Слідство щодо замаху на Ющенка стоїть на глибокій паузі — екс-заступник генпрокурора Микола Голомша

31.08.2019 р., 17:35
Слідство щодо замаху на Ющенка стоїть на глибокій паузі — екс-заступник генпрокурора Микола Голомша

Колишній перший заступник Генпрокурора Микола Голомша розповів про перебіг слідства у справі отруєння Віктора Ющенка.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:
    • Любомир Ференс

Отже, Ющенко відвідав дві вечері: із тодішніми заступником голови СБУ Сацюком та головою СБУ Ігорем Смешко, а також у Шульги. На якій саме вечері відбулося отруєння? 

Хочу констатувати, що Ющенка було отруєно. Це було доведено чотирма країнами світу, і всі вони показали під час дослідження крові Ющенка, що у нього була однакова кількість діоксину в крові. Слідством було витрачено буде багато часу, щоб перевірити, що кров була відібрана у пана Ющенка, усі зразки крові були доставлені до місць дослідження, і в кінцевому результаті експертиза встановила, що у крові Ющенка був діоксин,  і його було отруєно. 

Слідство не закінчене. Було кілька справ: справа про вбивство Володимира Івасюка, В'ячеслава Чорновола, і ще раз справ. На превеликий жаль, за одним махом були забрані усі справи, коли ми уже кульмінативно дісталися до розв'язки, і передані іншому заступнику. Климович Галина Іванівна, старший слідчий в особливо важливих справах, яка керувала цією справою, пішла у відставку. Справи у 2010 році були передані Ренату Кузьміну, і Климович покинула прокуратуру. І більше мені невідомо, щоб ця справа об'єктивно розслідувалася. 

У матеріалах слідства фігурує інформація про те, що діоксин був російського походження. Чи це доведено? 

Це одна з ймовірних версій. Це тема, яка містить таємницю слідства. Справа на сьогодні не завершена.

Одна з вечерь проходила у компанії пана Сацюка та пана Смешка. Сацюк, якщо вірити ЗМІ, перебуває у Російській Федерації, Ігор Смешко на останніх виборах балотувався у президенти. Яка роль цих людей? 

Слідство не мало ніякого упередження однаково розслідувалася вечеря у пана Шульги і інша вечеря. Вечеря у пана Шульги була опрацьована слідством об'ємніше, ніж друга... Не хотів би зараз говорити, бо є таєниця розслідування. Розповідати про доконані факти зараз неможливо.Слідство зупинилося на тому, що дійшло до своєї останньої фази розслідування. Це був великий обсяг роботи, де ніхто не мав за мету когось звинуватити.

Слідство працювало від абстрактного до конкретного, і ніхто не мав меті когось звинуватити. У конкретиці уже були дійшли до команди пана Януковича, яка брала участь у виборах, було відсунуто цілий ряд людей, фактів, подій. Коли ми дійшли до останньої фази розслідування, останнього кола, вона була передана іншим слідчим. Що там встановлено, я не знаю, і думаю, що там нічого не встановлено, тому що воно зупинилось. 

На вечерю до Сацюка та Смешка Віктор Ющенко приїжджав у компанії народного депутата Давида Жванії. Якою була його роль? 

Кінцевої фази розслідування по всім учасникам вечері не було. Це була остання фаза розслідування, яка не склалась, із слідчою групою, очолюваною професійним слідчим Климович. Я переконаний, що якби дали хоча б два місяці часу, слідство могло би завершити це розслідування. 

Замах на вбивство Віктора Ющенка це справа політична? 

Звісно, що коли мова йде про замах на вбивство політика ця справа апріорі частково політична, бо мотив політичний. Я думаю, що мотивом замаху на вбивство Ющенка було недопущення його до переможних перегонів і зупинка або ліквідація або часткове усунення його у перегонах. Тому цю справу можна назвати частково політичною. Але розслідування було аполітичним.

Чому нікому досі не пред'явлено звинувачення? 

