Мобільний додаток

Суперечності, Кант і факти більше не мають значення: як пропаганда працює з коронавірусом

8.04.2020 р., 07:15

Кремлівські медіа, з одного боку, заявляють, що в коронавірусі немає нічого страшного, та не вбачають загрози через епідемію, а, з іншого боку, повідомляють про зростаючу кількість хворих та загиблих у самій Росії. Як Кремль використовує суперечності у своїй пропаганді і як використовує коронавірус для своїх цілей – про це в ефірі Українського радіо обговорювали з медіа-експерткою і психологинею Ларисою Волошиною.

ВООЗ дійсно повідомляє про те, що в більшості випадків хвороба протікає в неважкій формі. Проте в одному випадку з п’яти, хворим необхідна госпіталізація та постійний догляд. На відміну від сезонного грипу, з яким часто порівнюють COVID-19, цей вірус призвів до заборони польотів, закриття кордонів та глобальної економічної кризи. Кількість інфікованих щодня зростає по всьому світу.

Чому запускаються суперечливі твердження про коронавірус?

На тлі коронавірусу російська пропаганда працює дуже масовано на всьому західному інформаційному простору. Запускаються повідомлення, в яких йдеться про те, що коронавірусу немає, також одночасно говориться про те, що він настільки страшний, що демократичні держави з ним не впораються – тобто є протиріччя.

"Вже можна говорити про інформаційну пандемію, яку продокує РФ. Але ціллю є не тільки підрив довіри до існуючих в світі демократичних форм правління і державних інституцій, але і руйнація здорового глузду суспільства загалом для того, щоб потім було простіше маніпулювати і спрямовувати людей на віру в невідомо в що", – вважає Лариса Волошина.

Росіяни не стільки намагають нав'язати певне вірування у свої тези, а скільки – за допомогою пропаганди зруйнувати довіру до цивілізованих демократичних суспільств.

А зараз, під час пандемії, зауважує медіа-експертка, це набуває глобальних масштабів.

Як російська пропаганда використовує Канта

Лариса Волошина нагадала про промову Володимира Путіна у 2014 році. Тоді він заявив, що у Криму російських військових немає, що вони контролюють безпеку і громадський порядок, і що військові будуть стояти за спинами жінок і дітей.

"Фактично він сам собі суперечив в одному реченні. Цей метод називається створення антиномій. За основу його росіяни взяли теорію антиномій. Найвідомішими є антиномії Канта – простору, часу, динаміки і бога. Антиноміями вважаються взаємовиключні твердження, кожне з яких є рівно істинним і рівно правильним. Росіяни почали створювати взаємовиключні твердження в рамках необхідної їм пропаганди. Якщо взяти за приклад цю промову Путіна: кожен, хто стверджує, що Путін зізнався у тому, що російські війська були в Криму, і кожен, хто стверджує, що Путін заперечував це, є рівно правими, тому що і те, і те було", – розповідає психологиня.

Важливо – не що говорять, а для чого

Але тут, в першу чергу, важливим є те, для чого це робиться.

"Психіка людини сформована таким чином, що ми не можемо жити в світі протиріч. Насправді неузгоджені між собою суперечності, які існують в одній картині світу, є маячнею, це певні хворобливі стани психіки. Здорова психіка намагається знайти баланс і пояснити те, що їй здається суперечливим", – пояснює Лариса Волошина. – "А коли у суспільну свідомість вкидаються взаємовиключні тези, психіка більше не може спиратися на знання і факти, вона має просто вірити, а факт більше не має значення. В такій ситуації починає зростати довіра до просто харизматичних людей, до когось, з ким працює пропаганда"

Наприклад, російському варіанті – це лідер, якому просто віряють, щоб він не сказав. Суспільство не може сприймати критично ані його персону, ані його минуле, ані його суперечливі тези.

Суперечності, Кант і факти більше не мають значення: як пропаганда працює з коронавірусом

Новини по темі