"Путін знову вмикає свою ядерну шарманку", – Кузан

"Путін знову вмикає свою ядерну шарманку", – Кузан

Путін вкотре увімкнув свою "ядерну шарманку", але сьогоднішній його шантаж вже не викликає такої паніки, як це було рік або півтора тому. Таку думку висловив голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан, коментуючи заяву польського прем'єра Дональда Туска, що Європа має ставитися "смертельно серйозно" до слів російського диктатора щодо посилення своєї армії. В студії Українського Радіо експерт зауважив, що нічого нового Путін насправді не виголосив. І це, очевидно, була його "панічна реакція" на заяву президента Франції про можливу відправку військ в Україну.  Не слід забувати, продовжує Кузан, що проти нас ведеться величезна інформаційна і психологічна кампанія. "250 мільйонів доларів тільки на одну соціальну мережу – це витрати росіян на вплив сюди, на наші мізки. Ціла кампанія – 1,5 мільярди доларів", – констатує експерт. І додає: "всі такі інформаційні повідомлення треба розглядати, як частину єдиної операції. І пам'ятати основне правило – росіянам вірити не можна, просто за визначенням". 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: armyinform.com.ua

"Ядерний шантаж працює"

Польський прем'єр Дональд Туск заявив, що Європа має ставитися "смертельно серйозно" до слів Путіна про посилення російської армії. Чи почули ми щось нове у виступі російського диктатора?

На відміну від 2014 року, сьогодні Путін реагує. Тобто, якщо тоді він діяв проактивно і виступав з якоюсь своєю програмою, то сьогодні він просто вмикає свою "ядерну шарманку", яку він вже вмикав неодноразово. Він погрожував. І, насправді, ядерний шантаж працює. Тобто, для багатьох європейських лідерів, в тому числі, бачимо і для Сполучених Штатах Америки,  це основний аргумент, щоб не надавати нам забагато допомоги. Але, все таки, є розуміння того, що не може Путін зважитися на застосування ядерної зброї. І поступово ці його шантажі вже не викликають такої паніки, як це було рік або півтора тому. Тому нічого нового Путін не сказав. І найголовніше те, що такі заяви, як заява президента Франції про відправку військ, викликають панічну реакцію в Путіна. А заява серйозна. Вона підтримана деякими країнами. Більшість, звичайно, ще не готові. НАТО не готові. Але, наприклад, Естонія підтримує цю заяву. Згодом в парламенті Франції прокоментували, що ця дискусія повинна йти. А це означає, що вже є цілком конкретні напрацювання, тобто розглядаються варіанти, як можна застосувати іноземний контингент на території України.

Зазвичай роль "божевільного з ядерною дубиною" грав Дмитро Медведєв. Але тепер про це заговорив Путін. Про що це свідчить?

Це дійсно цікава особливість. І це якраз під його вибори. Тобто, він сам виходить з коментуванням таких "ядерних тем", які вважалися неприйнятними, несерйозними, як для рівня першої особи. Але і від України є відповідна заява. Тобто, що ми до цього готові. Це по-перше. По-друге, у нас вже створена для цього вся необхідна інфраструктура. Я кажу, для прикладу, про інтернаціональний легіон і досвід роботи наших підрозділів, де вже структурами діють іноземці. Звичайно, що абсолютно легально, офіційно оформлені в наші сили оборони і показують дійсно чудовий результат. Більше того, вони діляться також досвідом з керівництвом своїх країн. Тобто, наші партнери бачать, як можна воювати з росіянами. Отже, чому б не зробити таку співпрацю більш масштабною?

В жодному разі не можна нехтувати погрозами

Відомо, що дуже багато заяв, які продукуються російським істеблішментом, адресується внутрішній аудиторії. На кого спрямована ядерна риторика Путіна цього разу? 

У військових є правило, що треба розглядати різні сценарії, але готуватися обов'язково до найгіршого. Тому в жодному разі не можна нехтувати погрозами. В час війни, звичайно, по-іншому нас змушують сприймати різноманітні інформаційні "вкиди". Але, все таки, це заява від першої особи. Очевидно, що всі країни повинні сприймати цю заяву належним чином. А відповідно і військові, і силовики, і дипломати – готуватися до різноманітних сценаріїв. Що цікаво? Якщо ще рік тому всі дивилися, чи похитнемося ми чи ні, чи підемо на якісь перемовини з Путіним чи ні, хоча тоді позиція України була дуже чітка, то тепер вже немає такої оглядки на Україну і наші союзники можуть провадити вже свою політику. Тому військові готуються, звичайно. Але розуміємо і зважаємо на специфіку такого традиційного ядерного шантажу росіян.