— Справа розслідувалася з 2003 (ймовірно, 2004) по 2007 рік різними фахівцями, слідчими. Ми приступили до цієї справи у 2007 році. Уже скільки часу сплинуло, і звісно, було складно наздоганяти упущене. 

Ми дійшли до кульмінативної стадії, і я вважаю дуже неправильним рішення щодо передачі справи іншим слідчим.  Я вважаю таке рішення політично вмотивованим. 

Відтоді влада змінилася вже два рази, результату досі немає. У чому проблема? 

— Проблема у відсутності людської совісті у керманичів держави, які повинні розуміти, що людське життя є найвищою цінністю, тим паче, життя на той час лідера нації. Безкарність і відсутність невідворотності покарання двоє звабу іншим ділкам діяти за сталінським принципом "немає людини немає проблеми".

Мені вважається, що не тільки ця справа, але й справа про вбивство В'ячеслава Чорновола, Володимира Івасюка… 

Люди, відповідальні (за замах - ред.), зараз при владі? 

— Зараз вони вже не при владі. Мені було дивно, чому Петро Порошенко як один із соратників Віктора Ющенка, не ініціював розслідування цієї справи і прийняття законних рішень. 

Чи знає Віктор Ющенко, хто саме робив на нього замах? 

— Я переконаний, що пан Ющенко знає. Більше того, його показання є у справі. Мені здається, що нинішній глава держави зобов'язаний поставити на контроль розслідування такої справи і поставити крапку. 

До скількох осіб звузилося коло підозрюваних?

— Я б не хотів називати цифру, вона у слідства була. Їх кілька. Слідство мало відпрацьовувати останню фазу, останнє коло розслідування. На жаль, цього не сталося.

Допитували Віктора Медведчука, доптували Давида Жванію, навіть колишніх футболістів "Динамо". Кого ще допитували у справі замаху на Ющенка? 

— Там було допитано кілька тисяч людей, перелічити усіх неможливо. Більше того, до кожної людини, яка приходила на допит, до неї були індивідуальні запитання. Вони стосувалися конкретно цієї людини, предмету її спілкування з кандидатом у президенти, щоб перевірити наявність будь-якої корисної інформації.

На якому етапі перебуває зараз слідство?

— На досить далекій і глибокій паузі. І ця пауза затяглася дуже згубно. Проходить час, втрачаються докази, стирається пам'ять у деяких моментах. Але в цьому розслідуванні потрібно ставити крапку.

фото BBC
Останні новини
"Хто ваш Достоєвський і Толстой?" — Галина Крук про запитання на Заході до війни
"Хто ваш Достоєвський і Толстой?" — Галина Крук про запитання на Заході до війни
34 особи постраждали, з них одна загинула — наслідки обстрілу рашистами Запоріжжя
34 особи постраждали, з них одна загинула — наслідки обстрілу рашистами Запоріжжя
Важливо розуміти, де миротворчість липова, а де реальна — посол України в Японії
Важливо розуміти, де миротворчість липова, а де реальна — посол України в Японії
Іван Марунич, Karta Svitu: Те, що нас тримає – це любов
Іван Марунич, Karta Svitu: Те, що нас тримає – це любов
Плагіат містять до 90% дисертацій в Україні — активістка ініціативи "Дисергейт"
Плагіат містять до 90% дисертацій в Україні — активістка ініціативи "Дисергейт"
Новини по темі
200 воєнних злочинів щодня: кримінальні провадження проти російських окупантів
Шевченко про вирок у справі MH-17: "Через недосконалість міжнародного законодавства неможливо притягнути країну-терориста до відповідальності"
Українське Радіо було єдиним джерелом інформації в окупованому Ізюмі — ЗМІ
Українські судді з російським паспортом: чи багато зрадників пригрілися під крилом української Феміди?
"Треба бути готовим до прильоту ракети у ТЕС", — Попенко про складний опалювальний сезон