Мобільний додаток

Верховна Рада "може проголосувати за систему, яка відкриє дорогу лише для олігархічних кандидатів" — Кошель про Виборчий кодекс

6.12.2019 р., 16:20

Верховна Рада відтермінувала розгляд нового Виборчого кодексу з пропозиціями президента. Про це повідомив спікер парламенту Дмитро Разумков. Водночас він не уточнив, на коли переноситься розгляд. Чому у ВР не відбулося голосування за новий виборчий кодекс? Про це в ефірі Українського радіо розповів голова Всеукраїнської громадської організації "Комітет виборців України" Олексій Кошель.

Олексій Кошель розповів, що редакція Виборчого кодексу, яку пропонували до розгляду у Верховній Раді, не просто сира, над нею потрібно ще досить серйозно працювати.

"Заради справедливості треба зазначити, що в порівнянні зі старою редакцією Виборчого кодексу, який був прийнятий 11 липня, ця редакція значно краща. Тобто там низка прогресивних норм, але принципових нововведень там немає. Там немає принципових речей, які могли б зробити ефективні виборчі списки. До прикладу, один округ дорівнює межам однієї області. Це досить багато. Якщо не зняти чинник надвеликих грошей на виборах, якщо не обмежити політичну рекламу, то реально парламент може проголосувати за систему, яка відкриє дорогу до виборів лише для дуже багатих або олігархічних кандидатів. Але дискусія про це не ведеться. У мене враження, що не просто депутати, а, навіть, члени профільного комітету самої суті виборчої реформи не розуміють", — розповів він 

За його словами, найбільша небезпека на сьогодні — це формально прийняти нову виборчу систему, яка не запрацює. "Якщо принципових правок до Виборчого кодексу не буде внесено, то після наступних виборів нас чекає дискусія за вірменським сценарієм. У Вірменії зараз відмовляються від відкритих списків і заявляють, що система не спрацювала, вона не результативна. Тому для того, щоб ми не повторили цього гіркого досвіду, потрібно вносити принципові зміни до кодексу", — сказав Олексій Кошель. 

Норма, яка викликала серед фахівців чи не найбільше критики, стосується новації щодо Служби безпеки України. У проєкті несподівано з’явилося положення, що ЦВК може скасувати реєстрацію кандидатів за зверненням СБУ. Йдеться про можливі сепаратистські, терористичні, диверсійні дії або причетність до інших злочинів проти держави.

Олексій Кошель прокоментував це положення: "Це скандальна норма. Я подібних норм не бачив навіть у екзотичних пострадянських режимах. Йдеться про те, що не рішення суду, а просто подання з боку СБУ могло стати підставою для скасування реєстрації для не реєстрації кандидати чи на пост президента, чи кандидата в народні депутати". 

Нагадаємо, що 11 липня 2019 року Верховна Рада України VIII скликання після 16 безуспішних голосувань 230 голосами народних депутатів ухвалила проект нового Виборчого кодексу, який передбачає право виборця впливати на місце кандидата в списку партії та залишає прохідний бар'єр на рівні 5%. У вересні поточного року президент України Володимир Зеленський ветував законопроект. Відтоді документ готували у профільному комітеті для розгляду у сесійній залі із пропозиціями голови держави.

Джерело: https://www.facebook.com/oleksiykoshel

Верховна Рада "може проголосувати за систему, яка відкриє дорогу лише для олігархічних кандидатів" — Кошель про Виборчий кодекс

Новини по темі