Дивно, що Коломойський не платить заставу — Фурса

Дивно, що Коломойський не платить заставу — Фурса

"Дивно, що Ігор Коломойський не платить заставу й залишається під вартою, адже він міг легко знайти ці кошти" — так інвестиційний банкір, заступник директора Dragon Capital Сергій Фурса в ефірі Українського Радіо прокоментував арешт бізнесмена після підозри, винесеної 7 вересня САП та НАБУ. Під арешт відправив Коломойського суд. При цьому обвинувачений мав право на альтернативний запобіжний захід у вигляді застави на 509 млн гривень. За твердженням слідства, співвласник фінансово-промислової групи "Приват" упродовж 2013-2020 років нібито "легалізував" понад пів мільярда гривень. За даними слідства, гроші він начебто виводив за кордон, використовуючи підконтрольні банківські установи. Натомість Ігор Коломойський свою провину не визнає. Коментарів поки що майже не дає.

 Як зазначив Сергій Фурса, для держави порятунок "Приватбанку" коштував 5,5 мільярда доларів. Відтак, за припущенням Фурси, вигравши справу у Високому Суді Лондона, Україна може отримати конфісковані активи Коломойського і компенсувати 3 мільярди доларів.

 

0:00 0:00
10
1x

Ігор Коломойський. Фото: УНІАН

"Це насправді здивувало"

– Після підозри від НАБУ і САП щодо Ігоря Коломойського – ваша думка і віра в українське правосуддя якось змінилася?

Українське правосуддя має багато проблем, і тому моя віра в нього поки що, на жаль, маленька. Але до Антикорупційного суду в мене довіри набагато більше, ніж до загальної судової системи. Тому тут я дивлюсь більш оптимістично. Я не стверджую, що СБУ і БЕБ (Служба Безпеки України і Бюро економічної безпеки) підіграють Коломойському, але їх підозра виглядає дивно, адже це відбулося за тиждень до підозри від НАБУ. Причому, так квапливо. І якщо по справі НАБУ ми всі розуміємо, що саме через шахрайство Коломойського і була націоналізація "Приватбанку", бо він вивів із банку гроші вкладників і забрав їх собі, то про що справа СБУ і БЕБ невідомо. (Ігор Коломойський твердження про нібито виведення ним грошей вкладників "Приватбанку" і начебто вчинення ним шахрайства категорично відкидає – ред.). Є підозра, що це по "Укрнафті". Але там немає ніякої прозорості. І те, що вона наввипередки, коли вже було відомо, що НАБУ готує свою підозру Коломойському, була вручена — це насправді здивувало. Може бути багато пояснень, чому це відбулося. Не обов'язково СБУ чи БЕБ підігрують Коломойському. Це може бути просто "піар", намагання вислужитися чи комусь щось довести. Можливо, це політичний елемент — показати, що ми можемо краще та швидше. Бо, як бачимо, "піар" від першої підозри, коли його запроторили в ізолятор СБУ, набагато більший, ніж від другої. І тут може бути така політична мотивація.

"Дивно, що Коломойський не платить заставу"

— Ізолятор СБУ, як відомо, вже давно вимагають закрити і українські правозахисники, і наші міжнародні партнери. Однак Ігор Коломойський сидить саме в цьому слідчому ізоляторі. Які у вас міркування з цього приводу?

У мене немає ніяких міркувань з цього приводу, я не знаю. Мені дивно, що Коломойський не платить заставу. Бо він така людина, яка могла б легко знайти 12 мільйонів доларів. І якраз те, що він не платить заставу, викликає певні підозри у скоординованості цих дій щодо його запроторення туди. Я не думаю, що ізолятор СБУ — це будинок на Женевському озері, йому там точно некомфортно. Але чомусь він сам залишається по своїй волі. Тобто створює політичні підігравання тим, хто його туди запроторив. І це дивна історія. (Ігор Коломойський не підтверджував нібито політичні підігравання з його боку  – ред.)

"Порятунок "Приватбанку" коштував 5,5 мільярдів доларів"

— У "свіжій" підозрі від САП і НАБУ йдеться про підозру Ігорю Коломойському та ще п'ятьом експрацівникам "Приватбанку". Їх звинувачують у заволодінні 9,2 млрд грн. На вашу думку, ця сума вже остаточна чи по інших епізодах можуть бути ще нові справи?

Для пересічного українця це величезна сума. Але для держави порятунок "Приватбанку" коштував 5,5 мільярда доларів по курсу, який був на той момент. Тобто набагато більшу суму це все нам коштувало, і вивели вони набагато більше грошей (Ігор Коломойський відкидає твердження про нібито виведення ним грошей вкладників "Приватбанку" – ред.)  Сума, за яку його посадять, не так і важлива (розслідування триває, обвинувачуваного вироку суду в даній справі щодо Коломойського немає – ред.). Головне, щоб його посадили. Сума фігурує вже у провадженні в Лондоні, де зараз триває суд, де заморожені активи Коломойського десь на 3 мільярди доларів, що може нам велику частину компенсувати. Коли Лондонський суд ухвалить своє рішення, коли українська держава виграє апеляції, то ми як українські платники податків зможемо забрати в Коломойського приблизно 3 мільярди доларів. Оце буде для нас дуже важливим.

"Окрім Коломойського, за ґратами має опинитися й менеджмент "Привату"

– Підозра від НАБУ і САП стосується і п'ятьох експрацівників "Приватбанку". Тобто судять цілу групу осіб. На вашу думку, наскільки це важлива історія для українського банківського сектору?