Сергій Кузан. Фото: Facebook/Кузан Сергій 

Проти нас ведеться потужна інформаційна і психологічна кампанія

Очевидно, що адресатами цих заяв Путіна можуть бути колективна Європа, Америка чи навіть персонально Макрон. Чи є серед них, бодай, хтось у Києві? 

Звичайно. Постійно. Нам потрібно пам'ятати, що проти нас ведеться величезна, набагато потужніша, ніж минулого і незрівнянно потужніша, ніж позаминулого року інформаційна і психологічна кампанія. Ми бачили бюджети, озвучені нашою розвід-спільнотою. Вони неймовірні. 250 мільйонів доларів тільки на одну соціальну мережу – це витрати росіян на вплив сюди, на наші мізки. Ціла кампанія – 1,5 мільярди доларів. Тобто нам такі бюджети навіть не снилися для проведення наших інформаційних кампаній на їхню адресу. І навіть якщо ми зберемо всі витрати на все наше радіо, телебачення і пресу, то це все одно не покриє однієї операції. Данілов (секретар РНБО - ред.) озвучував, що там близько 166 мільйонів твітів. Це спроможності росіян. Різноманітні експерти, "хороші руські" і тому подібне – все це бомбардування мізків наших громадян. І що ще цікаво, до речі, росіяни відмовилися від інструменту впливу на RT і "Спутнік". Тобто, вони розуміють, що більше ці канали неефективні, як інструмент впливу на нас, на нашу свідомість. 

І тому Путін дав інтерв'ю Такеру Карлсону?

Так. Але це, так би мовити, перші особи. Але діють ще цілком офіційно лобістські фірми і в Сполучених Штатах, і по всьому Заходу, які просувають різноманітні потрібні "вкиди",  або початки дискусії. А ми потім це все отримуємо від західних медіа, починається дискусія, і ми розуміємо, що це відіграється наратив Кремля. Тому всі такі інформаційні повідомлення треба розглядати, як частину єдиної операції. І пам'ятати основне правило – росіянам вірити не можна, просто за визначенням.

Кремлівська верхівка перетворила Росію на зону

Як таку риторику Путіна чує трампійське крило республіканців? 

Є в цьому проблема. Радикальне крило республіканців виступає фактично таким собі криголамом системи. І всі європейські країни вони вважають частиною демо-ліберальної системи, яку потрібно зламати, оскільки вони просто сидять, вони шанують ЛГБТ, церкву і тощо. А Путіна їхні агенти впливу продають як захисника традиційних цінностей. Що, мовляв, там і церква, і сім'я, і він проти ЛГБТ. Але вони не розуміють, що Путін і все його оточення просто далекі від того, що зветься традиційні цінності. Бо ця тюремна культура, яку сповідає кремлівська верхівка, вся культура їхніх таборів і гулагів сьогодні просто  відтворилася в Путіні і тут немає ніякого секрету. Вони всі пішли з бандитських 90-х і просто перетворили всю країну на зону.  Американцям це важко зрозуміти, бо вони не відчувають різниці. Вони не розуміють, як можна цілу країну перетворити на тюремну камеру.

"Чим більше ми знищимо ворога тут, тим менше залишиться їм"

Якою може бути реакція блоку НАТО, зокрема, Швеції на заяви Путіна?

Якомога швидше вони включаються в загальну систему колективної безпеки. Але по факту Швеція вже там. Тобто вони там були ще 4-5 місяців тому. Прямо зараз розпочинаються широкі навчання в рамках східного флангу НАТО. І в березні будуть навчання саме для скандинавських країн. Тобто там буде і Чехія, і Данія, і Норвегія, і Фінляндія. А що це таке? Це Балтійське море. Це близько 20 тисяч, якщо не помиляюсь, особового складу. Там буде близько сотні літаків, будуть кораблі і підводні човни. Тобто там буде просто технічна перевага. І ніякий новостворений ленінградський воєнний округ, який поспіхом організує Росія, не в змозі протиставити аналогічну силу за технічною спроможністю. Але найголовніше те, що саме ці країни найкраще розуміють, що нам потрібно надати всю допомогу і потрібно підтримати, бо чим більше ми знищимо ворога тут, тим менше залишиться їм.