Голова НАЗК про майно Королевської у Підмосков'ї, прецедент Киви і маєток Халімона

Голова НАЗК про майно Королевської у Підмосков'ї, прецедент Киви і маєток Халімона

Що виявила перевірка декларацій 274-х народних депутатів і до чого тут жомова яма Іллі Киви? Що показує моніторинг способу життя нардепів, зокрема, Павла Халімона? Чи виявлені корупційні ризики в Міністерстві оборони України? На ці та інші запитання відповів в ексклюзивному інтерв'ю Українському радіо голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков.

0:00 0:00
10
1x

"Королевська приховала маєток в Україні, а також земельну ділянку з майном у Підмосков'ї" – Олександр Новіков

"З-понад 400 депутатів ми перевірили декларації 274 народних депутатів. У 32 деклараціях виявили ознаки кримінальних правопорушень. І надіслали їх до Національного антикорупційного бюро Генеральної прокуратури для реєстрації кримінальних проваджень. У 15 деклараціях виявили ознаки адміністративних правопорушень", – розповів в ексклюзивному інтерв'ю Українському радіо голова НАЗК Олександр Новіков. За даними Новікова, Сергій Шахов забув задекларувати майно своєї дружини. Михайло Волинець забув задекларувати автомобіль Toyota Highlander, яким він користувався. Не задекларували квартири, якими користувалися, депутати Максим Пашковський, Юрій Камельчук, Ірина Констанкевич, Володимир Гевко і Маргарита Шол. Наталія Королевська приховала маєток в Україні, яким вона незаконно збагатилася шляхом проведення операцій через кіпрські підприємства, розповів Олександр Новіков. Також, за його словами, вона приховала свою земельну ділянку з майном в Підмосков'ї (у Росії). Справа Шахова і Волинця вже розглядається Вищим антикорупційним судом України, – додав Олександр Новіков.

          Наталія Королевська (фото commons.wikimedia.org)

Прецедент Киви

Крім фіксації "забудькуватого" декларування у декого із перелічених Новіковим нардепів можуть бути серйозніші наслідки. Голова НАЗК у цьому зв'язку згадав приклад жомової ями Іллі Киви, позбавленого депутатського мандату в березні минулого року. (Водночас Кива, який втік незадовго до війни до Росії, підозрюється у державній зраді. А влітку 2020 року журналісти Bihus.info встановили, що Кива отримав 1.2 мільйони гривень доходу від здачі в оренду жомової ями на Полтавщині. Цей "об'єкт" виявився ділянкою у бур'янах без жодних ознак підприємницької діяльності. Компанія, яка нібито орендувала жомову яму Киви, була фіктивною. Восени 2020 року НАЗК почало перевірку декларації нардепа Киви. У травні 2021 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура попросила Вищий антикорупційний суд конфіскувати у Киви жомову яму. САП установила: він «не є власником об'єкту нерухомості, не має правомочності щодо володіння, користування та розпорядження ним» і передав майно в оренду фірмі з ознаками фіктивності. У серпні 2021 року Вищий антикорупційний суд України ухвалив стягнути на користь держави 1 мільйон 252 тисячі 236 гривень з народного депутата Іллі Киви – ред.)

Олександр Новіков в інтерв'ю Українському радіо нагадав про цей прецедент, наводячи приклади недостовірного декларування нинішніми народними депутатами України. При цьому Новіков додав: "лише за 2022 рік виявили 18 фактів у результаті моніторингу способу життя на 100 мільйонів гривень незаконного збагачення активів. Матеріали направили до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури для конфіскації цих коштів". 

                                        Ілля Кива (фото Bihus.info)

Моніторинг способу життя здійснюють лише в США і Україні, повідомив керівник НАЗК. Його роблять, щоб особа не змогла користуватися незаконно набутим майном. Журналісти і громадянські активісти дозволяють виявляти такі факти. "У нас немає можливості проводити розшукову діяльність. Ми не є слідчим органом. Ми є аналітичним органом. Нашими очима є вся журналістська спільнота", – сказав Новіков.  

