"Усі бачать усе": як у "Dream" простежити відновлення України? Пояснює Олена Шуляк

"Усі бачать усе": як у "Dream" простежити відновлення України? Пояснює Олена Шуляк

У Лондоні Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України презентувало цифрову платформу "Dream", яка дозволяє всім громадянам України відстежувати інформацію про відновлення пошкоджених або знищених війною об'єктів. Про це розповіла сьогодні (26 червня) в ексклюзивному інтерв'ю Українському Радіо голова парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк. Презентація "Dream" у столиці Великої Британії відбулася на Конференції з питань відновлення України Ukraine Recovery Conference, проведеній 21–22 червня нинішнього року. Олена Шуляк брала участь у цій конференції та виступила на ній. Деталями депутатка поділилась з Українським Радіо.

 

0:00 0:00
10
1x

Олена Шуляк. Фото: сайт партії "Слуга Народу"

Чинник 1. Ресурси 

"Я говорила про дуже прості речі. Перш за все, якщо ми говоримо, як Україна буде відбудовуватися, то обов’язково ми будемо планувати відбудову. Тобто ми не будемо просто збирати статистику, фіксувати її та говорити, що в нас зруйновано 100 садочків і ми 100 садочків повинні відремонтувати чи збудувати нові. Зараз ми говоримо про нові принципи планування, коли потрібно проаналізувати економічний чинник, подивитися, що відбулося в тій чи іншій громаді з підприємствами, які з них переїхали, а які – залишилися, подивитися на ресурси цієї громади. Можливо, є певний інвестиційний потенціал, який можна запропонувати бізнесу, можливо, є майданчики, які варто використати під ті ж індустріальні парки, можливо, є природні ресурси, які потрібно розглянути як шанс для подальших інвестицій", – розповіла Олена Шуляк.

Чинник 2. Демографія 

Другий чинник, який потрібно аналізувати, зазначає народна депутатка, – це демографія: "8,2 млн наших людей зараз за кордоном, більше 5 млн – внутрішньо переміщені особи по території України. Тому потрібно прив’язуватися до розвитку економічного стану і дивитися: яких людей, в якій кількості ми можемо повернути в ту чи іншу громаду".

Чинник 3. Екологія

Третій чинник – це екологія. Як пояснила Шуляк, на сьогодні величезна кількість – 30 % України – заміновано і це слід враховувати при відбудові нашої країни після війни: "Якими засобами і в які терміни буде відбуватися розмінування, які землі можна буде використовувати в який період. Плюс є величезна екологічна проблема, яка пов’язана з будівельним сміттям, яке дуже б не хотілося захоронювати, а переробляти і використовувати в подальшому або в дорожньому господарстві, або в цивільному будівництву". "Всі ці чинники потрібно проаналізувати перед тим, як скласти безпосередній перелік об’єктів, які потрібно ремонтувати або відбудовувати. Тому на рівні законодавства ми закріпили можливість, принцип планування, який називається "програма комплексного відновлення". Зараз області, громади активно працюють із фахівцями з відновлення, фахівцями, які залучаються нашими донорами для того, щоб ці програми, стратегічні документи були обов’язково розроблені", – зазначила народна обраниця.

Останнє слово – за мешканцями України

Також, продовжила Олена Шуляк, у планах відбудови України йдеться про максимальне залучення її мешканців: "Будь–яка програма комплексного відновлення, будь–яка містобудівна документація обов’язково повинні проходити обговорення місцевих мешканців, людей, які планують повертатися, місцевого бізнесу, який зараз є основним рушієм всіх економічних процесів в нашій державі. Тільки після того потрібно переходити до реалізації таких програм".

Цифрова платформа Dream – прозорість проєктів відновлення України

"Також ми максимально вкладаємо і принцип, який дозволяє нашу систему відбудови робити прозорою, максимально антикорупційною. Тут нам допомагає принцип цифровізації, який ми запроваджуємо на різних рівнях. Три роки тому ми запровадили в будівництві електронну єдину державну систему, торік – запустили реєстр пошкодженого і зруйнованого майна. У Лондоні Міністерство відновлення презентувало велику цифрову платформу, яка називається "Dream". Вона дозволяє всім мешканцям, всіх громадянам нашої країни, нашим донорам, чиновникам, бізнесу мати доступ до інформації і стежити за реалізацією кожного проєкту, який є в плані відновлення. Тобто можна подивитися, які гроші використовувалися, як вони використовувалися, на якому етапі знаходиться той чи інший проєкт. У зв’язку з тим, що "Dream" кореспондує з іншими реєстрами, він максимально наповнений інформацією", – розповіла Шуляк. 

Депутатка додала, що коли розроблявся цифровий модуль, основним побажанням був підхід "усі бачать усе": "Чим максимальніше ти відкриваєш інформацію, тим менше можливостей для корупційних злодіянь. Тому один із основних принципів нашого відновлення,  відбудови є цифровізація. Щоб позбутися максимально всіх корупційних ризиків, які можуть бути при відбудові", – резюмувала Олена Шуляк.