Є шанси повернути до бюджету 450 млн гривень, в розкраданні яких підозрюється ексміністр Степанов — Антикорупційний штаб

Є шанси повернути до бюджету 450 млн гривень, в розкраданні яких підозрюється ексміністр Степанов — Антикорупційний штаб

Вищий антикорупційний суд України заочно заарештував колишнього міністра охорони здоров’я Максима Степанова. Його підозрюють в участі у корупційній схемі на 450 млн гривень за час правління на держпідприємстві "Поліграфічний комбінат "Україна". Справа, яку розслідували українські антикорупційні органи спільно з естонськими та французькими колегами, як розповів в ефірі Українського Радіо голова правління громадської організації "Антикорупційний штаб" Сергій Миткалик, має всі шанси завершитися позитивно. Якщо буде відповідне рішення суду, Україна зможе повернути вкрадені мільйони до державного бюджету, зауважив експерт.

 

0:00 0:00
10
1x

Максим Степанов. Фото: УНІАН

450 млн гривень державних коштів вивели через фірму-посередника

"Для більшості українців Максим Степанов, мабуть, запам’ятався як міністр охорони здоров’я, бо саме під час його каденції в Україні розпочався ковід, і на нього припала вся відповідальність щодо порятунку країни. Він з цим не дуже добре впорався, бо ще за часів його роботи міністром до нього вже було дуже багато питань від журналістів та громадських активістів стосовно, наприклад, закупівлі китайських костюмів по завищених цінах, які можна було купити в Україні вдвічі дешевше. Але свого часу він також був керівником Одеської облдержадміністрації і довгий час керівником державного підприємства "Поліграф Україна". Це монопольне держпідприємство на виготовлення бланків ID-карток, бланків українських та закордонних паспортів, які отримує кожен українець", — розповів Сергій Миткалик.

Справа проти Степанова, як додав громадський активіст, будувалася спільно з українськими антикорупційними органами — НАБУ та САП, а також естонськими й французькими службами розслідування: "Державне підприємство для того, щоб виготовляти бланки, мало напряму купувати матеріали та сировину для їхнього виробництва. Але Степанов скоріш за все з його спільниками, якщо це буде доведено рішенням суду, вирішили організувати схему, де з’явилась додаткова компанія, підконтрольна Степанову та його спільникам, через яку по суті виводились бюджетні кошти. Товари, які підприємство "Поліграфкомбінат" купувало в українських виробників не напряму, а через його компанію, зростали в ціні в 4-5 разів. З 2013 по 2019 роки, коли він очолював підприємство, експертиза та правоохоронці нарахували збитків майже на пів мільярда гривень. Це бюджетні кошти, які по суті були виведені з цього підприємства".

"Саме в цьому на сьогодні підозрюється Максим Степанов, колишній керівник міжнародного відділу, двоє підозрюваних в Естонії, які були посередниками, і певні особи у Франції. Більшість фігурантів отримали підозри, колишній керівник міжнародного відділу підприємства заарештований та перебуває під домашнім арештом. Степанова не було в Україні, відповідно йому оголошений міжнародний арешт. Тож щойно він повернеться в Україну, то буде затриманий. В іншому випадку буде відбуватися заочне розслідування", — пояснив Миткалик.

Максим Степанов, як додав експерт, виїхав з України до моменту, як детективи активізували своє кримінальне провадження минулого року, можливо, знаючи про те, що воно ведеться: "Справу вели вже декілька років тому, тож, на мій погляд, Степанов мав можливість розуміти існування кримінального провадження та завчасно покинути територію України".

До 12 років позбавлення волі

"На сьогодні Степанова підозрюють у двох статтях Кримінального кодексу, зокрема 191-й "Привласнення, розкрадання бюджетних коштів у великому розмірі", тому тут передбачається покарання до 12 років позбавлення волі. Це складна стаття, яка свідчить про вчинення саме тяжкого злочину", — наголосив пояснив Сергій Миткалик.

Спільники та пособники Степанова, як додав голова правління "Антикорупційного штабу", не покинули межі країни та співпрацюють зі слідством. Відтак САП та НАБУ будуть для них клопотати про менший термін позбавлення волі.

"Зараз можливі два сценарії поведінки Степанова: або його адвокати беруть активну участь та захищають Степанова публічно і він бере участь у всьому заочному розслідуванні, або ексміністр буде намагатися всіляко затягнути кримінальне провадження", — зазначив Миткалик.

"Шанси повернути вкрадені кошти значні"

Разом з тим, як продовжив активіст, є хороші шанси повернути до бюджету гроші, в розкраданні яких підозрюється Максим Степанов, адже слідство вже ведеться не лише українськими правоохоронними органами, але й естонськими та французькими: "Щобільше, вже було встановлено, куди були виведені ці кошти, на які підконтрольні компанії й в які країни. Слідство навіть встановило, що кошти переводилися в США. Це підвищує ризик, що ці кошти були вчасно арештовані на рахунках в Естонії, Франції та США для того, щоб в разі наявності рішення повернути їх до державного бюджету. В цій справі такі шанси доволі значні.

"Фігуранти цієї справи, як і в більшості випадків, легалізовували кошти шляхом купівлі цінних паперів, майна, нерухомості як в Україні, так і за кордоном. І українські антикорупційні органи, думаю, будуть добиватися арешту цього майна за кордоном та стягнення на користь України", — підсумував Сергій Миткалик. 

 

Останні новини
Атака російськими КАБами Харкова — троє загиблих, понад пів сотні поранених
Атака російськими КАБами Харкова — троє загиблих, понад пів сотні поранених
"Я не бачив паніки". Плачков про втримання енергосистеми України від блекауту
"Я не бачив паніки". Плачков про втримання енергосистеми України від блекауту
Якщо Південна Корея поставлятиме зброю Україні, то робитиме це поступово — Киричевський
Якщо Південна Корея поставлятиме зброю Україні, то робитиме це поступово — Киричевський
"Колективний Захід все-таки вірить в нашу перемогу" — огляд світової політики щодо України від дипломата Моцика
"Колективний Захід все-таки вірить в нашу перемогу" — огляд світової політики щодо України від дипломата Моцика
"Найбільшу загрозу люди з ПТСР становлять для себе". Як лікувати "невидимі рани" розповідає патофізіолог
"Найбільшу загрозу люди з ПТСР становлять для себе". Як лікувати "невидимі рани" розповідає патофізіолог
Новини по темі
Якщо Південна Корея поставлятиме зброю Україні, то робитиме це поступово — Киричевський
"Про погіршення польсько-українських відносин не йдеться": Керик про зміну виплат для українців
"Бути повноцінним учасником Транскаспійського маршруту", ― Вовк про відновлення поромного сполучення з Грузією
Лакійчук: Європейські партнери мають зрозуміти, що війна на сході континенту ― це їхня війна
ЗСУ не дозволили окупантам скористатися "дверями" можливостей — Тимочко