Мобільний додаток

Які зміни чекають Виборчий кодекс – Комітет виборців України

7.05.2020 р., 18:03

Які зміни ще будуть вноситися до Виборчого кодексу? Чим небезпечна пропозиція знизити виборчий бар’єр, яку озвучив президент Володимир Зеленський? Коли доцільно проводити вибори на Донбасі? Про все це Українське радіо розпитало в керівниці проєктів Комітету виборців України Наталії Линник.

Програма:
Ведучі:

"Зміни до Виборчого кодексу зараз обумовлені тим, що у тому кодексі, який був прийнятий, багато технічних недопрацювань. І також багато побажань щодо змін, які стосуються партизації країни,  мають парламентські партії. Йдеться про те, щоб спуститись з рівня громад в 90 тисяч до рівня громад 30 або 10 тисяч, де вибори будуть проводитись за системою відкритих партійних списків. А мажоритарка з можливістю самовисування залишиться в сільських та селищних радах", – розповіла Наталя Линник. 

Також, за її словами, треба виправити питання, що стосуються адміністративної та територіальної реформ: "Питання, як будуть проводитися вибори до районних рад, адже зараз в умовах реформи децентралізації, яка вже закінчується, деякі громади об’єднують в собі громади меж районів. І чи потрібно в таких громадах проводити ще вибори до районних рад – питання гіпотетичне".

"Місцеві вибори по процедурі завжди були складнішими, ніж парламентські або президентські. А тут все відбуватиметься ще й в умовах нової системи, нової форми бюлетеня", – зауважила керівниця проєктів КВУ.

Також експертка наголосила, що Комітет виборців України застерігав від занадто низького виборчого бар’єру на парламентських виборах: "По-перше, це створює важкі умови для формування коаліції безпосередньо в українському парламенті, що потім, як наслідок, створює перешкоди для відповідальності за дії уряду, який ця коаліція сформує. І, по-друге, це створює умови для регіоналізації України та сепаратизації окремих регіонів".

"На наступному тижні, як ми розуміємо, це питання буде дискутуватися. Але й президент, й голова партії "Слуга народу" вже чітко висловилися, що вони будуть створювати умови для проходження невеликих партій. Проте повторюсь, що є ризики створення окремих прецедентів регіоналізації, а потім й сепаратизації цих регіонів", – наголосила Линник.

 Щодо того, за яких умов і коли мають проводитися вибори на окупованих територіях, експертка зауважила, що не варто робити цього раніше, ніж за кілька років: "Донбас – це українська територія, де знаходяться українські громадяни. КВУ стоїть на чітких позиціях, що вибори там мають відбуватися у відповідності до міжнародних стандартів і проведені не під дулами автоматів, а із забезпеченням повної безпеки.  Судячи з міжнародного досвіду, це не можна починати впродовж 3-5 років після визволення окупованих територій. Вибори мають бути тоді, коли туди зайдуть українські медіа, українські партії, а територія буде повністю контролюватися українською державою, коли там працюватиме українська освіта, культура, економіка. Лише коли відбудеться цей процес реабілітації та реінтеграції, там можна буде проводити вибори".

ФОТО: Главком

Які зміни чекають Виборчий кодекс – Комітет виборців України

Новини по темі