Військовий прокурор Віктор Чумак: наш пріоритет – абсолютно нова прокуратура з новими кадрами

Військовий прокурор Віктор Чумак: наш пріоритет – абсолютно нова прокуратура з новими кадрами

Про реформу органів прокуратури, переатестацію нинішніх працівників, створення Офісу генерального прокурора та подальшу долю ТОП-розслідувань в ефірі Українського радіо розповів головний військовий прокурор Віктор Чумак.

0:00 0:00
10
1x

– Давайте повернемося до початку діяльності команди і до одного з озвучених завдань – реформи правоохоронних органів, передусім, Генеральної прокуратури. Якщо підбивати деякі підсумки, що вимальовується на цей момент?

– Підбивати підсумки 11-ти чи 17-ти днів роботи нового Генерального прокурора досить складно. Можна говорити про визначені причини, обставини, чого не вистачає і що працює погано. Напевно, для всього суспільства було давно ясно зрозуміло, що Генеральна прокуратура в тому вигляді, в якому вона існує, або органу, філософія якого будується на тому, що це орган тиску на політичних опонентів, бізнес конкурентів, далі бути не може. Коли, в принципі, є недовіра до органу, який повинен знаходити рішення щодо встановлення справедливості. Отже, вона потребує негайної зміни. Суспільство говорило про необхідність реформування. І я рік тому написав, що реформувати цей орган, на мій погляд, неможливо. Його треба ліквідувати і побудувати новий. Тому, якщо хочете запитати, який пріоритет – нова, абсолютно нова прокуратура з новими кадрами. Тому що ми декілька разів в Україні змінювали правила, стандарти, процедури діяльності прокуратури, КПК, закони. Все ніби було добре і приймалися навіть найкращі європейські закони про прокуратуру, а прокуратура залишалася радянською. Чому? Тому що вся система, державна машина залишалася за змістом клептократичною олігархічною системою врядування. І прокуратура була просто одним із елементів цієї системи. Міняти потрібно було все, і суспільство перезріло до цього: 73% громадян, які проголосували на виборах за президента Зеленського, проголосували якраз за тотальні зміни.

– Як ви робитимете переатестацію?

– Ми спочатку їх всіх звільнимо. Мова йде не про переатестацію. Генеральна прокуратура залишається. Офіс генерального прокурора створюється паралельно. Генпрокуратура просто залишається працювати до тих пір, поки не буде сформований Офіс генерального прокурора, поки там не будуть набрані кадри в рамках переатестації, набору нових кадрів. У військовій прокуратурі більшість працівників – це нормальні люди, які "пашуть" в полях. Але є частина які поставили комерційний обіг кримінальних проваджень на своє власне збагачення. Цих людей треба прибрати з органів прокуратури, набрати нових, тих, хто чесний і нормальний, перевірити всіма доступними засобами. І тут йдеться не лише про чесність, але й про перевірку їхньої професійності, майнового стану. 

– А немає побоювань щодо кругової поруки, як це мало місце в судовій системі? Ви готові до опору?

– Ми-то готові. Чи готове до цього суспільство? Чи готове воно до того, що цю систему треба буде валити нещадно? Чи готове суспільство сказати: "Так, ми даємо карт-бланш цим людям, щоб вони повністю змінили цю систему, і ми їм довіряємо"? Я одразу сказав у прокуратурі, що нічого наверх нести не треба, нікому нічого не треба "зливати", жодних справ не потрібно продавати.

– А на якій підставі ви будете звільняти?

– Тих, хто не пройде переатестацію, звільнятимуть з простим формулюванням – на підставі організаційно-штатних заходів. А тих, хто крав, не будуть звільняти щодо них будуть відновлені чи відкриті кримінальні провадження, які ми будемо намагатися довести до суду.     

– Подекуди лунають питання щодо доцільності існування такої структури, як військова прокуратура.  

Спеціалізовані правові відносини (якими є військові відносини) мають спеціальний правосуб’єкт. Там є військовий, людина в погонах, там є спецпорядок виконання певних наказів і розпоряджень. Тобто там досить серйозна штука, є певна державна таємниця  і з нею мають працювати люди, які допущені до цього. В цій сфері мають працювати люди, які знають специфіку цих правовідносин. Тому що якщо людина цивільна підпорядковується виключно КЗОТУ, то військовий підпорядковується внутрішнім статутам, статуту караульної служби та іншим законам, які є у військовій сфері. Тому, в принципі, там мають працювати люди зі специфічними знаннями. Це не обов'язково мають бути люди в погонах. Але вони повинні мати специфічні знання і чітко розуміти, що вони повинні робити в тій чи іншій ситуації.

