У надзвичайній ситуації за кордоном до громадянина України консул приїде — адвокатка

У надзвичайній ситуації за кордоном до громадянина України консул приїде — адвокатка

У надзвичайній ситуації за кордоном громадянин України все одно отримає допомогу українських диппредставництв, попри тимчасове призупинення консульствами надання послуг чоловікам призовного віку. Таке роз'яснення в ефірі Українського Радіо надала адвокатка, доцентка кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Шевченка Ольга Поєдинок. За її словами, із формально юридичної точки зору наші диппредставництва дійсно мають певні тимчасові технічні труднощі, бо змінюються підзаконні акти і різні інструкції. Відповідно було призупинено прийом заяв. Адвокатка також зауважує, що здебільшого цими обмеженнями нині переймаються ті, в кого закінчується строк дії закордонного паспорта або інших документів. Але це зовсім не означає, що таку особу будуть силоміць повертати додому. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: facebook/AmbasadaUkrainywPolsce

Як у "Дії" тимчасово не генерувалися ковідні сертифікати

— Українські консульства призупинили надавати послуги чоловікам призовного віку. Це рішення тимчасове. Як повідомили у МЗС України, діятиме воно до 18 травня, а далі заяви розглядатимуть із урахуванням нових вимог закону про мобілізацію. Суто формально, чи не є це порушенням прав?

На сайті Міністерства закордонних справ вчора (23 квітня) було опубліковано роз'яснення, тобто відповіді на поширені запитання щодо тимчасових обмежень у прийнятті нових заяв на надання консульських послуг. Там заспокійливий тон, що все гаразд, що дійсно з технічних причин, дійсно є проблема, тому що змінюються підзаконні нормативно-правові акти й різноманітні інструкції. І це, в принципі, відповідає дійсності. Тому що наші консули, наприклад, учиняючи нотаріальні дії, працюють за однією інструкцією, реєструючи акти цивільного стану, діють за іншою інструкцією, і все це зазнає змін. Тому з формально-юридичної точки зору дійсно є технічні проблеми. Коли, наприклад, у "Дії" не генерувалися ковідні сертифікати, це теж була певна тимчасова технічна проблема. Це можна порівняти із цим. 

— Що загалом входить у консульські послуги? І у яких самих послугах наразі можуть відмовити чоловікам призовного віку? 

У своїй адвокатській практиці я стикалася переважно з оформленням нотаріальних документів, реєстрацією актів цивільного стану. 

— А нотаріальні дії може зробити приватний нотаріус? 

Звичайно. Можна на територію іноземної держави звернутися до приватного нотаріуса і нема питань. Тобто ви йдете до закордонного нотаріуса, оформлюєте, скажімо, довіреність. А потім залежно від договірної бази, яка існує між Україною і відповідною іноземною державою, ви проставляєте апостиль, і цей документ буде дійсний на території України. Або проходите консульську легалізацію, хоча тут теж є певна проблема. Але, в принципі, можна це оформити. Можна, зрештою, на територію третьої держави виїхати. 

У надзвичайній ситуації за кордоном громадянин України все одно отримає допомогу

— А якщо втрата паспорта або закінчується строк його дії?

Це теж консульства роблять. І, власне, з цим основна проблема, тому що всі здебільшого переживають саме через паспорт. Крім того, консул вчиняє дії, пов'язані із громадянством особи. Наприклад, якщо особа хоче вийти із українського громадянства. Але, хочу звернути увагу на те, що у цих роз'ясненнях МЗС написано, що якщо громадянин України опиниться у надзвичайній ситуації за кордоном, то він все одно отримає допомогу.

— Наскільки критичною може бути для українців відсутність консульських послуг? І як довго без них можна обходитися?

Зі своєї практики можу сказати, що можна обходитися тривалий час, можна альтернативні варіанти застосовувати. Усе залежить від того, яка ситуація у людини на території іноземної держави. Тому що, наприклад, якщо у неї ще є друге громадянство на додачу до українського, то взагалі не проблема для людини. Якщо у неї єдине українське громадянство, то ситуація теж не критична. Тому що, наприклад, європейські держави до України людину примусово не відправлять, якщо у неї немає дійсного українського документа. Тому що вважається, що в Україні всюди небезпечно. 

— Але влаштуватися на якусь серйозну роботу людина ж не зможе? 

Чому не зможе? Якщо не буде у неї дійсного українського паспорта, то буде дійсний якийсь іноземний документ. Так, це трохи проблематично буде для людини. Але шлях знайдеться. Найімовірніше у такій ситуації, поки йде війна, її не виженуть за межі держави і не повернуть примусово на територію України. А ще гірша може бути ситуація, коли людина за допомогою іноземного адвоката протлумачить це, як якийсь спосіб переслідування її. Підіб'є туди ще якусь ідеологічну основу і скаже, що вона хоче ще на статус біженця претендувати, як особа, що "зазнає переслідувань" з боку українського уряду. Таке теж може бути, тому що так звані пацифісти – це практика іноземних держав щодо розгляду таких осіб як людей, які зазнають переслідувань через свої, так звані, політичні переконання. Тобто, варіанти є. Якщо є нормальний міграційний адвокат, то варіант знайдеться. Тим більше, коли ми говоримо про західноєвропейські держави. 

