Мобільний додаток

Радник Президента Олег Устенко про звіт голови Національного банку в уряді

13.05.2020 р., 22:38

Голова Нацбанку Яків Смолій сьогодні відзвітував про діяльність очолюваного органу у Верховній Раді перед депутатами. Він визначив чотири поставлені цілі на час карантину: збереження здоров’я тих, хто користується лише готівкою, забезпечення якісної та безперебійної системи роботи під час карантину, підтримка економіки доступними грошовими ресурсами і створення умов, в яких після завершення карантину економіка швидко відновить зростання. Виконання цих пунктів та позицію Нацбанку коментує радник президента України Володимира Зеленського та економіст Олег Устенко.

"Ми чули достатньо чіткий меседж щодо того, що Національний банк є незалежною структурою. Декілька разів це було підкреслено його головою. В той же час, як я розумію, у депутатів було багато запитань щодо того, наскільки ця незалежність не просто доцільна, а наскільки вона давала можливість ефективно застосовувати елементи монетарної політики.

Я б звернув увагу на те, що, вважається, коли є низький рівень інфляції або він знижується, то відразу відбувається зниження облікової (або її ще називають ключовою) ставки будь-якого центрального банку. В ході цієї дискусії звертали увагу на те, що коли інфляція знизилася до 5%, то ставка НБУ однаково залишалася на рівні 18%. Це означає, що розрив між інфляцією і ставкою був настільки великим, що це точно не стимулювало кредитування української економіки.

Загалом, є три можливості стимулювання економіки. За рахунок монетарних каналів, коли свою ставку знижує Нацбанк, потім комерційні банки, зрештою стають дешевшими кредити і їх охочіше беруть – є додатковий імпульс для зростання економіки. В Україні цього не відбулося. Другий канал – фіскальна політика: знижуються податки або збільшуються витрати держави на певну галузь, інвестиційні чи інфраструктурні проєкти. Третій – покращення бізнес-клімату, де є можливість залучати додаткові інвестиції. Національний банк відповідає лише за монетарну політику. І в багатьох фахівців, які нею займаються, виникають питання. Головне – чому не знижувалася облікова ставка НБУ тривалий період часу.

Обіцянки подальшого зниження облікової ставки – це позитив. Коли знижується рівень інфляції, а ми цього очікуємо, це означає, що має бути зниження облікової ставки. Водночас, зараз ми перебуваємо у ситуації збільшення дефіциту державного бюджету. Голова Нацбанку також давав меседж, що буде додаткове пом’якшення монетарної політики, як я розумію, адже в червні очікується чергове засідання НБУ".

Серед депутатів оцінка діяльності голови НБУ розділилася. Фракція "Європейська солідарність" підтримала дії керівництва Нацбанку, а лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко піддала його діяльність нищівній критиці, зауваживши, що НБУ "вже шість років є угрупованням, яке займається високоінтелектуальною корупцією" та нагадала про ситуацію зі здешевленням гривні та зменшенням золотовалютного запасу у 2014-2015 роках.

Олег Устенко коментує ставлення депутатки: "З пані Тимошенко можна багато в чому сперечатися, але їй не можна відмовити в логіці. Вона полягає в тому, що коли в 2014-2015 роках було стрімке здешевлення гривні і вона втратила дві третини своєї вартості, то на цьому фоні різко зменшувалися золотовалютні резерви. Варто нагадати, що в лютому 2014 року обсяг золотовалютних резервів складав 15,5 млрд доларів. Уже до лютого 2015 року резерви складали приблизно 5,5 млрд доларів. Лише в березні цього ж року вони почали збільшуватися, а на лютий 2016-го склали знову 15 млрд доларів, тому що розпочалася співпраця з МВФ і отримання позик. Юлії Тимошенко хотілося б чітко знати, чому зменшувалися ці резерви, та хоче розслідування. І це слушне бажання".

Фото: особиста facebook-сторінка Олега Устенко

Радник Президента Олег Устенко про звіт голови Національного банку в уряді

Новини по темі