У Росії не купують нафтопродукти – що вона втрачає?

У Росії не купують нафтопродукти – що вона втрачає?

Сьогодні, 5 лютого набуло чинності ембарго на морські поставки до ЄС бензину, гасу, дизелю, мазуту і нафти із Росії. Тобто, цього дня Євросоюз перестав купувати російські нафтопродукти. А два місяці тому ЄС відмовився від закупівель нафти. Хоча під обмеження не потрапило постачання трубопроводом "Дружба" – ЄС заборонив тільки морський імпорт. Водночас країни Європейського Союзу, Великої сімки (G7) та Австралія встановили цінову "стелю" на російські нафту та її продукти. Раз на два місяці її можуть знижувати. Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко пояснив в ефірі Українського радіо – які це матиме наслідки для Росії, Європи та України?

0:00 0:00
10
1x

"9% – частка Росії від усіх нафтопродуктів, якими торгують у світі"

Володимир Омельченко називає цифру у понад 1 мільйон барелів російських нафтопродуктів на добу, які постачалися Європі. Із них 700 тисяч барелів – дизпаливо. "Якщо брати в цілому світовий ринок торгівлі нафтопродуктів, то частка Росії становила 9% від усіх, якими торгують. А це доволі велика цифра. Щорічно Росія отримувала 160 мільярдів євро за реалізацію нафтопродуктів. Це чверть коштів, які Росія заробляє від імпорту всіх вуглеводнів". 

"Грошей на озброєння та армію все одно вистачить"

Омельченко каже, що російський бюджет цього року сформований з дефіцитом у 2%. Сюди закладалася і ціна на нафту в розмірі 70 доларів за барель. На сьогодні ж вона значно менша: 48-52 долари за барель. До цього додається ембарго на нафтопродукти. Російський бюджет таким чином недоотримає ще 4-5 трильйонів рублів. Це буде достатньо потужним ударом. "Але грошей все одно вистачить на озброєння та армію. Тут не потрібно мати жодних ілюзій. Росія зараз проводить таку політику, що урізаються соціальні видатки, видатки на спорт, культуру, пенсії, профосвіту. В пріоритеті залишається оборона і безпека. Буде гірше регіонам Росії, соціальній та комунальній сфері. Починають навіть потроху обдирати "Газпром", – зазначає експерт.

Цінова "стеля" 

Російська нафта надалі реалізовуватиметься на треті ринки тих країн, які не оголошували ембарго. Це ж саме стосуватиметься російських нафтопродуктів, констатує Володимир Омельченко. Водночас запровадили цінову "стелю" на російські нафту та її продукти. Навіщо? Бо обмежуючи Росію не можна допустити карколомного стрибка цін на світових ринках нафти і нафтопродуктів. Такі обмеження можуть бути лише поступовими. (Нині "стеля" сягає 60 доларів за барель для нафти, 100 – на нафтопродукти, такі, як дизельне пальне і 45 доларів – такі, як мазут – ред). 

Водночас для країн Великої Сімки жодної "цінової стелі" не буде, а діятиме ембарго. Це стосується і країн ЄС, Австралії та Швейцарії, які до цього ембарго доєдналися. За винятком Болгарії та Угорщини (під обмеження не потрапило постачання трубопроводом "Дружба" - ред). "Цінова стеля" буде лише для третіх країн. Якщо вони купуватимуть російські нафтопродукти дорожче за цю "стелю", тоді накладатимуть санкції на перевізників, на страхові компанії, брокерські контори. І ці нафтопродукти доставити буде дуже складно. Оскільки бізнес, зайнятий транспортними перевезеннями, не захоче ризикувати", – констатує директор енергетичних програм Центру Разумкова.  

Альтернативи – Індія та Китай

"Я не передбачаю, що буде стрімке зростання цін на нафтопродукти", – додає експерт. Можливо, протягом місяця буде певна невизначеність, невелике коливання та незначне зростання. Ця "стеля" якраз і розрахована, щоби не залишити зразу світовий ринок без російських нафтопродуктів і не допустити різкого коливання. Російська нафта і нафтопродукти будуть реалізовуватися. Останні складніше замістити, ніж нафту, бо альтернативні ринки ЄС – це Китай та Індія, де є потужна нафтопереробна галузь і їм імпортні нафтопродукти не потрібні. А російська нафта їм потрібна. Китай та Індія купують її за низькими цінами, переробляють на нафтопродукти і продають на світовий ринок, маючи прибутки". Тобто збільшення  виробництва нафтопродуктів Китаєм та Індією досягається саме завдяки все більшій закупівлі хоч і дешевої, але саме російської нафти.  

Бензин і дизель із нафти неросійського походження

ЄС замінить російський бензин і дизель завдяки інтенсифікації закупівлі нафти на міжнародних ринках неросійського походження, розповідає Володимир Омельченко. Відповідно нафтопереробні заводи Європи отримають додаткові обсяги сировини і випускатимуть більше нафтопродуктів. І таким чином буде заміна російським бензину, дизелю тощо, резюмує директор енергетичних програм Центру Разумкова.   

Фото: razumkov.energy, Володимир Омельченко 

Читати також: "46% європейського ядерного палива збагачується і виробляється під контролем Росії"

Дефіциту не буде ані в Україні, ані в ЄС

В Україні не буде дефіциту нафтопродуктів, переконаний Володимир Омельченко. На сьогодні спостерігається певний профіцит, каже експерт. Пов'язаний він із сезонним зниженням попиту на нафтопродукти, через високі ціни і низьку ділову активність в Україні. Вже напрацьовані логістичні ланки постачання нафтопродуктів з ЄС. "Значна частина дефіциту нафтопродуктів в ЄС буде покриватися за рахунок постачань нафтопродуктів з Індії, що переробляють російську нафту. Але вони вже не будуть вважатися за різними схемами, як російські".  

Закриття заводів у РФ

Зниження обсягів експорту російських нафтопродуктів безслідно не пройде для Росії. Відбудеться скорочення нафтопереробки на 15-20%. Деякі заводи будуть закриватися, а частина працюватиме на неповну потужність, що приведе до безробіття, прогнозує фахівець.

Нелегально продає нафту російська мафія

На сьогодні ніякої потреби в нелегальному продажі нафти немає, каже Володимир Омельченко. "Торгівля йде легально. Ніхто не хоче купувати у Росії нафту і нафтопродукти, порушуючи санкції. Нелегальні схеми можуть бути ініційовані російською мафією, щоби уникати податків у самій Росії і цими схемами перевозити гроші в офшори. Але все це відбувається за згоди кремлівської верхівки".  

Фото: Getty Images