Мобільний додаток

Війна "касових апаратів": експерт про проблему примусової фіскалізації

1.12.2020 р., 13:00

Із 1 квітня 2021 року використання касових апаратів мало б стати обов’язковим для всіх фізичних осіб-підприємців ІІ та IV груп, незалежно від обраного виду діяльності та обсягів доходу. Проте бізнес неодноразово звертався до влади з пропозиціями переглянути ці норми і запровадити касові апарати лише для окремих ризикових видів діяльності. 27 листопада президент Володимир Зеленський зареєстрував законопроєкт щодо відтермінування обов'язкового використання касових апаратів для ФОПів до 1 січня 2021 року. Чому малий бізнес виступає проти фіскалізації і чи буде знайдено компроміс у цьому питанні Українському радіо розповів керівник Секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України Андрій Забловський.

"Ситуація з подібними акціями почалась ще до коронавірусу. Такої ситуації могло б не бути, якби свого часу, коли законопроект (про використання касових апаратів – прим. ред.) розроблявся в стінах парламенту, були залучені представники малого та середнього бізнесу. Можна було б усунути негаразди, неточності та невідповідності, на які зараз посилаються підприємці і які зараз намагається вирішити президентський законопроект. Зараз складається більш сприятлива ситуація для ФОПів. Раніше ж брак комунікації та поява недовіри до цих ініціатив спричинила початок тихої війни", – розповів Андрій Забловський.

За словами експерта, проблема полягає не лише в касових апаратах: в епоху цифрової економіки абсолютно спокійно запроваджуються програмні реєстратори розрахункових операцій.

"Україна – одна із лідерів по використанню безготівкових платежів. Навіть якби не було законопроекту про "примусову фіскалізацію", то добровільна фіскалізація відбулася б в умовах конкуренції ринку. Ви зараз можете навіть десь в парку розрахуватися за каву гаджетом, який прив'язаний до вашої платіжної карти. Але коли з’являються примусові ініціативи, враховуючи недовіру до фіскальних органів, до адміністрування податків, за відсутності нормальної комунікації, врахування пропозицій та побажань, то й отримують таку реакцію ФОПів", – наголосив Забловський. 

Він пояснив, що впровадження нової ери касових апаратів, якими бізнес почав активно користуватися роки два-три, відбувалось еволюційним шляхом за рахунок конкуренції: "Люди переходять в безготівкові платежі. Тому я не розумію, чому свого часу з'явилась ідея примусової фіскалізації, коли цей процес відбувається абсолютно природним та досить швидким шляхом. Зараз навпаки ще заполітизували цю ситуацію і, відповідно, з’явилась проблема". 

"Все більше підприємців використовують програмні рро, починаючи від власного телефону та інших гаджетів. Багато застосунків є мінімально платними або умовно безкоштовними", – розповів керівник Секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України. 

Наостанок Забловський наголосив, що в умовах сьогодення, якщо існує потреба проконтролювати фінансові операції підприємця, це можливо зробити через банки: "Якщо ви використовуєте безготівкову форму, то відслідкувати ваші операції не є проблемою, в тому числі й для фіскальних органів. Для цього не потрібне окреме програмне забезпечення чи касовий апарат".

Фото: Укрінформ

Війна "касових апаратів": експерт про проблему примусової фіскалізації

Новини по темі