Мобільний додаток

На реставрацію Софії Київської потрібно 50 млн гривень на рік — директор

18.04.2019 р., 18:03

Реставрація пам’яток в Україні наразі у вкрай плачевному стані, окрім браку коштів, відчувається ще й нестача професійних майстрів та бюрократичні проблеми. Про це розповіла в ефірі Українського радіо Неля Куковальська, генеральний директор Національного заповідника "Софія Київська".

Ведучий:

Богдан Буткевич

Після сумнозвісної пожежі в Соборі Паризької Богоматері виникли запитання, чи в належному стані українські пам’ятки, та чи можемо ми бути впевненими, що їх не спіткає така ж доля. Неля Куковальська,  яка опікується Софійським собором, Андріївською церквою, Кирилівською церквою і Золотими воротами, запевняє, що з пожежною безпекою у них усе гаразд, а от зі станом пам’яток в Україні загалом — справжня катастрофа.

"У нас поряд управління пожежної безпеки міста Києва,  які дуже часто нас перевіряють, тому Софіївський собор у безпеці. Не так давно горіла будівля на Софіївській 20-21, поруч з нашими мурами, і дякуючи тому, що пожежна частина знаходиться від нас в 200 метрах, її вдалося погасити вчасно", — говорить директорка заповідника.

На її думку, подібні пожежі можуть влаштовуватися умисно, щоб можна було вивести згорілу споруду з переліку пам’яток історії чи культури, і отримати майданчик для забудови у центрі міста.

Якщо ж говорити про стан пам’яток, Неля Куковальська нарікає: на сьогодні вся реставраційна справа фактично зруйнована.

"У нас є такі визначні пам’ятки, а знайти проектувальника, який буде робити кваліфіковано і вчасно проектно-кошторисну документацію в повному об'ємі — дуже тяжко. Така ж ситуація і з підрядними організаціями. По всій Україні сьогодні реставрація перетворилась в ремонтні роботи, і це дуже погано", — говорить Неля Куковальська.

Читайте також: Людей, які реконструювали собор Нотр-Дам, не можна вважати некомпетентними – експерт

На реставрацію для Софії Київської, за словами директорки заповідника, потрібно в рік 40-50 мільйонів гривень, і такий рівень фінансування впродовж хоча б 5 років.

"Ми б закінчили те, що порозпочинали. 10 років ми реставруємо консисторію, і я не знаю, чи ми її закінчимо в цьому році. Потребує реставрації бурса, у яка сьогодні в гостро аварійному стані і ніяк міністерство юстиції не забере звідти Державний архів літератури і мистецтв, який знаходиться там більше 50 років і занедбав цю споруду. Сьогодні йдуть подвижки і просадки в цій будівлі, і можливі руйнування", — попереджає директорка.

Нагадаємо, 15 квітня у Парижі сталася пожежа у соборі Норт-Дам. У цей час у храмі тривали реставраційні роботи і не було відвідувачів. Вогонь знищив шпиль собору та дерев'яний дах. У прокуратурі припускають, що причиною пожежі став нещасний випадок.

Слухайте розмову повністю за посиланням.

На реставрацію Софії Київської потрібно 50 млн гривень на рік — директор

Новини по темі