Мобільний додаток

Спецпроєкт "Знову вибори". "Шлях до серця батьків лежить через дітей", або Агітація в школах

12.10.2020 р., 08:10

Під час виборчих кампаній українські політики використовують всі доступні шляхи, аби достукатись до потенційного виборця. Не стали винятком у цій справі й навчальні заклади, зокрема, школи. Чи законно, якщо ваша дитина принесла зі школи "подарунки" від кандидата? І що робити у цій ситуації батькам? Детально про це "Українське радіо" розповідає в спецпроєкті "Знову вибори".

Програма:
Ведучі:

Чи можна агітувати у школах?

Згідно із чинним законодавством політичні партії не мають права втручатися в освітню діяльність шкіл: про це говорить стаття 31 Закону "Про освіту". 

У закладах освіти забороняється зберігання та поширення будь-яких матеріалів, крім підручників, якщо вони містять найменування чи символіку політичних партій, а також зображення та прізвища членів політичних партій або місцевих чиновників.

Крім цього, закон забороняє проводити в школах заходи, організовані політичними партіями, крім тих, що передбачені освітньою програмою.

Тобто у школі не дозволено жодних подарунків з портретами партійних діячів і чиновників, з назвами партій і партійними гаслами. Також не дозволено виступів партійних діячів та чиновників з агітацією.

У школах заборонено розміщувати агітаційні матеріали та політичну рекламу. За порушення – штраф від 3400 до 5100 гривень.

Цього року політики та чиновники, які планували висувати свої кандидатури на місцевих виборах, почали агітацію у школах ще 1 вересня. Найбільш поширеними подарунками були канцелярські набори для першокласників, вітальні листівки, іграшки, подарункові сертифікати та маски. Більшість з цих предметів були брендовані під назву певної політичної сили або прізвище кандидата на місцевих виборах.

Стаття 57 Виборчого кодексу забороняє роздавати виборцям будь-які подарунки, крім матеріалів передвиборної агітації. Подарунки з боку політичних партій та кандидатів є підкупом виборців і караються штрафом. Якщо ж вартість подарунків перевищує 120 гривень, то за них можуть позбавити волі на термін від 2 до 6 років.

Право агітувати кандидат чи партія отримує наступного дня з моменту  реєстрації кандидата чи партійного списку  виборчою комісією. Тільки з моменту реєстрації кандидат стає суб’єктом виборчого процесу, і лише з цього моменту його можна притягти до відповідальності за порушення. Реєстрація кандидатів розпочалася лише 15 вересня. Тому на святі першого дзвінка політики почали агітацію достроково, щоб уникнути відповідальності за це перед законом.

Що робити, якщо ви стали свідком агітації в школі?

Якщо ви побачили політичну агітацію в школі, напишіть письмову заяву на ім’я директора школи з проханням припинити порушувати закон. Якщо директор не відреагує, звертайтеся до відділу освіти та до Центральної виборчої комісії, територіальних виборчих комісій і правоохоронних органів. Коли факт порушення закону буде встановлено, директора школи оштрафують.

Більше того, політична агітація під час святкових заходів у школах 1 вересня порушувала карантинний режим. Деякі політики і чиновники виступали і фотографувалися з дітьми без засобів індивідуального захисту і не дотримуючись соціальної дистанції.

І тут відповідальність не менша, ніж за порушення виборчого законодавства. Для посадових осіб порушення карантинного режиму карається штрафом від 34 000 до 170 000 гривень.

ФОТО: Громадське радіо

Спецпроєкт "Знову вибори". "Шлях до серця батьків лежить через дітей", або Агітація в школах

Новини по темі