Богдан Хмельницький із Міноборони

Видання Zn.ua стверджувало, що Міноборони України нібито закуповувало харчі для військових частин, дислокованих у деяких далеких від лінії фронту областях, удвічі-втричі дорожче, ніж у магазинах Києва. Натомість у Міноборони назвали озвучені у журналістському розслідуванні Zn.ua звинувачення необґрунтованими та безпідставними. Фігуранта цього скандалу, керівника Департаменту закупівель Міністерства оборони Богдана Хмельницького звільнили. Про це 25 січня поінформувала голова антикорупційного комітету Верховної Ради Анастасія Радіна. За її твердженням, міністр оборони Олексій Резніков не має юридичних претензій до автора журналістського розслідування про закупівлі Міноборони, водночас профільного закупівельника звільнили.

Як заявив в ексклюзивному інтерв'ю Українському радіо голова Національного агентства із запобігання корупції Олександр Новіков, НАЗК перевіряло стан дотримання законодавства про управління корупційними ризиками в Міністерстві оборони України. Управління корупційними ризиками – це процедури, які не дають можливість вчиняти корупційні злочини. "В ході цієї перевірки ми запитали у Міноборони аудити укладених угод. Керівник Департаменту закупівель Хмельницький надав нам відповідь про відсутність відповідних аудитів. Разом з тим, пізніше з’ясувалося, що він фактично приховав документи, які свідчили про наявність ознак кримінальних правопорушень з боку осіб, які проводили закупівлі, проведені Міністерством оборони”, – стверджував Олександр Новіков. Після цього, сказав керівник НАЗК, за результатами аудиту було зареєстроване кримінальне провадження. Розслідування триває. “Ми склали протокол. І хочеться віддати належне пану Резнікову. Він відреагував на цей припис і звільнив особу, яка допустила порушення”, – сказав Новіков. І додав: далі, в ході розслідування кримінального провадження, зареєстрованого за фактом порушень, виявлених аудитом, має бути встановлено винних осіб і притягнуто їх до відповідальності.

Реакції Богдана Хмельницького на звинувачення на його адресу і на його звільнення з посади керівника Департаменту закупівель Міноборони наразі не було. 

Водночас, на думку Олександра Новікова, реакція як Президента Володимира Зеленського, так і міністра оборони на останні корупційні скандали свідчить про те, що влада чує запит суспільства на нульову толерантність до корупції. "Цей запит також чують і наші міжнародні партнери. До війни 44% опитаних соціологами українців не готові були миритися зі корупцією, зараз їх 84%. Влада чує такий запит, і як реакція, відбуваються дуже швидкі кадрові рішення. Україна змінюється і йде до цивілізованого світу. Ці корупційні скандали є корисними для того, щоби Україна відчувала зміни", – зауважив Новіков.  

Як заявляв речник департаменту США Нед Прайс, звинувачення в корупції, які призвели до відставок в українському уряді, не стосуються військової та гуманітарної допомоги, наданої США.

Павло Халімон

Заступник керівника парламентської фракції "Слуга народу" Павло Халімон у розпал війни Росії проти України придбав маєток вартістю мільйони гривень, оформивши його на іншу особу, стверджується у розслідуванні видання "Українська правда". За даними розслідувачів, йдеться про маєток на Печерських пагорбах у Києві. "Українській правді" не вдалося отримати коментар Павла Халімона: почувши запитання журналіста, нардеп кинув слухавку.

                      Павло Халімон (фото commons.wikimedia.org)

Олександр Новіков в інтерв'ю Українському радіо прокоментував "кейс" Халімона: "наразі, наскільки мені відомо, у генерального прокурора перебувають на реєстрації матеріали, щоб зареєструвати кримінальне провадження за фактом незаконного збагачення. Національне агентство проводить моніторинг способу життя народного депутата. Якщо буде встановлено, що він не мав доходів до набуття цього маєтку, ми направимо матеріали або для конфіскації цього майна в цивільній процедурі (якщо це буде менше 8 мільйонів грн), або для конфіскації майна у кримінальному провадженні (якщо буде понад 8 мільйонів грн). 

