Мобільний додаток

НБУ підвищив облікову ставку для зниження інфляції

13.07.2018 р., 18:30

Центральні банки використовують облікову ставку для впливу на інфляцію. НБУ також підвищив облікову ставку до 17,5% для зниження інфляції.

Як розцінювати підвищення облікової ставки, розповів в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Ввечері" почесний президент Київської школи економіки, заступник голови Ради Національного банку України Тимофій Милованов.

На фото: Тимофій Милованов

Які ризики підвищення інфляції найближчим часом?

Підвищення облікової ставки роблять всі Центральні банки розвинених країн та країн, що розвиваються. Вони намагаються використати облікову ставку для впливу на майбутню інфляцію. Облікова ставка - це ставка по якій Центральний банк, у нашому випадку НБУ, видає чи приймає фінансові ресурси від інших банків. Коли ця ставка піднімається, це означає, що гроші стають дорожчими, і навпаки. Вважаю, що нинішня ситуація з інфляцією покращується.

На що це вплине підвищення облікової ставки?

Існує два прямих ефекта: з одного боку - ефект подорожчання цін, адже бізнесу треба більше заплатити по ставкам, через це собівартість товарів виросте. З іншого боку, є канал, який робить ціни меншими - люди будуть більше залишати коштів на депозитах, тому що процентні ставки за депозитами в банках збільшуються, споживичий попит стане меншим. Тоді буде менша конкуренція, ціни на товари впадуть. В Україні піднятття ставки означає менші ціни в майбутньому.

Чому існують ризики підвищення інфляції в майбутньому?

Посилення інфляційних ризиків дедалі більше визначається очікуваннями. Також є ризик зриву програми співпраці з міжнародними кредиторами. Це обмежує можливість дій НБУ та створює загрозу відновлення спекулятивних настроїв щодо курсу гривні. Люди очікують кризу, ціни можуть спекулятивно підніматися. Щоб попередити такий негативний ефект, НБУ вирішив символічно підняти розмір облікової ставки. Таким чином НБУ демонструє готовність до жорсткої монетарної політики та сигналізує ринку, що ситуація під контролем.

Прослухати повну версію розмови.

НБУ підвищив облікову ставку для зниження інфляції

Новини по темі