Візит Зеленського до США переноситься: як ситуація в Афганістані вплине на результати переговорів з Байденом

Візит Зеленського до США переноситься: як ситуація в Афганістані вплине на результати переговорів з Байденом

Як повідомив глава МЗС Дмитро Кулеба, події в Афганістані не змінили плану підготовки візиту президента України Володимира Зеленського до США, однак у зв’язку з розширенням програми візиту його зустріч з президентом Джо Байденом відбудеться 31, а не 30 серпня, як повідомлялося раніше. Виконавча директорка Інституту безпеки Східної Європи Юлія Осмоловська в ефірі Українського радіо прокоментувала, чи може перенесення дати візиту вплинути на його результати і як зустріч президентів України і США залежить від політичної кризи в Афганістані.

0:00 0:00
10
1x

Чи може перенесення дати зустрічі двох президентів вплинути на результати візиту

У цьому перенесені Україна отримала більше. Як пояснив міністр закордонних справ,  додався формат зустрічі тет-а-тет. Окрім загальних зустрічей делегацій, є ще можливість президентів поспілкуватися додатково. Хоча через події в Афганістані я очікувала, що президент Сполучених Штатів буде змушений відтермінувати візит. 

Ризики цього досі зберігаються. Тому що ситуація не організована. Вивід військ йде хаотично. Президент Байден вже сказав, що 31 серпня не будуть виведені війська, а наразі немає домовленості з "талібами" про те, що американські війська будуть продовжувати знаходитись там у вересні. Тому може створитися катастрофічна ситуація, і Байден буде змушений на неї оперативно реагувати, тому що вже його реакція отримала чимало критики у світі. 

З лідерами світу він про цю ситуацію почав спілкуватися тільки через три дні після захоплення Кабулу і здачі влади. Я думаю, що йому скоріше не було що казати, тому що першим він поспілкувався з прем’єр-міністром Британії вже після того, як його раднику з питань національної безпеки Саллівану журналісти поставили це питання у вівторок на прес-конференції. Крім того, Конгрес не збирався і не збирається на позачергове засідання через цю надзвичайну ситуацію, хоча британський парламент зібрався вчора і вони конкретно дебатували з цих питань. Тому я думаю, що у Байдена попереду дуже серйозні репутаційні ризики, і це може позначитися на тому, що візит може не відбутися і буде відтермінований на невизначений час. Хоча я зичу команді нашого президента і МЗС, щоб це відбулося, тому що дуже багато роботи було зроблено і принаймні не хочеться, щоб через події в Афганістані цей візит перетворився на формально-протокольний: 5 хвилин поговорили, а потім Байден побіг займатися справами Афганістану.

Як представникам України і президенту готуватися та вибудовувати свою стратегію з огляду на події в Афганістані 

Потрібно, по-перше, бути готовим до того, що Байден може всі питання безпекового співробітництва і більш активного залучення Штатів до врегулювання конфлікту між Росією і Україною спускати на гальма. Тому що навіть якби він дуже хотів допомагати, в контексті того, що вони зробили зараз в Афганістані, бо це кваліфікують як найбільше фіаско американської зовнішньої політики з часів В’єтнамської війни. Згаяні чисельні суми на Афганістан і нічого не досягнуто за 20 років. І на тлі цього, якщо зараз Байден буде виходити і говорити, що вони ще хочуть в Україну надати більше допомоги  і будуть там посередниками в конфлікті, то йому можуть сказати, що вони вже були посередниками в конфлікті і взагалі, які умови мирової угоди для себе вони вибороли з "талібами". Тому зараз є несприятливий зовнішньополітичний контекст. Я хотіла б, щоб у нас було реалістичне очікування від того, що можна досягнути.

Є певні напрацювання, є проекти угод, які узгоджені у тому числі по безпековій сфері.  Я сподіваюся, що все пройде за планом, так, як очікує наше МЗС і що ці зовнішні речі не дуже сильно будуть позначатися на змісті і якості зустрічі нашого президента з американським візаві.

Коллаж: Суспільне

Останні новини
"Республіка Шериф", 14-та армія РФ, Молдова і Україна. Євген Магда про Придністров'я
"Республіка Шериф", 14-та армія РФ, Молдова і Україна. Євген Магда про Придністров'я
18 квартир знищено вщент. Наслідки атаки російських "шахедів" по Одесі
18 квартир знищено вщент. Наслідки атаки російських "шахедів" по Одесі
Уздовж усієї лінії фронту Україна будує потужніші фортифікації — Гетьман
Уздовж усієї лінії фронту Україна будує потужніші фортифікації — Гетьман
Справедливий баланс для громадян і стислий термін розгляду — депутатки щодо мобілізаційного закону
Справедливий баланс для громадян і стислий термін розгляду — депутатки щодо мобілізаційного закону
Цільові грошові кошти, а не житловий сертифікат — Шуляк про новий етап єВідновлення
Цільові грошові кошти, а не житловий сертифікат — Шуляк про новий етап єВідновлення
Новини по темі
"Крихкі кістки та сталевий дух": історія мисткині, яка живе з рідкісною хворобою та допомагає волонтерам
Збитки від війни сягають для України 200 млрд доларів ― Пендзин
Маю особистий мотив говорити про Крим — Руслан Халапов
Всупереч 10 рокам окупації у Криму чекають на Україну ― Наджіє Аметова
100 тисяч мобілізованих за пів року, відкриті реєстри для ТЦК і резерв 50+ ― Нарожний про законопроєкт №10449