Мобільний додаток

Стартувала програма "Теплі кредити" у 2020 році: чи користуватиметься вона попитом серед населення?

2.04.2020 р., 12:59

Стартувала цьогорічна державна програма "Теплі кредити". Проте 2020 рік для цієї програми може стати останнім. Виконавчий директор Асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк в ефірі Українського радіо прокоментував, наскільки програма на часі і чи є буде вона ефективною та затребуваною.

"Я думаю, що у середньостроковій та короткостроковій перспективі потреба у такій модернізації наших будинків не зміниться. Вона є єдиним способом довготривало скоротити потребу в енергії в наших будинках і скоротити наші рахунки. Тобто така діяльність так чи інакше є потрібною", ― зазначив Святослав Павлюк.

Павлюк пояснив, чому у людей буде менше мотивації здійснювати процес модернізації.

"Але, очевидно, що зараз короткостроково дуже змінилися ці пріоритети чи потреби з огляду безпеки наших родин. Також треба брати до уваги інший процес, котрий зараз паралельно відбувся і котрий є суттєвим гравцем у цій ситуації, а саме ― процес скорочення цін на енергоносії, котрі через певні глобальні зовнішні процеси відбуваються. І ми маємо, з одного боку, скорочення рахунків населення, енергоносії стали дешевшими, а з іншого боку ― постійний процес підвищення зарплат і також потрохи дорожчали постійно матеріали і обладнання для термомодернізації будівлі. Тобто конкурентність з комплексної термомодернізації будинків порівняно з простим проїданням стає гіршою, тому що окупність проектів стає довшою. Якщо раніше процес модернізації окуповувався за 4-5 місяців, іноді за 2 роки, залежно від того, які заходи було здійснено, то зараз цей процес видовжиться. Відповідно, мотивації щось робити у людей буде менше", ― сказав він.

На його думку, "дуже багато людей буде користуватися компенсацією, котра сягає почасти до 40-70% для ОСББ. Минулого року гроші, котрі виділятися на ОСББ, 100-200 мільйонів гривень, фактично забиралися за 2-3 місяці. Тобто сума, яка мала б на це йти, мала б бути суттєво більшою. Бо цих грошей постійно не вистачає".

Святослав Павлюк спрогнозував, чи планують продовжувати програму "Теплі кредити" у подальшому, оскільки повідомлялось, що 2020 рік для державної програми може стати останнім. 

"Ця програма кожного року закладається на 400 мільйонів протягом 5 років. Частина йде на приватні домогосподарства, частина ― на багатоповерхівки. Два роки тому додалися ОСББ. Була публічна позиції пані Альони Бабак про те, що цьогорічна програма буде востаннє і її будуть закривати.  Я думаю, це була похоплива позиція. На цей момент міністр замінений. З іншого боку керівника Держенергоефективності, котрий адмініструє цю програму, його взагалі немає вже 6 місяців, тобто ця людина не призначена. Тому позиції на цей момент ми не знаємо. У депутатському корпусі також панують різні думки. На мою думку, ця програма взагалі потрібна. Принаймні у сегменті простих рішень, наприклад, повальне встановлення індивідуальних теплових пунктів. До того ж, ця програма фактично буде єдиним інструментом допомоги для одноповерхової забудови, для індивідуального житла. Тому ця програма мала би зберегтися та бути профінансованою у більших об’ємах", ― зауважив Павлюк.

Зазначимо, що у Держенергоефективності наголошують, що в рамках програми українські родини зможуть отримати від держави фінансову допомогу у вигляді відшкодування: 20% суми кредиту — на встановлення твердопаливних котлів (35% — для субсидіантів); 35% — на енергоефективні заходи у приватних будинках; від 40% до 70% — для ОСББ.

Повідомляється, що учасники програми зможуть отримати додаткову компенсацію не лише з державного, але й з місцевих бюджетів. Таким чином, після впровадження енергоефективних заходів, передбачених програмою, родини зможуть заощаджувати в середньому від 30% до 50% на комунальних послугах.

Фото: gre4ka.inf

Стартувала програма "Теплі кредити" у 2020 році: чи користуватиметься вона попитом серед населення?

Новини по темі