Мобільний додаток

Мін’юст вирішив закрити вісім колоній. Чи справді це допоможе зекономити кошти?

10.07.2020 р., 12:41

В Міністерстві юстиції вже визначилися з вісьмома установами виконання покарань, які будуть оптимізовані, а персонал буде звільнений. Про це сказала заступниця міністра юстиції Олена Висоцька. Це питання в ефірі Українського радіо роз’яснює координатор моніторингових програм Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів Сергій Перникоза.

Олена Висоцька повідомила, що 6 липня відбулося засідання комісії з оптимізації установ виконання покарань, де було ухвалено рішення закрити такі колонії:

- Ковельська виховна колонія,
- Черкаська виправна колонія №62,
- Дергачівська виправна колонія № 109,
- Жовтоводська виправна колонія №26,
- Ігренський виправний центр №133,
- Чорноморська виправна колонія №74,
- Ширяївський виправний центр №111,
- Устинівський виправний центр №37.

"Розроблена дорожня карта – план заходів, які відбуватимуться після прийняття такого рішення. Засуджені будуть переміщені до інших установ виконання покарань, як правило, з кращими умовами утримання. Незабаром персонал цих установ виконання покарань буде звільнений, їм буде запропонована робота в найближчих установах або міжрегіональних управліннях. Це дозволить оптимізувати систему, зменшити поточні та капітальні видатки на утримання великої системи кримінально-виконавчої служби. Майнові комплекси, на яких були розміщені установи виконання покарання, будемо пропонувати інвесторам, щоб покращувати нашу інфраструктуру", – розповідає Олена Висоцька.

Ще 28 листопада 2009 Денис Малюська заявив, що у зв’язку з недостатнім фінансуванням Ммін'юст планує масове закриття тюрем та скорочення персоналу, щоб на вивільнені гроші створити належні умови та підвищити зарплати в решті пенітерціальних установ.

Сергій Перникоза зауважує: "Дуже дивно міністерство юстиції обрало шлях повідомлення про цю реформу. Вони записали відео, начебто заступник міністра відповідає на питання. Це не була прес-конференція, це не була зустріч з журналістами. У відео окреслили, що абсолютно не ясно, що буде відбуватись, але щось відбуватись буде. І за рахунок цього ми якось покращимо умови людей, які працюють і переведемо людей, які утримувалися в цих установах, у начебто кращі умови. І, зауважте, жодної конкретики ми не почули. Ми не почули, на скільки ця оптимізація покращить ситуацію, допоможе зекономити коштів, чи виправдана ця економія в контексті тих ризиків, які вона несе. Нагадаю, що цілком правильно пробувати зменшити кількість колоній, якщо вони не використовуються та не наповнені. Нам не кажуть, яка була наповненість та якою буде наповненість тих установ, куди переведуть людей".

Читати також: Українські СІЗО: чому будівлі не ремонтують і не будують — коментує представник омбудсмена Олександр Гатіятуллін

"Щодо умов, то вони дійсно бажають кращого, тому що зарплати справді маленькі. При тому, на жаль, ми не маємо жодної конкретики від Міністерства юстиції. Ми не розуміємо, скільки коштів вони збираються зекономити, тому що, фактично, вони людей вивозять, а будівлі консервують. Вони їх не продають, не реалізовують, або принаймні на даний момент вони не можуть цього зробити – потрібно прийняти зміни до закону. Установи продовжують бути і їх потрібно охороняти, щоб, грубо кажучи, їх не розікрали. Наскільки ця економія буде економією, ми не знаємо", – додає Сергій.

"Ця реформа можлива і потрібна. Інше питання – як вона буде реалізовуватися і який буде результат. Ми наразі фокусуємося на питанні, скільки грошей ми зекономимо, оптимізуємо і так далі, але при цьому ми не дуже розуміємо, як це повпливає на ціль – обмеження пересування людини, коли ми її переміщуємо до установи виконання покарань. Тобто, що в результаті має статися – люди мають змінити свої соціальні бачення світу та поведінкові реакції. Чи змінюються вони? Точно ні. Якщо людина потрапляє в погані умови, де на весь корпус немає жодного охоронця, тому що мало персоналу та не виконують свої обов’язки належним чином, то людина, замість того щоб переосмислити свою поведінку і змінитися, змінюється в гіршу сторону".

"Орієнтуватися виключно на те, що ми десь зекономимо дві тисячі гривень і на них збільшимо зарплату, – дуже поверхнева розмова, як на мене".

Фото та відео: фейсбук-сторінка Міністерства юстиції України

Мін’юст вирішив закрити вісім колоній. Чи справді це допоможе зекономити кошти?

Новини по темі