Мобільний додаток

Не в березні, а у вересні: чому перенесення індексації пенсій є невдалим рішенням

3.03.2020 р., 19:54

Міністр соціальної політики Юлія Соколовська повідомила, що Кабінет міністрів України запланував індексацію пенсій на вересень 2020 року. Провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Лідія Ткаченко в ефірі Українського радіо прокоментувала, чи є це рішення вдалим і чого варто очікувати від нової стратегії зростання пенсій.

"Якщо Міністерство соціальної політики справді має чітку стратегію, напевно, було б краще, якби воно раніше озвучило свої плани. Тому що люди вже у березні чекали гроші, а замість цього почули, що їм ще півроку доведеться чекати. І підвищення для людей, яким вже 80 років і більше, було анонсовано ще у грудні, і їм теж доведеться чекати до вересня, тому проблема "як дожити" для них може бути справді актуальною", — зазначила Лідія Ткаченко.

Ткаченко зауважила, що формально у цьому випадку ніякого порушення немає, тому що у законі місяць не зазначений.

"Під час реформи 2017 року, коли започатковували цю індексацію за формулою "50% інфляції та 50% приросту зарплати", то березень вилучили із закону. Загалом, у нас масштабну індексацію провели лише раз — у минулому році. Формально кажучи, у цьому випадку ніякого порушення немає, тому що у законі березень не зазначений. І Кабмін може призначати собі хоч і в грудні проводити таку індексацію", — пояснила експертка.

Лідія Ткаченко наголосила, що перенесення індексації пенсій на осінь, на період місцевих виборів, є невдалим рішенням.

"Питання пенсій дуже політизоване. Минулого року індексацію провели у березні, перед виборами. Цього разу індексацію перенесли на вересень, і у нас восени мають бути місцеві вибори на території всієї країни. І це дуже невдалий час і дуже невдале рішення. Тому що людей це вже дратує і люди сприймають це як підкуп. Так не повинно бути", — прокоментувала вона.

Експертка зауважила, наскільки мали б зрости пенсії.

"Зазначалось, що середнє збільшення пенсій буде на 216 гривень на місяць. Насправді, це буде залежати від того, яким є розмір основної пенсії. Буде збільшуватись не вся пенсія, а індексуватиметься зарплатна база, з якої пенсії нараховані. І зарплатна база у переважної більшості пенсіонерів є однакова. Коли у жовтні 2017 року провели перерахунок для всіх людей, які вийшли до 2017 року включно на пенсію, у них виходила однакова зарплатна база, тоді були 3764 гривні, які проіндексували на 17% у березні минулого року", — сказала Ткаченко.

Щодо того, чи є у Пенсійному фонді гроші на індексацію пенсій, Ткаченко пояснила, що "у тому бюджеті, який був затверджений постановою Кабінету міністрів, на індексацію, зокрема, на підвищення пенсій особам 80 років і старше, грошей немає. Тобто це мають бути додаткові кошти, швидше за все, за рахунок державного бюджету".

Фото — slovoidilo

Не в березні, а у вересні: чому перенесення індексації пенсій є невдалим рішенням

Новини по темі