Хто повинен регулювати ціну на газ і що закладено в тарифи - експерт

21.10.2020 р., 14:00
Хто повинен регулювати ціну на газ і що закладено в тарифи - експерт

В Україні почався опалювальний сезон, поступово тепло подали у дитячі садки, школи, лікарні, а згодом – і у житловий фонд. За словами Президента, країна має рекордні запаси – 28,4 мільярда кубів газу, проте через борги не всі міста готові до зими. Чи будуть теплими батареї у всіх регіонах, хто має коригувати тарифи на теплопостачання і чи можна споживачам влітку закуповувати газ розповідав в ефірі Українського радіо Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко.

0:00 0:00
10
1x

Про початок опалювального сезону

Учора Президент виступив у Верховній Раді зі своїм посланням. Він сказав, що Україна як ніколи готова до зими, бо закачано рекордну кількість газу і вугілля в сховище. Я можу трохи поправити пана Президента, адже і борги рекордні накопичено. Якщо подивитися на взаємні заборгованості за газ, за електроенергію, за інші житлово-комунальні послуги, то виявляється, що і не дуже готові. Звісно, можна було б вину на роботу попередників перекласти, але за останні півтора роки борги катастрофічно збільшилися. Ви знаєте, що за результатами аудиту НАК "Нафтогаз" не заплатив у бюджет 75 мільярдів гривень.  Я коли їхав до вас у студію помітив, що на вулиці +4 ℃, вже не +8℃, тому зрозуміло, що людям нині потрібно тепло. Його будуть подавати, на жаль, будуть рватися мережі, будуть виїжджати бригади, розривати землю, заварювати дірки і знов заривати. Це все, безумовно, накладеться на тариф і ми з вами заплатимо за це. 

У лютому Президент дуже збентежено заявляв кілька разів про те, що ціни на газ знижуються, а суми в платіжках зростають. У мене особисто пішло півроку, за цей час я написав десятки листів Уряду і Президенту, Антимонопольному комітету і Національній комісії з регулювань. Антимонопольний комітет перевірив роботу і платіжки компанії "Євро-реконструкція", яка обслуговує 150 тисяч споживачів, і визначив, що киянам було виставлено зайвих рахунків на суму 300 мільйонів гривень. І комітет дав рекомендації компанії "Євро-реконструкція" здійснити перерахунок. У п’ятницю я був на прийомі у голови Антимонопольного комітету і повірив у справедливість. Я майже переконаний, що цей перерахунок буде зроблено, бо Антимонопольний комітет дуже серйозно налаштований. Хочу сказати, друзі, ніколи не треба опускати руки. Якщо ви бачите, що у вас з’являються якісь шалені нарахування, з цим треба боротися разом з юристами, громадським активістами, депутатами. Треба писати, щоб такі перерахунки відбулися. У середньому на квартиру може відбутися перерахунок на 2000 гривень.

Про законопроект, що дає можливість органам місцевого самоврядування встановлювати тарифи

Мене дивує позиція пана Шмигаля і я маю багато контраргументів. Цей законопроект потрапить до нас у комітет обов’язково і я гарантую пану Шмигалю і Уряду зробити прискіпливий аналіз документу. А тепер хочу поставити питання киянам. У нас є муніципальна компанія "Київтеплоенерго", яка у 2018 році повернула собі від "Київенерго" тепломережі і ТЕЦ. Сфера постачання регулюється у нас не Національною комісією, а органами місцевого самоврядування, тобто КМДА. І от питання: чи задоволенні кияни тим, що відбувається у столиці? Я сам споживач і у мене багато питань: по нарахуванням, по вартості гіга калорій, по неповіреним лічильникам, по тому, що я незахищенний споживач і немає куди звернутися. На жаль, пан Прем’єр не дуже розібрався у цій сфері. Тому буде дискусія. Пан Прем’єр хоче передати тарифи на місцевий рівень, а втой же час ми всі з вами з державного бюджету, нашими податками, компенсуємо 45 мільярдів гривень через субсидії. Як держава може не контролювати тарифи і одночасно згатити 45 мільярдів гривень у субсидії? Субсидії дуже сильно залежать від тарифів. Державі не цікаво дізнатися, що відбувається у тому ж Києві? Чому втрати тепла в мережах 21%? А таж сама компанія "Київтеплоенерго" заборгувала за газ десь 4 мільярди. Саме тому у органів місцевого самоврядування мають бути певні повноваження, але повністю від цього відмежовуватись не можна. Це не просто помилка, я вважаю це злочином. Не треба маніпулювати спекуляціями з МВФ. Бо меморандум з МВФ Уряд прописав разом з Офісом Президента, а потім нас шантажують. У мене немає сумнівів, що на шляху до децентралізації повноваження по ефективному управлінню своїми системами теплопостачання, водопостачання мають переходити до органів місцевого самоврядування. Але казати, що Держава повністю відходить від регулювання та контролю – невігластво. Я знаю, що сьогодні є дуже суттєві протиріччя між Прем’єр-міністром і Національною комісією з регулювань енергетики. При чому я більше на боці Прем’єр-міністра. Ми вже зібрали підписи для Конституційного суду стосовно неконституційності цього органу, він виконує непритаманні йому функції.  Я думаю, що це більше політичний крок –  перекласти відповідальність на інших.

Про захист споживачів

В Україні взагалі не існує системи захисту споживачів. Ви можете телефонувати на гарячі лінії місяцями, але монополісти завжди будуть праві. Нам немає куди звертатися – це на сьогодні головна біда. Між іншим, це моя головна претензія до так званої Національної комісії з регулювань енергетики, бо вони забули про свою головну функцію – захист споживачів.

Про те, чи може споживач закупити влітку газ на зиму

Може. НАК "Нафтогаз" зараз намагається зацікавити споживачів і пропонує таку послугу. Єдине – він це робить у неконкурентний спосіб, фактично демпінгує ціни. До речі, зараз вже починається антимонопольне розслідування проти НАК "Нафтогаз". Хоча, я вважаю, що якщо влітку він за дешеву ціну закуповував газ, то він хоче його продати без збитків для себе.

Президент щось казав про ціни на газ, казав, що все добре. Ціна на газ за останні роки чи не найбільша на жовтень місяць. Президента просто погано інформують, він не в темі. Він розповідав, що ціни знизилися, але це не так. І, на жаль, надалі будуть зростати.

Про борги перед НАК "Нафтогаз"

Це НАК "Нафтогаз" лякає як завжди. В Києві дійсно є десяток котелень, які мають борги. У Смілі там взагалі наробили справ, треба робити моніторинг. Нинішня міська влада не винна у цьому, там біда з 2011 року. Сміла вже гасить по-трохи свої борги, але там майже 100 мільйонів боргів накопичилося, і, до речі, НАК "Нафтогаз" брав у цьому участь.  НАК "Нафтогаз" два роки тому почав показувати як в цій країні можна розправитися з містом. Я у цій ситуації повністю на боці міської влади. Якщо Сміла поточні рахунки забезпечує, то не треба їх чіпати взагалі, у них там і так величезні проблеми. Це має бути негативним прикладом для всієї країни. 

ФОТО: Українське радіо