"Європейський Союз зробив велику послугу Путіну" — експерт про санкції для Білорусі

"Європейський Союз зробив велику послугу Путіну" — експерт про санкції для Білорусі

Європейський Союз ухвалив рішення заморозити активи та ввів візові заборони стосовно 78-ми білоруських офіційних осіб і 8-ми компаній. Про вплив санкцій на білорусів, в ефірі Українського Радіо говоримо з експертом з міжнародної і внутрішньої політики Українського інституту майбутнього Ігарем Тишкевичем.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Вечірній формат
Ведучі:

Європейський Союз ухвалив рішення заморозити активи та ввів візові заборони стосовно 78 білоруських офіційних осіб і 8 компаній. У санкційний список потрапили білоруські бізнесмени, члени сім’ї Олександра Лукашенка. Крім того, санкції вводяться проти ректорів, прокурорів, суддів, міліціонерів, високопоставлених військовослужбовців Республіки Білорусь. Крім того, Парламентська асамблея Ради Європи планує провести термінові дебати з питання: «Ситуація у Білорусі: загроза усій Європі». 

Чим зумовлено розширення санкційного списку щодо білоруських можновладців?

Це означає, що для оточення Лукашенка, станом на сьогодні, йти на будь-які компроміси або презентації свого формату Конституції не доцільно для Європейського Союзу, оскільки Мінськ не йде на компроміси. Це все політичний прес і треба продемонструвати спробу ввести санкції, при чому і проти фізичних осіб, що більш логічно, так і проти юридичних.

Чи помічають європейські санкції в Білорусі?

Якщо ми говоримо про білоруських громадян, які потрапили під санкції, то для частини з них це не є суттєво. Що означає заморозити активи у працівника білоруської прокуратури, якщо їх у нього немає? Якщо ж говорити про найближче оточення Лукашенка, так звані бізнес-родини, то їхні ключові фінансові потоки вже давно йдуть не через Європейський Союз, а через Сингапур, Об'єднані Арабські Емірати, Саудівську Аравію, тощо. Відповідно, там європейські санкції, ніби, не діють. 

Чи позначаються європейські санкції на добробуті населення?

Зараз Європейський Союз в цьому пакеті прийняв санкції проти компаній, які займалися контрабандною діяльністю, що дошкуляло, в першу чергу, російському керівництву. Тому, Європейський Союз зробив велику послугу Путіну. Якщо говорити про санкції, до яких потрапили БелАЗ та МАЗ, то по МАЗу — це спроба вдарити по конкуренту європейських автовиробників на ринках країн, що розвиваються, зокрема й на українському. А щодо БелАзу, то тут можна розглядати як спробу вивести їх з ринку. 

Європейські політики пішли шляхом прямого тиску на конкурентів східної Європи та Азії. Це піде на користь Росії, бо, згадуючи знову МАЗ, Росія раніше пропонувала провести обмін акціями двох компаній, щоб КАМАЗ став власником контрольного пакету МАЗу. На той момент Мінськ спромігся не піти на таку угоду і зараз Росія, звісно, буде тиснути. При чому проти КАМАЗу санкції не діють. Відповідно, у Росії з'явиться ще один козир, щоб приватизувати білоруське підприємство. Що стосується білоруських громадян, то втрата ринків збуту і можливе об'єднання з КАМАЗом загрожує звільненням від півтори до двох тисяч білоруських працівників МАЗу, частина яких брала участь в протестах. 

Що очікувати від дебатів ПАРЄ "Ситуація у Білорусі: загроза усій Європі"?

Дебати відбудуться. Питання в тому, які практичні механізми впливу на ситуацію має ПАРЄ? Це — просто площадка для діалогу, для політичних декларацій. Я не думаю, що там будуть висловлені дійсно цінні думки. 

Фото: PACE, сторінка Facebook