Мобільний додаток

"Позичати де тільки можна": Савченко про відмову МВФ у транші та план Б для України

23.02.2021 р., 17:14

Сьогодні, 23 лютого, на позачерговому засіданні Верховної Ради України народні депутати проголосували за законопроєкт 4531 про державну службу, який відновлює проведення конкурсів на зайняття посад державної служби та інших питань державної служби. За документ за правками президента України проголосувало 267 народних обранців. Відновлення конкурсів на зайняття посад державної служби є однією з умов Міжнародного валютного фонду, місія якого працювала в Україні з 21 по 23 грудня та з 11 січня по 12 лютого, для виділення макрофінансової допомоги. Разом з тим, вердикт для України невтішний: черговий транш в 700 млн доларів від МВФ наша держава не отримає. Глава представництва МВФ в Україні Йоста Люнгман зазначив, що потрібен більший прогрес. Зокрема, представники МВФ чекали на ухвалення закону про Вищу раду правосуддя та нові правки до закону про управління Нацбанком, а також мали побоювання щодо втручання в роботу НАБУ і САП. Що буде в найближчій перспективі з українським бюджетом, враховуючи відмову МВФ, та як виглядатиме подальша співпраця з фондом Українському радіо розповів професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

Програма:
Ведучі:

"В України, звісно, є план Б, тому що вірогідність продовження саме цього контракту з МВФ все менше і менше. Якщо фонд протягом року не надає чергові транші, то, як правило, припиняється ця кредитна лінія і починається обговорення нової", – розповів Олександр Савченко. 

За його словами, план Б дуже простий: "Позичати де тільки можна і у кого тільки можна під будь-які відсотки. В принципі, це можливо, адже зараз фінансові ринки відкриті. Одна проблема: ми позичаємо дуже дорого, переважно на внутрішньому ринку через ОВДП". 

"Сюди заходять нерезиденти, щоправда менше, ніж за часів Порошенка. Вони завозять долари, міняють на гривню. Їх приваблює ставка гривні на 11-12 %. Нерезиденти розраховують, що курс гривні принаймні на шість місяців не зміниться і вони вийдуть з українського ринку з дохідністю 11 % річних в доларах", – пояснив експерт. 

Читати також: Що заважає Україні отримати транш від МВФ? Пояснює експерт

Проте, як зауважив Савченко, така монетарна політика вирішує тимчасові проблеми, але стратегічно вона віддаляє нас від економічного зростання. 

В ефірі Українського радіо ректор Міжнародного інституту бізнесу  пояснив, які зауваження в МВФ були щодо України: "Найменше проблем з Нацбанком, адже там більше йде мова про персоналії. Колишнім двом членам правління було оголошено догану і МВФ, який не втручається в оперативне керування, зробив зауваження. Він бачить тут політичну складову і натякає, що треба працювати більш толерантно". 

"Набагато більші претензії до керівництва країною стосовно кадрової політики судів та нових антикорупційних структур і, навіть, якості бюджету. МВФ вважає, що дохідна частина бюджету занадто оптимістична і що насправді дефіцит може бути більший, якщо не почати різати витрати в ДБ", –розповів Олександр Савченко.

На його думку, треба переглядати бюджет та робити його більш реалістичним: "Деякі статті витрат треба порізати, а деякі – навпаки збільшити". 

"Окремо скажу, що для України погіршується кон'юнктура зовнішніх ринків. Я очікую погіршення платіжного балансу і балансу торговельних операцій. Це буде тиснути на курс, але ми його побачимо аж восени. Тому що поки що існують сприятливі фактори: зараз – прихід зовнішніх інвесторів, які завозять гроші під ОВДП, влітку буде сезонний фактор. А восени буде тиск на гривню і можна чекати девальвацію. Але вона не буде критичною", – підсумував Олександр Савченко.

Фото: Економічна правда

"Позичати де тільки можна": Савченко про відмову МВФ у транші та план Б для України

Новини по темі