Ризики витоку водню і радіоактивних речовин, місія МАГАТЕ та пошкодження інфраструктури: якою є ситуація на ЗАЕС?

28.08.2022 р., 14:47
Ризики витоку водню і радіоактивних речовин, місія МАГАТЕ та пошкодження інфраструктури: якою є ситуація на ЗАЕС?

Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" 27 серпня заявила про ризики витоку водню і розпилення радіоактивних речовин на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) через пошкодження інфраструктури станції внаслідок російських обстрілів. Більше про ситуацію на ЗАЕС та місію МАГАТЕ в ефірі Українського радіо розповів заступник директора з наукових питань Інституту проблем безпеки АЕС НАН України, кандидат біологічних наук Сергій Паскевич.

0:00 0:00
10
1x

Про ризики витоку водню і розпилення радіоактивних речовин

Ризик розпилення радіоактивності існує з моменту захоплення російськими військами атомної електростанції. Особливо він посилився, коли почалися обстріли елементів станції. Наразі це обстріли не самого реактору, а допоміжних споруд. Разом з тим, це надзвичайно ризиковано і небезпечно. Тому цей ризик зберігається постійно, і все залежить від надійності та дій персоналу, який там захоплений окупантами. Крім того, при витоку водень вибухає. Це може пошкодити станцію і призвести до витоку радіоактивності. І прогнозувати, що буде в такій ситуації, надзвичайно складно.

Як "Енергоатом" може контролювати ситуацію на ЗАЕС

Необхідно залучати міжнародну спільноту для того, щоб хоча б припинити обстріли станції та провокації, які Росія організовує на промисловому майданчику станції. На мою думку, потрібне саме перебування міжнародних спостерігачів та спеціалістів з ядерної безпеки, яких планується залучити у найближчому майбутньому. Адже у цій ситуації немає невоєнних дій, які могли б провести наш уряд та "Енергоатом", щоб запобігти тим безчинствам, які творять російські окупанти на станції. Тому тільки допомога міжнародної спільноти може хоча б припинити це. Крім того, міжнародна місія необхідна й для того, щоб перевірити, чи відповідають тим рівням безпеки системи ядерної радіаційної безпеки, які є на ЗАЕС, чи вони надійно функціонують і чи є цілісними бар'єри, які захищають навколишнє середовище від іонізуючого випромінювання. Звичайно, основне вирішення цього питання буде за Збройними силами України. Але поки що Збройні Сили України успішно відбиваються від наступу росіян на нас.

Про місію МАГАТЕ на ЗАЕС

Найголовніше, щоб ця місія відбулася. Треба з чогось починати. Наразі немає значення, з яких країн ці міжнародні спеціалісти. Звичайно, не хотілося б, щоб там були спеціалісти з "Росатому" і з російськими паспортами. Але насамперед необхідно, щоб з’явились міжнародні спеціалісти. Вони б перевірили стан ядерних матеріалів на ЗАЕС. Україна постійно звітує, і МАГАТЕ тримає на контролі всю інформацію щодо ядерних матеріалів, які перебувають у нас. І головне — перевірити їхній стан, кількість та надійність їхнього перебування на ЗАЕС. Зокрема варто перевірити сховища відпрацьованого ядерного палива й енергоблоки. Це важливо, тому що ходять різні чутки про те, що росіяни надзвичайно цікавляться американським ядерним паливом, яке постачалося. Тому місія МАГАТЕ має підтвердити, що це паливо перебуває на місці та в безпечному стані. Тобто чи воно не вкрадене.

Читайте також — Візит Ґроссі на ЗАЕС може понизити градус напруги щодо ескалації на станції — Плачков

Якими можуть бути наслідки у разі вибуху на ЗАЕС

У разі мінування зсередини атомної електростанції чи її елементів наслідки важко передбачити. Реактори досить добре захищені від зовнішнього впливу. Однак ніколи у світі не було такого, щоб станції мінували зсередини. Крім того, є ризики того, що замінують сховища ядерного відпрацьованого палива. Наслідки можуть бути не лише для території Запорізької області. Можливий транскордонний вплив на прилеглі країни до нас країни. Постраждати можуть Туреччина, Росія та частина Європи. Очевидно, там з’являться сліди радіаційних речовин. Однак, я думаю, це шантаж і маніпулювання російських військових, оскільки вони розуміють, що у такому випадку десятки тисяч російських військовослужбовців будуть перебувати в зоні радіоактивного забруднення.

Про під’єднання ЗАЕС до Криму

Місія МАГАТЕ відповідає за небезпечні ядерні матеріали, а не за вироблення і транспортування електроенергії. Тому не думаю, що якщо Росія наважиться перемкнути ЗАЕС на Крим, місія може цьому завадити.

Що стосується процесу переключення, то все контролює Росія. Я не виключаю, що вони на це вдадуться. Багато українських експертів вважають, що однією з цілей захоплення ЗАЕС є переключення на мережі Криму і подолання дефіциту. Але це надзвичайно складно зробити й наші Збройні Сили можуть цьому завадити, зокрема завдаючи ударів по інфраструктурних об'єктах, які необхідні для того, щоб транспортувати електроенергію. Тому я мало вірю у можливість такого сценарію.

Фото: Енергоатом