Мобільний додаток

У Києві 80% платежів можна здійснити через мобільний банкінг, у регіонах – лише 10% – Андрій Дубас

12.02.2020 р., 15:00

Про переваги електронних платежів над готівковими та захист персональних даних в ефірі Українського радіо розповідають президент Асоціації українських банків Андрій Дубас та експерт із доступу до публічної інформації Ірина Кушнір.

За статистикою близько третини усіх платежів в Україні здійснюються в електронному вигляді. Цікаво, що готівці надають перевагу люди старшого віку, тоді як молодь охоче користується банківськими картками та пейпасом.

Андрій Дубас розповідає, яким видам платежів надає перевагу: "Намагаюся мінімізувати кількість готівки при собі і тим самим стимулюю можливості використання платіжних систем. Чим більше ми користуватимемося інноваційними фінансовими послугами, тим швидше підприємці і підприємства адаптовуватимуть свої технічні можливості для здійснення таких платежів. Чому нам потрібно збільшувати безготівкові платежі і популяризувати ці інструменти? Тому що вони забезпечують прозорість і можливість контролювати свої витрати".

Із тим фактом, що карткою чи смартфоном розраховуватися значно швидше і зручніше не посперечаєшся. Та це, на жаль, стосується лише Києва і великих обласних центрів, де добре розвинена інфраструктура. Ситуацію у віддалених куточках Андрій Дубас коментує так: "Якщо в Києві 80% платежів можна здійснити через мобільний банкінг, то в регіонах це лише 10%. У більшості це мережеві автозаправні комплекси та інші мережі. Я не кажу про маленькі містечка чи села там взагалі проблема. Тут існує кілька складових, чому в нас інфраструктура на сьогодні в такому стані. Перший позитивний тренд і динаміка була від початку розвитку зв’язку, коли в Україні почали стартувати 3G і 4G. Ця інфраструктура почала активно розвиватися. Відтак у віддалених куточках вже є зв'язок, отже можна поставити термінал. Друга особливість полягає в тому, що у невеликих підприємців витратна складова на обслуговування терміналу була розцінена як недоцільна. І остання складова цієї проблеми – це інтенсивне розповсюдження і просування безготівкових продуктів.  Якби в селі був банкомат, можна уявити скільки держава зекономила б на адресних доставках пенсій. Ще одна проблема – це концентрація населення. На сьогодні в нас концентрація населення в містах дуже незначна, що тягне за собою великі витрати на обслуговування".

Багатьох людей хвилює питання безпеки під час здійснення електронних платежів. Так, за 2019 рік шахраї вкрали з карток 362 млн грн., що в півтора рази більше, ніж у 2018 році. "В Україні не готове законодавство з точки зору захисту персональних даних. Нам необхідно змінити законодавство. По-перше, необхідно відповідно до євростандартів прописати, що таке безпека, як вона має бути організована в залежності від характеру персональних даних. По-друге, в Україні зараз немає 100 % ефективного контролюючого наглядового органу. Це має бути незалежний від усіх гілок влади орган державної влади, який реагуватиме на скарги громадян та ініціативно проводитиме моніторинг систем безпеки. Крім того, такий орган повинен мати право накладати штрафні санкції на порушника і контролювати здійснення відшкодування потерпілим особам", – зазначає Ірина Кушнір.

Та допоки українське законодавство не готове належним чином захищати електронні платежі Андрій Дубас радить кожному подбати про фінансову грамотність: "Новітні технології потребують обізнаності. Дані про свою картку в жодному разі не можна нікому розголошувати. Під час здійснення оплати через інтернет слід перевірити захищеність протоколу. Також на телефоні має бути підключена смс-автентифікація платежу".

Фото Дебет-Кредит

 

У Києві 80% платежів можна здійснити через мобільний банкінг, у регіонах –  лише 10% – Андрій Дубас

Новини по темі