Конституціоналіст Сергій Панасюк: "В Україні немає абсолютної заборони на подвійне громадянство"

Конституціоналіст Сергій Панасюк: "В Україні немає абсолютної заборони на подвійне громадянство"

Президент України Володимир Зеленський виступає за прийняття законодавства, яке дозволить українцям мати подвійне громадянство, проте наразі це питання є складним через російську паспортизацію українських громадян на тимчасово окупованих територіях. Про це він заявив у своєму виступі в Стенфордському університеті (США). Українське радіо вирішило дізнатися, чи справді українська Конституція забороняє мати більше одного громадянства та які вигоди могли би отримати українці, якби мали кілька паспортів. Про все це в ефірі програми "Вдосвіта" розповів кандидат юридичних наук, конституціоналіст, професор Європейського університету Сергій Панасюк.

"В Україні немає абсолютної заборони для громадян мати громадянство іншої держави. В Конституції є поняття "єдиного громадянства" і воно означає, що немає громадянств адміністративних одиниць. Не може бути, наприклад, громадянства Криму чи Київської області. Але єдине громадянство України не означає, що в нас діє принцип одного громадянства", – розповів Сергій Панасюк. 

За словами професора, конституційний принцип "єдиного громадянства" деталізується в законі про громадянство, який передбачає, що навіть якщо особа має громадянство іншої держави, то Україна ставиться до неї як до громадянина України: "Також в законі йдеться про те, що якщо особа набула громадянство іншої країни після одруження, народження, усиновлення або інших можливостей його отримання, то Україна не проти. Йдеться, наприклад, про випадок, коли ви одружилися з громадянином іншої держави і ця держава автоматично дає вам громадянство ("пасивне набуття громадянства"  прим.ред.). Якщо ви отримали його пасивно, тобто не пішли й не написали заяву до іншого посольства, що ви хочете отримати громадянство іншої держави, то Україна не проти". 

"Якщо набувати громадянства пасивно, то українське законодавство не забороняє мати й три чи чотири громадянства. Якщо ви народилися в іншій країні чи купили будинок за кордоном і вам за це інша країна дає громадянство, все можливо", – пояснив Панасюк.

Також він наголосив, що навіть якщо українець порушив закон та особисто звернувся до представництва іншої країни з проханням про отримання громадянства й іноземна держава не вимагає підтвердження виходу з українського, особа буде зберігати два паспорти: "Щоб знайти це порушення, потрібна заява від цієї людини або Україна має звернутись в інші посольства, проте вони не скажуть, чи є людина громадянином іншої держави. Як правило, країни відповідають, що це їхнє внутрішнє питання".

Принагідно юрист скептично висловився й щодо спорадичних ініціатив зробити винятки щодо подвійного громадянства для окремих держав: "Ми вже дуже давно чули що в експертному середовищі питання подвійного громадянства обговорюється. Також нещодавно був проєкт щодо того, щоб зробити виключення для російських паспортів. Теоретично це можливо, проте практично тут буде порушення прав, тому що ми виділяємо окремий вид громадян чи державу". 

"Якщо ж говорити про переваги подвійного громадянства, наприклад, з Америкою, то йдеться про колосальні можливості для бізнесу, довгострокового перебування на території США з метою пошуку роботи, навчання. Але я не думаю, що це можливо ані з США, ані з ЄС", – висловив свою думку юрист. 

Підсумовуючи, Сергій Панасюк зауважив, що отримання другого громадянства було актуальним, коли України не мала безвізу, адже з іноземним паспортом можна було подорожувати: "Після отримання безвізу стало легше, але громадянство все ж залишилось привабливим, адже воно дає певні політичні та економічні свободи".

Фото: BBC