Дефіциту потужності немає, проблема у передачі електроенергії – Корольчук

Дефіциту потужності немає, проблема у передачі електроенергії – Корольчук

22 листопада енергетики вперше за довгий час повідомили про дефіцит електроенергії в системі. 23 листопада — річниця одного з найбільших російських обстрілів енергетичної інфраструктури, коли вперше в історії зупинилися всі 4 діючі АЕС, а світло зникло навіть в Молдові. Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук в ефірі Українського Радіо зазначив, що ситуація, яка склалася на сьогодні щодо дефіциту електроенергії в системі, має відношення до внутрішнього конфлікту на енергоринку. "Бо є велике лобістське бажання… отримати можливість більше імпортувати електроенергії з-за кордону і фактично її перепродавати тут, на внутрішньому ринку, з відповідною маржею. Ось в чому причина. І те, що Міненерго включилося в цей конфлікт – нічого хорошого в цьому немає. Ми просто бачимо цей конфлікт".

0:00 0:00
10
1x

Фото ілюстративне

— Помітно, що на вулиці похолоднішало. Чи це головний і чи єдиний чинник дефіциту в енергосистемі?

— Не єдиний. Погода відіграє важливу і визначальну роль. Дефіциту потужності немає, бо у нас є достатньо блоків АЕС, є ТЕС, гідроелектростанції, теплові електроцентралі, які здатні забезпечити виробництво електроенергії. Проблема залишається у передачі, у підстанціях, їх не вдалося повністю відремонтувати. Ситуація, яка склалася на сьогодні, має відношення до внутрішнього конфлікту на енергоринку. З одного боку є група компаній, наприклад ДТЕК: вони одні з найбільших власників теплової генерації, виробників електроенергії  і найбільші експортери та імпортери електроенергії. І Укренерго, хоча це і державна компанія, але вона дивним чином останні періоди лобіює – це я так пояснюю і для себе – питання імпорту електроенергії. Впродовж літа постійно лунала думка, що без імпорту електроенергії в зимовий період буде важко обійтися. Тому що тільки він може допомогти. Тому треба знімати обмеження на прейс-кепи, граничні ціни на ринку електроенергії для промислових споживачів, не для населення. Коли ми говоримо про відключення, то мова йде саме про населення. А тут раптом про промисловість. Міненерго прямо звинуватило компанію ДТЕК в тому, що вони відключили блоки ТЕС через якісь незрозумілі причини. Міністр енергетики Герман Галущенко дав доручення розслідувати це. 

— Світлана Гринчук, заступниця міністра енергетики повідомила, що дефіцит електроенергії за одну добу виник через те, що за одну добу на аварійний ремонт вийшли 7 енергоблоків ТЕЦ. Із них 6 належать компанії ДТЕК. І його покрили завдяки аварійному імпорту з Польщі, Румунії та Словаччини.  

—  Аварійний імпорт електроенергії, який був задіяний, все одно не перекриває ті потужності, які вийшли в аварійний ремонт. Вони мають можливість і право вийти в аварійний ремонт. Обладнання зношене, і тому нічого дивного в цьому немає. Коли раптово зростає навантаження, це могло відіграти свою роль. Але я в цьому сумніваюся. Бо є велике лобістське бажання підвищити ціни, точніше навіть отримати можливість більше імпортувати електроенергії з-за кордону і фактично її перепродавати тут на внутрішньому ринку з відповідною маржею. Ось в чому причина. І те, що Міненерго включилося в цей конфлікт – нічого хорошого в цьому немає. Ми просто бачимо цей конфлікт. Багато є проблем, які треба вирішувати: боргів на 60 мільярдів грн, 30 мільярдів грн боргів виробникам зеленої енергетики, Нафтогаз має 100 мільярдів грн боргів Теплокомуненерго. Можливі відключення будуть. 

Випало 7 блоків. Вони виробляють більше електроенергії. Головне навантаження знову взяли на себе АЕС. Блоки не розраховані на раптові стрибки росту споживання. Може бути зловживання своєю роллю на маневренному ринку.

— ДТЕК знову попереджає киян про можливі відключення через посилення негоди…   

— Останні події (війна, воєнний стан, напруження в енергетиці внаслідок ракетних ударів) внесли корективи в діяльність компанії. Через негоду особливо часто лінії ЛЕП обривалися. І енергетики стали попереджати людей наперед про можливі аварії. І це проблема, яка лежить глибше. Є підстанції, які від цих додаткових різких перепадів і навантажень виходять з ладу на тривалий період. І доводиться потім їх ремонтувати. Тоді можуть бути тривалішими відключення. І тому ДТЕК робить такі попередженння. Але зараз поки не такі жорсткі умови.   

— Ну це ж не мінус 30?   

— Ну хоча би мінус 15. Вітру надзвичайного нема, снігопадів нема. В мирний час такого б не було. Це наслідки ракетних ударів, проблем недоремонтованості.

— Підстанції додатково захищені різними бетонними конструкціями… 

— Завдання цих бетонних конструкцій – мінімізувати шкоду від влучання ракет. Це воєнні витрати. В інших країнах під час воєн також задіювали такі конструкції. В нас більший масштаб. З'являються різні нові технології. 

— Запасів газу та вугілля вистачає?

— Є проблеми насправді. Вугілля мало. Зараз є мільйон 400 тисяч тонн, планували мільйон 800 тисяч. По газу неоднозначно: 16 мільярдів закачали і ніби навіть більше, ніж планували. 3 мільярди кубів лежить на митному зберіганні. Все залежатиме від того, яка буде зима. Нашого газу є 13 мільярдів.  

 

Це є виключно думка Юрія Корольчука. Українське Радіо не несе відповідальності за слова автора і запрошує прокоментувати ситуацію представників обох компаній.