Це важливо. По-перше, це інститут репутації. Бо так виглядає, що менеджмент банку все знав, ухвалював рішення, а потім вийшов і наче нічого не сталося. Це створює потенційні ризики, що така історія може повторитися. Тому всі ці люди мають опинитися за ґратами для того, щоб це було не повторено. І це точно не сам Коломойський робив. Правління банку все про це знало. Розслідування Kroll (міжнародна компанія, що спеціалізується на корпоративних розслідуваннях — ред.) каже про те, що там був банк у банку, фізично велика кількість людей, які займалися цим процесом та обслуговували саме операції акціонерів.

– Чи міг Національний банк, його різні склади, не бачити того, що роками відбувалося в "Приватбанку"? І чи буде це уроком для НБУ?

Насправді питання в тому, що допоки не прийшла Валерія Гонтарева (голова НБУ у 2014-2018 рр.), Національний банк не займався регулюванням банківської системи. Вони просто закривали очі на ці всі речі. І "Приват" — це просто найбільша історія. Було багато інших маленьких історій, де так само поводилися акціонери. Просто вони були менші й не такі масштабні, і не створювали системні ризики для держави. І тільки після приходу Гонтаревої, після реформування Центрального банку, після зміни всієї парадигми того, як працює НБУ, почали займатися дійсно регулюванням і не допускати таких речей. Крім того, "Приват" завжди був дуже великим. І цим вони шантажували. Вони ніколи не дотримувалися регулювання, бо були великими і знали, що нам за це нічого не буде.


Сергій Фурса. Фото: ФБ-сторінка "Sergey Fursa"

"З активами поза межами держави усе просто, Україна отримає їх відразу"

— Перспектива активів, які належать Коломойському, однозначна? На ваш погляд, буде конфіскація?

Треба розуміти, це дуже довгострокова історія. По-перше, суд у Лондоні йтиме довго. Це ще кілька років, враховуючи апеляцію. З активами поза межами держави усе просто — Україна одразу їх отримає. А от із активами всередині України треба бути мати підтвердження українських судів. І тут Ігор Валерійович має величезний вплив на українську судову систему. (Ігор Коломойський завжди заперечував факт, що він нібито чинив тиск на українську судову систему – ред.) Тому, як будуть розвиватися судові процеси всередині України без державної націоналізації, як зараз РНБО робить, а саме за процедурою, — це мені важко уявити.

— Чим може завершитися судовий процес над Коломойським?

Я не знаю, тому що тут дуже багато політичних процесів відбуваються паралельно. Вони йдуть "під ковдрою" і прогнозувати це дуже важко. Якби ми казали про те, що ФБР робить — якби забрали Коломойського, екстрадували до Сполучених Штатів і там іде суд — там би було все однозначно і зрозуміло. А з українською системою правосуддя все завжди дуже важко. 

КОНТЕКСТ 

Вчора, 7 вересня, САП та НАБУ повідомили про підозру колишньому кінцевому бенефіціарному власнику "ПриватБанку" Ігорю Коломойському та ще 5 колишнім працівникам установи  у заволодінні понад 9,2 млрд грн коштів банку.  Як пояснили у САП: "схема полягала у штучному створенні організованою групою зобов’язання банку виплатити одній з підконтрольних компаній понад 9,2 млрд грн за нібито зворотний викуп власних облігацій за завищеною вартістю, шляхом підробки відповідних документів".  "Дії усіх викритих осіб кваліфіковані за ознаками злочинів, передбачених ст. 191, 209, 366 КК України, в залежності від ролі кожного учасника злочинної схеми", — йдеться у повідомленні.

Ще одне повідомлення про вчинення злочинів Ігор Коломойський отримав 2 вересня. За матеріалами Служби безпеки України та Бюро економічної безпеки йому оголосили підозру за двома статтями Кримінального кодексу України: 

  • ст. 190 (шахрайство);
  • ст. 209 (легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом). 

Як повідомили в СБУ, "встановлено, що протягом 2013-2020 років Ігор Коломойський легалізував понад півмільярда гривень шляхом їх виводу за кордон, використовуючи при цьому інфраструктуру підконтрольних банківських установ". Досудове розслідування за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора триває, додали у відомстві.

Натомість Ігор Коломойський свою провину не визнає. Коментарів поки що майже не дає. Тільки-но з'являться коментарі від Коломойського або його адвокатів, Українське Радіо обов'язково їх наведе. 

Відповідно до 62-ї статті Конституції України, "особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину".

Останні новини
"На сьогодні я не бачу можливостей провести безпечні прозорі вибори" — Олена Шуляк
"На сьогодні я не бачу можливостей провести безпечні прозорі вибори" — Олена Шуляк
Про будь-які вибори доцільно говорити щонайменше через пів року після війни — Юрчишин
Про будь-які вибори доцільно говорити щонайменше через пів року після війни — Юрчишин
"Кордон ЄС має бути недоторканним" — посол України в Польщі про блокування вантажівок
"Кордон ЄС має бути недоторканним" — посол України в Польщі про блокування вантажівок
Tolo4nyi видав альбом "Як в кіно"
Tolo4nyi видав альбом "Як в кіно"
Українські мобільні оператори на 90% готові до зникнення електрики — Федієнко
Українські мобільні оператори на 90% готові до зникнення електрики — Федієнко
Новини по темі
Корупційні суддівські скандали повторюються раз в кілька місяців — Валько
"Посилення інституцій та добір доброчесних людей": яких реформ чекає США від України
Проблема корупції не обмежується тим, що ми перебуваємо у воєнному стані — Риженко
"З 24 лютого 2022 року НАБУ та САП з антикорупційних справ передали в бюджет 1,2 млрд гривень" ― Юрчишин
Це удар по центру ухвалення корупційних рішень — Ніколов про затримання голови Верховного Суду