"Гідна відзнака за гідний вчинок": хто і як видає державні нагороди та чи можна їх забрати назад?

"Гідна відзнака за гідний вчинок": хто і як видає державні нагороди та чи можна їх забрати назад?

З нагоди Дня Незалежності Президент України Володимир Зеленський відзначив державними нагородами низку публічних осіб, державних діячів, діячів культури, а також працівників медіа. Нагороду отримали, міністри, волонтери, співаки. Зокрема також нагороджено боксера Олександра Усика, волонтерів Сергія Притулу, Віталія Дейнегу і Тараса Чмута. Які критерії отримання державних нагород та чи можуть їх позбавити? Про це в ефірі Українського радіо розповів директор виробничо-творчого об'єднання "Орден", автор 14 державних нагород Олександр Сопов.

0:00 0:00
10
1x

Про процедуру нагородження

Подання на нагородження робить колектив, де працює людина, або будь-який колектив, який її знає,  або народний депутат. Теоретично кожну пропозицію повинна розглядати Комісія державних нагород та геральдики, яка існує при президентові України. Однак насправді вже багато років цього не відбувається. Це й неможливо, коли зараз відбувається війна і кількість народжених дуже велика. Тож офіційної процедури контролю за тим кого нагороджують реально не існує, особливо коли таких нагороджень декілька десятків тисяч. Водночас така ситуація не лише в Україні, а й в багатьох країнах. Коли три нагородження на рік — це зовсім інша справа.

Готує все і затверджує апарат президента України. Президент підписує документ та відповідає перед народом за того, кого він нагороджує. Проте важливо, щоб гідна людина була нагороджена за гідний вчинок.

Про систему нагород

Якщо це орден, є статут. Якщо медаль чи президентська відзнака, є положення. Там прописані критерії того, за що саме ця нагорода може бути вручена. Часто вони загальні. Наприклад, орден "За заслуги" є загальним і може бути вручений кому завгодно. 

Фото: іnforesist.org

Чи можна скасувати отримання нагороди 

Бувають випадки, коли змінюються списки нагороджених в останню хвилину. Для цього є можливість, але як вона використовується — це питання. На мою думку, треба приділяти більше уваги  саме тому, якою буде реакція у людей. Державницький сенс нагородження гідних особистостей — це не лише отримання ними цих нагород. Вони існують для того, щоб на прикладі гідних людей інші мали б бажання зробити для нашої країни щось подібне та важливе. Інакше ці нагороди не потрібні. Для держави важливо на прикладі одиниць виховувати та надихати мільйони. Але не завжди Офіс президента виконує свою функцію так, як потрібно. 

Відповідно до чинного законодавства скасувати це нагородження практично неможливо. Та законодавча база, яка існує наразі в Україні, не передбачає такої процедури. Для цього повинен бути окремий указ президента. І це одна з проблем. У нас було небагато випадків, коли позбавляли державних нагород. Але вони були не зовсім законними. 

Для того, щоб щось змінити, потрібен новий закон. Наразі у Верховній Раді є два законопроєкти, але вони поки що не схвалені. Насамперед вони передбачають можливість скасувати нагородження за негідний вчинок або неправдиві дані подання.  

Зазначимо, орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня нагороджено директора-президента "Міжнародної комерційної телерадіокомпанії" (ICTV) Олександра Богуцького, орденом "За заслуги" I ступеня – чемпіона світу з професійного боксу в суперважкій вазі за версіями WBA, WBO, IBF та IBO Олександра Усика, орденом "За заслуги" ІІ ступеня – волонтера, засновника благодійного фонду Сергія Притулу.

Ордена "За заслуги" ІІІ ступеня удостоєні, зокрема, віцепрем'єр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, артист і співак Андрій Данилко, актор Євген Кошовий, міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський, редактор сайту "Європейська правда" Сергій Сидоренко, журналіст видання "Українська правда" Михайло Ткач, віцепрем'єр – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

Орденом "Богдана Хмельницького" ІІІ ступеня нагороджено начальника Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентина Резніченка, орденами "За мужність" ІІІ ступеня – вокаліста гурту "ТНМК" Олега Михайлюту та вокаліста гурту "Бумбокс" Андрія Хливнюка, медаллю "Захисник Вітчизни" – голову фонду "Повернись живим" Тараса Чмута.

Крім того, 12 осіб удостоєні ордену "За заслуги" ІІІ ступеня посмертно.

Нагадаємо, у березні до Президента України звернувся Комітет гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради з проханням позбавити артистів, які підтримали російську агресію або замовчують війну, почесних звань "народний" та "заслужений артист України". Зокрема, йдеться про Миколу Баскова, Володимира Бортка, Василя Горелла, Філіпа Кіркорова, Ігоря Крутого, Кароліну Куєк (Ані Лорак), Світлану Лободу та Таїсію Повалій.

Фото: Офіс президента