на результати переговорів — Мінагро України про ситуацію на кордоні з Польщею
Це ілюзія, що можна щось сховати у декларації — адвокатка Гусейнова
Є шанси повернути до бюджету 450 млн гривень, в розкраданні яких підозрюється ексміністр Степанов — Антикорупційний штаб
Фінал конкурсу на директора НАБУ: "Найбільше питань до Кривоноса"