Мобільний додаток

Відтепер банки працюють з електронними паспортами. Деталі розповідає Андрій Дубас

2.12.2020 р., 13:20

З 1 грудня 2020 українці зможуть здійснювати касові операції в банках з цифровим паспортом в Дія. Відтепер для здійснення банківських операцій для ідентифікації та верифікації клієнта банки можуть використовувати цифровий паспорт або закордонний цифровий паспорт у додатку Дія. Наскільки це може полегшити життя українців і чи всі фінансові установи готові працювати у такому форматі в ефірі Українського радіо розповідає президент Асоціації українських банків Андрій Дубас.

Що таке Дія

Для того, щоб убезпечити підробку і різні шахрайські дії, держава розробляє паспорт з певною системою захисту. Якщо розібратися, то цифровий паспорт — це аналог паперового паспорту, який підробити набагато складніше. Сам застосунок Дія, який є в мобільних телефонах, не тримає весь перелік інформації про всіх людей. Раніше говорили, що з цієї програми можна витягнути інформацію про будь-яку людину. Насправді це не так. Ця програма працює з офіційними реєстрами. Тобто ми маємо розуміти, що вся інформація про нас міститься в офіційних реєстрах, за які несе відповідальність держава, зберігає їх, захищає їх, а ця програма просто має до них аутентифікований доступ. Коли ви приходите в магазин і купуєте щось, що потребує підтвердження вашого віку, ви показуєте паспорт. Яким чином людина, якій ви його показуєте, може верифікувати його оригінальність? Напевно, лише візуально, адже людина касі не знають усіх деталей перевірки. Відсканована копія може містити зміни зображення чи зміни якоїсь інформації. Наприклад, ви знаєте, що в оригіналі паспорту зверху вибиті цифри трафаретним методом, у відсканованій копії можна змінити номер чи серію паспорту. Якщо ви користувач Дія, то магазини чи банки можуть дуже просто верифікувати чи ви показали дійсно свій паспорт. Він відкривається у форматі QR-коду, він верифікується протягом секунди і діє лише три хвилини, інша людина відкриває його у своєму додатку Дія і вже у власному телефоні може впевнитися, що це підтверджений паспорт.

Чи готові фінансові установи та банки ідентифікувати клієнтів Дії

З 1 грудня 2020 року, відповідно до постанови НБУ ці зміни набули чинності. Тобто на сьогоднішній момент, коли ви приходите в банк, він змушений використовувати також, як і на рівні паперового документу, ваш електронний документ. Звичайно, як і всі інновації вони миттєво не заходять так як, можливо, ми б хотіли. Але це питання двох складових: перша — наскільки часто люди будуть використовувати цей документ, друга — як часто банки навіть у найвіддаленіших куточках країни будуть верифікувати цей документ. Я наведу дуже простий приклад з електронними правами і свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу, вже з червня я не беру з собою права і паперовий техпаспорт, він завжди у мене є в додатку. Скільки б разів мене не зупиняла поліція, я завжди їм показую Дія і питань з цим не виникало. Звичайно, в перші дні чи тижні і в патрульної поліції були труднощі, але сьогодні це вже абсолютно нормальне явище. Найперше — для чого це водиться — це ідентифікація особи. Коли вас ідентифікували, ви можете здійснювати будь-яку операцію у банку. Там, де ви будете змушені ставити фізичній підпис, то доведеться це робити фізично. Тобто поки що програма Дія ще не має змоги накладати ваші цифрові підписи на будь-які документи. Сьогодні інновація з цифровим паспортом введена для ідентифікації. Мені здається, що це дуже зручно. Мій паспорт знаходиться у сейфі, як антикваріат, а телефон набагато стійкіший і витриваліший, ніж паперовий документ. Я можу впевнено сказати, що ці додатки, які використовуються для здійснення банківських платежів — одні з кращих у світі. І багато консервативних країн, в яких банківська система роками працює, з захватом дивляться на нас, коли ми як молода держава, як у нас це працює. Що ми можемо за секунди відправити платіж, а не за три дні, наприклад, як це відбувається у Франції.

Якщо мобільний телефон був втрачений

У такому випадку доступу до вашого додатку з усіма документами ніхто не зможе отримати, тому що для користування цією програмою потрібен пароль або відбиток пальця, якщо в телефоні є така опція. 

Фото: Facebook Андрій Дубас

Відтепер банки працюють з електронними паспортами. Деталі розповідає Андрій Дубас

Новини по темі