Ольга Поєдинок. Фото: facebook/olga.poiedynok

 "… консул приїде"

— Чому загалом, на вашу думку, така негативна реакція зараз виникла? І чи не є це рішення порушенням Конституції?

У нас є 2 основні норми Конституції України. Одна – про захист Вітчизни, а друга – про піклування і захист, які надає Україна своїм громадянам і громадянкам за кордоном. І виникає питання про те, чи можемо ми за рахунок однієї норми Конституції забезпечувати виконання іншої норми Конституції. Це питання теоретичне і філософське. Але. У нашій Конституції не написано, у який саме спосіб Україна надає піклування та захист. Вона може тлумачити це так, що шляхом надання захисту у надзвичайних ситуаціях, або ж завдяки забезпеченню поверненню. А з точки зору міжнародного права, чи зобов'язана Україна надавати піклування та захист своїм громадянам за кордоном? Ні. Це питання нашої Конституції. Тому, якщо до цього підходити формально юридично, то можна розтлумачити так, що і нічого не порушує. Але, знову ж таки, кожна консульська дія має відношення до певної сфери життя особи. І уже в рамках цієї сфери, де відбулося те, що людина вважає порушенням через ненадання консульської дії, можна проводити аналіз.

Щодо реакції, яка почала нестися соцмережами. Я думаю, що це відбулося тому, що Україна різко змінила риторику. Тому що спочатку Україна говорила про те, що ми всі українці, всі єдині, незалежно від того, куди зараз нас розкидала доля. І, в принципі, Україна завжди йшла цим шляхом. Навіть ратифікуючи Європейську конвенцію про громадянство, вона сказала, що скільки б український громадянин не проживав за межами України, він буде вважатися українським громадянином і українське громадянство не втратить.

— Наші слухачі пишуть: "син у Польщі 6 років, є кредит, купив там квартиру, строк паспорта закінчується. Що робити?" 

Ми, власне, про це говорили. Але у цих роз'ясненнях МЗС є цікавий момент. Там сказано, що надання консульських послуг буде обмежено для українських громадян, які тимчасово перебувають за кордоном. Справа в тому, що із тих людей, які постійно проживають за кордоном, десятиліттями, лише дуже малий відсоток оформлюється на постійне проживання згідно із українським законодавством. А за українським законодавством, ти маєш оформити документи на постійний виїзд за кордон, на постійне проживання за кордоном, і потім там уже  стати на постійний консульський облік. Я не знаю, яка ситуація у нашої слухачки із її сином, але зі свого досвіду можу сказати, що практично ніхто цього не робить. Якщо ж людинадійсно оформила документи, здала свій внутрішній паспорт, стала на постійний консульський облік, отримала відповідний штамп у свій закордонний паспорт, то я думаю, що у неї буде менше проблем, ніж у тих, хто після 24 лютого покинули територію України і не оформили виїзд на постійне проживання. 

— Якщо людина призовного віку вчинить за кордоном злочин, то консул тепер до неї не приїде? 

Приїде. Уже роз'яснення МЗС про це є. 

Останні новини
Держава Україна має пропагувати на Заході свій погляд на історію — Громенко
Держава Україна має пропагувати на Заході свій погляд на історію — Громенко
Промінь рекомендує: MAZEPA з треком "Plane Mode"
Промінь рекомендує: MAZEPA з треком "Plane Mode"
З обрізаною логістикою наступ на Харківщині дається окупантам усе важче — Лакійчук
З обрізаною логістикою наступ на Харківщині дається окупантам усе важче — Лакійчук
Маємо зруйнувати російські наративи про Крим — Ельмаз Асан
Маємо зруйнувати російські наративи про Крим — Ельмаз Асан
Майже кожен другий депортований сталінським режимом кримський татарин загинув — Аблаєв
Майже кожен другий депортований сталінським режимом кримський татарин загинув — Аблаєв
Новини по темі
З обрізаною логістикою наступ на Харківщині дається окупантам усе важче — Лакійчук
Санкції ефективні. Росія виснажується – Несходовський про посилення економічного тиску на РФ
"Це впевненість у розвитку і доступі до величезного ринку", – Висоцький про "торговельний безвіз"
Дмитро Однороженко: Хейтспіч — це певний ресурс, який можна використовувати для добрих справ
Закон про мобілізацію: які нові обов’язки у громадян щодо військового обліку? Коментують експерти