war

Вікторія Дідач: Питання надання українського громадянства потребує комплексного вирішення

3.10.2018 р., 09:56

Народні депутати підтримали у першому читанні проект закону, відповідно до якого в Україні спростять процедуру надання громадянства України добровольцям-іноземцям. Співавтор законопроекту Андрій Білецький розповів, що упродовж 2014-2015 років близько 500 іноземців захищали Україну в зоні проведення АТО, сотні з цих людей стали інвалідами, четверо загинули, нині вони опинилися фактично поза правових полем. За його словами, більшість з них – вихідці з Росії та Білорусі, тож повернення до їхніх країн означає багаторічне ув’язнення та смерть.

Про законопроект розповіла в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Зранку" юристка правозахисної організації "Юридична сотня" Вікторія Дідач.

Наскільки серйозні масштаби цього питання, скільки добровольців-іноземців, які не можуть отримати українське громадянство?

Вікторія Дідач: на жаль, статистики по іноземцям, які перебувають в ООС і прагнуть отримати українське громадянство, немає. Цей процес займає досить багато часу, сьогодні, відповідно до чинного законодавства, є норма, яка потребує того, щоб особа-іноземець подала документ про те, що особа на території іноземної держави не вчиняла тяжких або особливо тяжких злочинів, злочинів проти людства та не здійснювала геноцид. Ця норма нівелює всі норми, які були прийняті у 2015 році і мали на меті спростити отримання українського громадянства такими особами. Для того, щоб це питання вирішилося, під Радою відбувся мітинг з вимогою прийняти закон про громадянство для ветеранів АТО-іноземців. Верховна Рада підтримала законопроект про спрощення процедури надання громадянства іноземцям, які захищали Україну на Донбасі.

Чому цього не зробили раніше, адже у складі добровольчих батальйонів воювало дуже багато іноземців?

Вікторія Дідач: звичайно, це питання потрібно було вирішувати давно, законопроект щодо спрощення процедури надання громадянства України добровольцям-іноземцям було зарєстровано в Раді ще у 2015 році. Те, що він так довго не розглядався, пов'язано з тим, що не було висновків Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України, яке вважало, що законопроект недосконалий, але аргументації з цього питання не було озвучено.

У 2015 році відбулися зміни у законі про українське громадянство, одна з норм спрощувала процедуру надання громадянства України, але у ній йшлося про те, що це стосується осіб, які становлять державний інтерес для України, а ці питання вирішує службова особа, яка вирішує питання про надання громадянства в індивідуальному порядку, а не комплексно. Цього не зробили раніше, тому що не було політичної волі та позитивних висновків Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України.

У другому читанні депутати проголосують за цей законопроект?

Вікторія Дідач: так, законопроектом передбачається кілька норм, які передбачають визнати іноземців та осіб без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності України такими, що перебувають на законних підставах на території України, та надати можливість таким особам одержати посвідку на тимчасове проживання в Україні на час участі у захисті територіальної цілісності та недоторканості України. Проектом закону також передбачається встановлення обмежень щодо добровільного або примусового повернення таких іноземців та осіб без громадянства до держави-агресора.

Прослухати повну версію розмови.

 

Слухайте програму "Сьогодні. Зранку" по буднях з 8.00 до 10.20!

Вікторія Дідач: Питання надання українського громадянства потребує комплексного вирішення

Новини по темі