Що таке банкоматний роумінг та як працюватимуть банки у разі блекауту ― розповідає заступник голови Нацбанку Олексій Шабан

Що таке банкоматний роумінг та як працюватимуть банки у разі блекауту ― розповідає заступник голови Нацбанку Олексій Шабан

Чи готова українська банківська система до роботи у разі тривалої відсутності електроенергії, а також у випадку атак на банки з боку РФ? В ефірі Українського радіо ситуацію прокоментував заступник голови Національного банку України Олексій Шабан.

0:00 0:00
10
1x

Готовність банків до роботи в умовах блекауту ― це відповідальність регулятора чи безпосередньо кожної банківської установи?

"Ми оцінюємо готовність банківської системи до можливого блекауту доволі високо. І ця впевненість ґрунтується на тому, що від початку війни у 2014-му ми змінили регуляції, посилили їх, зобов’язали банки мати резервні центри обробки даних, що забезпечують функціонування кожного банку в різних випадках. Якщо котрийсь центр обробки даних стає недоступним, банк може переключитися на іншу локацію і продовжувати безперебійне надання послуг. На початку повномасштабного вторгнення банки відпрацювали це на практиці. Тоді був високий попит на готівку, і банки на практиці перебудували маршрути інкасації, вивезення готівки з торгових точок. Тобто ми вже маємо не просто регуляції, а досвід, як швидко перебудовувати роботу всієї банківської системи у різних обставинах".

Де клієнти можуть довідатися, які відділення працюватимуть у разі блекауту?

"Ми виступили з ініціативою створення об’єднаної мережі стійкості банків ― "Банку незламності" або power banking. І вже близько 800 відділень різних банків долучилися до цієї мережі, створили відділення, забезпечили їх генераторами. Ми розуміємо, що потрібно здійснити не тільки підготовку цих відділень і персоналу, забезпечити готівкою, а й організувати коректне інформування населення. Ця інформація є на дверях відділень банків, на сайтах банків, узагальнена інформація розміщена на сайті Нацбанку України, а також на порталі nezlamnist.gov.ua, де є окремий розділ з переліком цих відділень".

Як працюватимуть банкомати і чи будуть обмеження на видачу готівки?

"Видача готівки може стати чи не основою операцією для таких відділень, тому приділяємо цьому увагу. Ми вітаємо ініціативу великих банків, які заявили про так званий банкоматний роумінг. Ідея його полягає в тому, що всі банки для власників карток інших банків встановили ліміти видачі готівки такі ж самі, як і для своїх клієнтів. Ліміт може бути 10―20 тисяч. Ми вважаємо, що цієї суми достатньо не тільки, щоб задовольнити сьогоденні потреби, а й щоб сформувати певний запас готівки".

Читати також: Українці по-новому платитимуть за електрику через відключення

Чи буде скасовано комісію у комерційних банках на зняття готівки з карток інших банків?

"Це вже відбувається. Два тижні тому була така ідея, а сьогодні ми вже отримали від десяти банків-власників банкоматних мереж інформацію про те, що тарифи для карток інших банків за видачу коштів скасовані. Тобто ти користуєшся цим банкоматом, як банкоматом свого банку".

Коли планують запустити проєкт єГривня?

"Цей проєкт ― на перспективу. Йдеться про нову технологію "Електронна гривня". Ми лише опрацьовуємо цю концепцію та обираємо технологічні рішення. Про це варто говорити окремо і трохи згодом".

Як краще тримати зараз гроші ― готівкою чи на картковому рахунку?

"Я би порадив мати певний запас готівки на декілька днів. Тоді у разі зникнення зв’язку, коли не працює термінал, ви матимете можливість розрахуватися. Хочу зазначити, що сьогодні Нацбанк разом із банками, що обслуговують платіжні термінали, працюють над рішеннями, які дадуть змогу терміналам працювати навіть в умовах зникнення мобільного зв’язку ― через дротовий зв’язок. Ми вже бачимо, що відсоток терміналів, які працюють в години відсутності електроенергії, зростає".

Фото: pmg.ua