Мобільний додаток

Горделадзе: доля автентичних кінотеатрів — сумна

2.02.2019 р., 15:50

Громадський активіст, координатор кампанії "Врятуй Жовтень" Сергій Щелкунов та заступник директора кінотеатру "Жовтень" Людмила Горделадзе в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Ввечері" прокоментували, якою може бути доля київських кінотеатрів.

Ведучі:

Віталій Науменко, Наталя Чорна

Чому так стається, що кінотеатри припиняють покази? Чи є майбутнє у кінотеатрів?

Сергій Щелкунов: мені здається, що, з одного боку, основна проблема в тому, що на сьогодні місто не дуже вміє господарювати. З іншого боку, місто віддано на глобальну та брутальну комерціалізацію. Чому не показує кіно "Кінопанорама"? Бо там буде готель. Чому не показує кіно "Україна"? Бо з нього, якщо я не помиляюсь, зроблять бутік. Що може бути зараз на місці кінотеатру "Київ", мені навіть страшно уявити.

Що можна з цим зробити на прикладі кінотеатру "Жовтень"? можна вважати, що "Жовтень" врятовано?

Людмила Горделадзе: "Жовтень" врятовано, оскільки тут дуже грамотно створені всі умови для розвитку кінотеатру, і він не є збитковим і не буде. Крім того, Київрада заборонила його приватизацію, і це суттєва ознака того, що кінотеатр буде в оренді і буде показувати кіно доти, доки глядач буде відвідувати цей кінотеатр.

Ми знаємо, що спокуса втиснути чи ресторан, чи бар, чи готель, здається, вічною, і це найбільша засторога. Ми не можемо весь час влаштовувати кампанії "давайте врятуємо Жовтень", "давайте врятуємо Київ", "давайте врятуємо Кінопанораму"…

Сергій Щелкунов: "Жовтень" частково врятував сам себе, бо він створив аудиторію, він створив громаду, яка стала за ним спиною і не дала його знищити. Кінотеатри та інша культурна спадщина можуть залишатися під питанням, тому що сьогодні громада не змогла відстояти "Кінопанораму" й "Україну", бо ці рішення приватизації були схвалені давно, і громада це попустила. Я сподіваюсь, що зараз громада зможе стати на захист кінотеатру "Київ" і поступово, крок за кроком відвойовувати та демонструвати свої інтереси в місті.

Чому в цьому питанні гроші беруть гору?

Сергій Щелкунов: ідея з конкурсом на оренду є позитивною. Місту треба ставати ефективним господарем, треба переглядати такі цікаві умови як оренда за 74 тисяч гривень за 7 тисяч квадратних метрів у центрі столиці (орендна вартість, яку сплачує кінотеатр "Київ"— ред.). Інше питання, що цей конкурс не має перетворить на аукціон грошей. Треба провести аудит і визначити, що змінилось в кінотеатрі. І проводити логічний конкурс, де в умовах чітко виписати, якою буде спрямованість цього кінотеатру та які додаткові функції там будуть.

У кінотеатрі "Київ" проводяться фестивалі кіно, хоча у мережевих кінотеатрах ми не можемо їх побачити. Зрештою, такі випадки ми не може спостерігати, наприклад у Берліні.

Людмила Горделадзе: ви кажете, що кінотеатр "Київ" добре працює. Так. Але мова ж не проте, як він працює як кінотеатр. Мова про те, що в центрі міста є 7 тисяч квадратних метрів, які треба грамотно використовувати. Я думаю, що позитивним було б, якби був конкурс концепцій, а не конкурс грошей.

Читайте також — Кінотеатр "Київ" може зникнути з культурної мапи Києва – активіст

Біля Центру Довженка був і кінотеатр, якого вже зараз немає, але ми про нього ще не згадали в розмові.

Сергій Щелкунов: про долю багатьох кінотеатрів в центрі ще ми не згадали. Я не знаю, яка доля "Зоряного", що сталося з кінотеатром "Орбіта", я не знаю, куди поділася "Дружба". Таких кінотеатрів в центрі міста вдосталь.

То чи є майбутнє у кінотеатрів? Як Ви це бачите?

Людмила Горделадзе: я бачу, що якщо є багато метрів площі, то це має бути культурний заклад, багатопрофільний. Безумовно, треба, щоб держава або місто підтримували ці заклади, щоб орендна платня була нормальною, щоб розрахункове підприємство могло її сплачувати і щоб це було не більше 10 відсотків від її обороту. Що стосується автентичних кінотеатрів, то, на жаль, їх доля сумна. Маленькі кінотеатри не виживуть, якщо вони не матимуть підтримку, яка покриє всі їх видатки.

Прослухати повну версію.

Фото — unsplash.com

Горделадзе: доля автентичних кінотеатрів —  сумна

Новини по темі