– Топсправи: чи будуть вони відкриватися, дорозслідуватися, продовжуватися?

– Без сумніву, є справи, які хвилюють усе суспільство, резонансні, суспільно важливі. І вони повинні бути розслідувані. Але дивіться. Тут ситуація така, що всі вважають, що Рябошапка прийшов, Касько прийшов, Чумак прийшов все, прокуратура оновлена. Але ж питання у тому, що люди, які "зливали" справи, робили все для того, щоб ці справи не розслідувались, вони на місці, поки що нікуди не поділися, вони не звільнені. Ці люди будуть робити все, щоб ці справи ніколи не розглядалися, ніколи не розслідувалися. Їхні вироки реальні, бо вони ці справи погубили. І тут суспільство повинно зрозуміти, що є певний час, коли нам потрібно поміняти цих людей на рівні середньому і низовому, щоб підняти ці справи і дати їм друге дихання. А люди чекають дуже швидких результатів.

– Одним з перших меседжів, який ми почули від вас як від нового військового прокурора, було озвучення того, що ви повернетеся до розслідування витоків Іловайської трагедії.

– Тут не треба нікуди повертатися, справа по Іловайську не закрита, вона знаходиться в провадженні. Просто люди, які можуть дати свідчення стосовно цієї трагедії, займали або й досі займають досить високі посади. Раніше вони просто відмовлялися приходити на допити. Зараз, думаю, вони спокійно прийдуть і розкажуть, як відбувалося планування і розвиток подій по Іловайську. Тому справу не потрібно відновлювати. Її треба довести до кінця: зібрати докази, чи були в рішеннях ознаки кримінального правопорушення, чи були в цих рішеннях політичні помилки чи помилки в плануванні. Повинна бути дуже чітка правова кваліфікація цих дій.

– Як ви оцінюєте діяльність Луценка та Матіоса?

– Оцінку діяльності Луценка нехай дає Генеральний прокурор, йому ближче. Що тут я хочу сказати: є справи, на які треба поглянути з точки зору їхньої корупціогенності. Є справи, на які, на мій погляд, треба поглянути з точки зору неправових рішень. А є, в принципі, діяльність військових прокурорів, яку можна тільки привітати. Є дуже багато справ. Наприклад, військові прокурори за своїми процесуальними діями з відновлення справедливості щодо розподілу квартир в київському гарнізоні тільки за минулий тиждень повернули 350 квартир. Це те, що все Міністерство оборони отримує на рік для всієї армії.

– Чи доведуть до кінця справу так званих "діамантових прокурорів"?

– Без сумніву, всі справи, які мали суспільний резонанс, будуть відновлені і слідство за ними буде реанімовано і пришвидшено. Чи дійдуть до суду – будемо сподіватися зробити це все.

– Які ваші дії у зв’язку з новелами в сфері законодавства, що  стосується прокуратури?

– Завтра закон буде надрукований і через день набуде чинності. Потім почнеться затвердження структури Офісу, всієї прокуратури на рівні обласних і окружних, штатний розпис і початок всіх заходів, про які ми з вами говорили – це переатестація та набір нових кадрів. Разом з тим, буде і передача справ від старої Генпрокуратури до нової. Буде створена нова спеціалізована прокуратура у сфері протидії злочинам проти національної безпеки і оборони. Люди, які з військової прокуратури захочуть перейти до нової, будуть проходити справедливу переатестацію. На організаційні заходи вистачить три місяці, для повного набору і запуску цього буде мало. Після того, як новий Офіс генпрокуратури почне працювати, вступить в дію наказ про ліквідацію військової прокуратури.

– Яка, на вашу думку, оптимальна кількість співробітників військової прокуратури і оклади?

– Оклади передбачені в законі, там все чітко і ясно: це 15 неоподаткованих мінімумів, починаючи з районних прокурорів, і піднімається для прокурорів більш вищих рівнів. Наша ідея: щоби прокурорська і суддівська гілка влади мала отримувати приблизно однакові оклади. Щоб районний прокурор мав стільки ж, скільки районний суддя, не менше. Це для того, щоб працювати без корупційних ризиків. 

ФОТО: Facebook Віктора Чумака