Санкції не вб'ють російську економіку так, що вона не зможе воювати – Дубогриз

26.01.2023 р., 20:55
Санкції не вб'ють російську економіку так, що вона не зможе воювати – Дубогриз

З початку повномасштабного вторгнення Росії до України було запроваджено для Росії багато різних пакетів санкцій як від ЄС, так і від США. Дотягнулися вже і до фінансової банківської системи. Російський "Газпромбанк" змусили припинити перекази у доларах. Таке рішення ухвалили великі банки США. Наскільки санкції є дієвими стосовно Росії? Якими будуть наслідки? Як вже позначилося нафтове ембарго на російській економіці? Про все це слухачам Українського радіо розповів банківський експерт CASE Україна Євген Дубогриз.

0:00 0:00
10
1x

"Великі гравці не хочуть мати справи навіть з російськими банками"

Як каже Євген Дубогриз, "Газпромбанк" сам оголосив про те, що він припиняє "взаємини в доларах" з іншими банками в світі. "Використав те, що йому закрили доступ до кореспондентських рахунків. А найбільші банки Америки тоді сказали, що: "Ми вас більше не знаємо". Чому? Тому що росіяни стають токсичними у світі." Як пояснює експерт, вони не відключили цей банк свого часу від системи SWIFT. Він мав можливість здійснювати платежі через цю систему.  

"Відключення від SWIFT має значення лише тоді, коли припиняються будь-які взаємини з РФ".

Російські банки можна відключити в один день від системи SWIFT, каже Євген Дубогриз. "Але якщо світ все одно щось купує у Росії, то доведеться з ними (Росією) в будь-якому разі мати справу. Якщо відключаємо від SWIFT, тоді має бути якась інша російська система. І тоді вже треба іноземним банкам грати на умовах Росії. А хто допустить в свої внутрішні системи російську? Це нонсенс з точки зору кібербезпеки. Відключення від SWIFT має значення лише тоді, коли припиняються будь-які взаємини з РФ. Поки існує хоч якась торгівля, безпечніше мати хоча б якийсь маленький банк, але у системі SWIFT"

Розрахунок рублями, рупіями та юанями

Інші країни розраховуються в рублях або своїй валюті. Це стосується Індії та Китаю. Росіяни вірять в те, що якщо у них почнуть купувати товари саме в рублях, то торгівля у них розцвіте. І розраховують на те, що "Захід в них так само щось купить, отримає рублі і ними заплатить за нафту і газ". Євген Дубогриз говорить про те, що єдиним способом розрахунків на сьогодні є і залишається банківський. Ані готівкою, ані криптовалютою, яка не є законним платіжним засобом, ані цінними паперами розраховуватися не можна. 

Читати також: Енергетичний "Рамштайн" неспівмірний із військовим – експерт Корольчук

"Санкціями повністю знищити Росію неможливо"

"У них насправді не все так погано. Жодними санкціями неможливо досягнути повного знищення і руйнування російської економіки". Російська економіка буде доти, допоки існує Росія. Коли вона розвалиться, то лише тоді не буде їхньої економіки. Санкціями повністю знищити Росію неможливо. В цьому переконаний експерт. "Але однозначно, що вони працюють. У них фіксується економічне падіння на позначці - 8% (а це великі суми для Росії, підкреслює Євген Дубогриз), воно ще поглиблюється. Знецінюється рубль, є інфляція. Зростає вартість в Росії споживчого кошика. Але соціальних заворушень від зубожіння очікувати в Росії поки не доводиться. Їхня фінансова державна кишеня зменшується. Але, повірте, в ній там ще є всього дуже багато". 

"Їм поступово стає все гірше, але це не миттєвий ефект"

Російський бюджет втрачатиме 100 мільйонів євро щодня. Але у їхньому Фонді національного добробуту зараз десь є 10 трильйонів рублів, а це 14 мільярдів доларів. "Санкції поступово стискають Росію. Їм поступово стає все гірше, але це не миттєвий ефект. І це не вб'є їхню економіку до того стану, що економіка Росії не зможе воювати. Якщо будуть надалі триматися і запроваджуватися такі ж величезні санкції, то у них "є на рік-півтора запасу потужності їхнього депозиту в тій кишеньці. Бо санкції не б'ють завтра". Євген Дубогриз вважає, що санкції треба вводити ще більші. 

Фото: finclub.net