Обирай пісні. Визначай переможця

"Йде в повний розріз з мирним освоєнням космосу" — представник Державного космічного агентства про випробування Росією протисупутникової зброї

17.11.2021 р., 16:39

15 листопада Росія провела випробування протисупутникової зброї в космосі. Про те, наскільки небезпечні ці випробування, а також про 24 річницю з дня польоту в космос першого українського космонавта Леоніда Каденюка, в ефірі Українського радіо розповідає радник генерального директора Державного космічного агентства Едуард Кузнєцов.

Програма:
Ведучі:

Про перший політ у космос Леоніда Каденюка 19 листопада 1997 року

Перший політ Леоніду Каденюка у космос 24 роки тому був надзвичайно важливий у творенні України як космічної держави. Я керував цим проєктом і брав участь у підготовці Каденюка до польоту. Тоді зібралося близько 15 тисяч глядачів. Пам'ятаю, по телебаченню тоді йшла постійна трансляція польоту. Політ Каденюка — яскрава сторінка у космічній сфері нашої держави. 

Що зараз відбувається в українській космічній сфері?

1997 рік — яскрава сторінка в історії нашої держави. Також ми наближаємося до дати 30-тої річниці з дня заснування Державного космічного агентства України. За ці 30 років ми здійснили запуски 165 ракет українського виробництва. Зараз ми працюємо з нашими колегами зі США над ракетою Antares. З 2013 року вона вже літала 15 разів. З європейськими колегами ми запускаємо ракету VEGA, яка з 2012 року літала 19 разів. Також за 30 років ми запустили понад 380 космічних апаратів для 26 країн світу. З них українського виробництва — 28. Це — порівняно небагато, але все залежить від фінансування. На жаль, фінансування наших космічних програм за весь час не перевищило 30%. З таким фінансуванням створювати нові космічні апарати, завдяки яким вивчається Земля та космос — складно. Тому ми приділяли більше уваги різним комерційним проєктам. 

Про випробування Росією протисупутникової зброї в космосі

15 листопада Росія провела випробування протисупутникової зброї і за допомогою протисупутникової ракети збила один зі своїх старих супутників "Целіна". Внаслідок цього утворилося 1,5 тисячі фрагментів космічного сміття, рух яких можна відстежити, і сотні тисяч дрібніших уламків, які тепер рухаються на тій же орбіті тільки менш контрольовано. Внаслідок утворення цієї хмари уламків екіпажу МКС довелося сховатися в кораблях "Союз" та Crew Dragon на випадок, якщо доведеться терміново евакуюватися. Генсек НАТО Єнс Столтенберг, речник Держдепартаменту США Нед Прайс вже заявили, що це — руйнівне, необережне та безвідповідальне супутникове випробування. Відтепер маневрування в космосі на відповідних висотах змінилося назавжди. 

Як українська космічна галузь відреагувала на цю подію?

Супутник "Целіна" був створений у 1982 році в Україні. Але він вийшов з ладу і вважався великим космічним сміттям. Те, що зробили росіяни — не новинка, адже раніше за таким самим сценарієм випробовували зброю Китай, Індія, США. Але кожен такий вибух породжує надзвичайну ситуацію для всіх космічних кораблів, які літають на низьких орбітах. І це, дійсно, породження нових елементів космічного сміття, якого і так дуже багато. Зіштовхування з космічним сміттям — надзвичайно небезпечне для екіпажів. Він літає зі швидкістю не менше, ніж 8 кілометрів за секунду. Навіть міліметрова крихітка може нанести величезну шкоду для космічного апарату і вивести будь-який супутник з ладу. Тому кожна така подія, як вчорашня, йде в повний розріз з мирним освоєнням космосу. На жаль великі космічні держави не рахуються з цим, удосконалюючи своє озброєння. 

Чи планувала Росія це випробування?

Можливо, це випробування було заплановано раніше, можливо — зараз. Мабуть, не була готова ракета, яка змогла виконати це завдання. Для того, щоб потрапити саме в той старий, недіючий супутник, а не в будь-який інший, потрібна система наведення та прицілювання. 

Фото: Едуард Кузнєцов, space.com.ua

"Йде в повний розріз з мирним освоєнням космосу" — представник Державного космічного агентства про випробування Росією протисупутникової зброї

Новини по темі