НБУ прогнозує зменшення врожаю зернових та овочів на 40%: як це вплине на економіку і експортний потенціал України?

НБУ прогнозує зменшення врожаю зернових та овочів на 40%: як це вплине на економіку і експортний потенціал України?

НБУ прогнозує зменшення врожаю зернових та овочів на 40%, соняшнику — майже вполовину. Чи насправді зменшення кількості врожаю є настільки значним та як це вплине на економіку і експортний потенціал України? Про це в ефірі Українського радіо розповів генеральний директор Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Роман Сластьон.

0:00 0:00
10
1x

Про зменшення врожаю

Щодо прогнозу, який стосується зменшення врожаю, у нас інше бачення. Більш оптимістичне. Ми бачимо зниження врожаю зернових на 30%. По соняшнику теж не настільки велике зниження, як бачить його Нацбанк. Тому що були посіяні доволі великі площі — майже все, що є зараз на контрольованій території. Тож щодо врожайності назагал досить непогані види — майже середньостатистично, якщо брати за останні роки.

Що збереглося з попередніх врожаїв і що вдасться експортувати

Близько 20 мільйонів тонн зернових та олійних культур з минулого року у нас залишається. Це експортні надлишки. Водночас для внутрішнього споживання у нас більш ніж достатньо як зернових, так і олійних культур і інших базових продуктів харчування.

Врожай, який зараз збирається, прогнозується на рівні 70 мільйонів тонн зернових та олійних культур. Це величезний потенціал. Наразі є величезні очікування і сподівання на те, що вдасться розблокувати українські морські порти, тому що без них агросектору надзвичайно складно експортувати оцей величезний обсяг зерна. Альтернативними шляхами — залізницею, автомобілями та річковими портами Дунаю — за липень вдалося експортувати близько 2,5 мільйонів тонн зернових та олійних культур. Це недостатній обсяг. Тому що такими темпами ми будемо експортувати залишки минулого року і потенціал цьогорічного врожаю ще наступні три роки.

Для того, щоб все ж таки вкладатися в більш-менш прийнятні строки і по зберіганню врожаю, і по тому, щоб сільгоспвиробники отримали виручку для вкладення в наступний цикл, дуже можуть допомогти принаймні ті три порти, які зараз активно готуються до відвантаження — це Одеса Південний, а також Чорноморськ.

Як зернова угода щодо трьох портів вплине на економіку

Це має величезне значення для нашої економіки. Це дозволить утримувати належний рівень виробництва в агросекторі та в суміжних секторах, які також забезпечують його роботу — це переробка та логістика. Крім того, це валютні надходження до України та стабільність курсу гривні. Водночас це має величезне значення в глобальному масштабі з точки зору продовольчої безпеки. Ми чули протягом останніх місяців, наскільки важливою є Україна і наскільки серйозним був вплив на світову продовольчу безпеку, а саме — неможливість експортувати від нас збіжжя і продовольство, яке зазвичай отримували країни Азії, Африки та інших країн світу.

Про продукцію переробки

За останні роки Україна розвинула потужне сільське господарство — сировинну базу, зокрема олійні та зернові культури. Паралельно відбувались процеси з розвитку переробки, зокрема 95% соняшника зазвичай перероблялися всередині країни й експортувалися вже у вигляді олії або шроту на корм тваринам. Стосовно кормової бази і її перетворення в більшу додану вартість, тобто тваринництво, теж були доволі непогані зрушення. Україна є одним з великих виробників і експортерів м'яса птиці.

Щодо того, наскільки можливо буде далі реалізувати свій потенціал, то зараз дійсно йде мова про те, щоб ми максимально могли переробляти кукурудзу, зокрема в біоетанол, що теж допоможе нам з нашою енергетичною безпекою. Крім того, є можливість заміняти дизельне пальне на біодизель. Для цього потрібно використовувати рослинні олії, і у нас є відповідний потенціал. Інша справа, що доволі складно зараз залучити приватні інвестиції у будівництво нових потужностей. Однак доволі активно зараз відновлюються потужності, які довго не працювали.

Фото: pexels.com

Останні новини
Баланс добра і зла: Учасник тріо Botashe видав дебютний сольний альбом
Баланс добра і зла: Учасник тріо Botashe видав дебютний сольний альбом
Основна проблема не кондиціонер, а бойлер — експерт про марнотратство електроенергії
Основна проблема не кондиціонер, а бойлер — експерт про марнотратство електроенергії
"Доволі потужна допомога". Нарожний про результати чергового "Рамштайну"
"Доволі потужна допомога". Нарожний про результати чергового "Рамштайну"
Футуристична історія кохання: Kozachenko & Kate Soul спільно видали пісню "Літак"
Футуристична історія кохання: Kozachenko & Kate Soul спільно видали пісню "Літак"
"Запит військових враховано". Держоператор тилу про новий каталог продуктів харчування ЗСУ
"Запит військових враховано". Держоператор тилу про новий каталог продуктів харчування ЗСУ
Новини по темі
"Це впевненість у розвитку і доступі до величезного ринку", – Висоцький про "торговельний безвіз"
Після розблокування українсько-польського кордону товарообіг зріс на 20% ― Висоцький
Картопля до 30 грн, цибуля, морква, яйця подешевшали, м'ясо дорожчатиме. Експерт про ціни
Поки триває війна, логістика буде постійним викликом – Тарас Висоцький
Непран: Після війни Україна матиме грошовитий експорт — продаж зброї