Приховування активів під час війни

Через те, що парламент під час війни призупинив декларування і у нардепів немає обов'язку подавати декларації, в повному обсязі будь-які антикорупційні органи не можуть перевіряти, чи уникають і як саме відповідальності особи при владі?  Також політичні партії з травня 2020 року під проводом ковіду не подають звіти про свою діяльність. А платники податків, між іншим, каже Олександр Новіков, профінансували парламентські партії на 2 мільярди грн. "Парламент повинен прийняти закон щодо відновлення обов'язку декларувати статки і подавати звіти політичних партій. Відповідні закони вже зареєстровано. Ми сподіваємося, що в лютому закон буде прийнятий. Бо якщо ні, то це означатиме, що посадовці навіть у війну дозволяють собі приховувати свої активи від громадян". 

"Документ із антикорупційного може перетворитися на корупційний"

Державна антикорупційна програма – документ, який викликає спротив тих, хто не хоче змін і не хоче, щоби Україна була членом ЄС і НАТО. Так вважає Олександр Новіков. "Ця програма має зробити Україну гідною вступу як в ЄС, так і в НАТО". До саміту Україна-ЄС уряд уже 1 лютого повинен ухвалити цю антикорупційну стратегію. Найбільше заперечень було від Вищої ради правосуддя та Антимонопольного комітету. "Якщо врахувати всі зауваження всіх органів, то цей документ із антикорупційного може перетворитися на корупційний". Заперечення стосуються зменшення ролі громадського сектору та суспільства у впливі на прийняття рішень щодо обрання суддів, блокування участі Громадської ради доброчесності у відповідних процедурах, зокрема щодо допуску та присутності до засідань Антимонопольного комітету. Новіков переконує, що суспільство має бути учасником процедур врядування, бо без відкритості не може бути відповідальності. 

Антикорупційний суд працює ефективно, запевняє голова НАЗК

Антикорупційний суд України задає найвищі стандарти судового розгляду. Він дає відповідь на запит суспільства, щоби відповідальність за високопосадову корупцію дійсно несли ті особи, які вчиняють злочини. "Тому це важлива частина антикорупційної інфраструктури, щоби робота НАЗК, НАБУ і Антикорупційної прокуратури  завершувалася рішеннями, на які очікує суспільство. Ми не можемо побороти корупцію, не забезпечивши невідворотність покарання. Суд це забезпечує".

Контроль використання Україною іноземної фінансової допомоги

Стандарти контролю за використанням іноземних коштів буде поліпшено, запевняє Олександр Новіков. "Антикорупційна стратегія містить в собі багато заходів щодо підвищення ефективності контролю. Ми провели антикорупційну експертизу всього плану відновлення. Дали уряду свої пропозиції. Проводимо оцінку антикорупційних ризиків у кожному акті уряду щодо розподілу міжнародної допомоги. Це є повний моніторинг, що стосується витрачання цих коштів". Буде підтримано також створення IT-системи РАЙС, яка може забезпечити в режимі реального часу навіть з відеофіксацією контроль використання коштів. І це буде найкращий світовий стандарт, упевнений керівник НАЗК.  

ЗНО повернеться?

Тільки системний підхід до запобігання корупції може мінімізувати корупційні ризики в освіті, каже Новіков. На його думку, "тільки-но з'являться можливості відновлення ЗНО, його слід відновити. Було втручання свого часу в зміну результатів в системі ЗНО. Але навіть незважаючи на це, ЗНО є однією з основних антикорупційних реформ, яка була досягнута в Україні. І ми зробимо все, щоби вона була відновлена", – запевнив голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков в ексклюзивному інтерв'ю Українському радіо. 

Фото:  Українське радіо

Останні новини
Маємо зруйнувати російські наративи про Крим — Ельмаз Асан
Маємо зруйнувати російські наративи про Крим — Ельмаз Асан
Майже кожен другий депортований сталінським режимом кримський татарин загинув — Аблаєв
Майже кожен другий депортований сталінським режимом кримський татарин загинув — Аблаєв
Застосунок Резерв+, ТЦК,  ЦНАП… Усе про новий закон про мобілізацію від юристки
Застосунок Резерв+, ТЦК, ЦНАП… Усе про новий закон про мобілізацію від юристки
"На щиті". Як відбувається евакуація загиблих воїнів з поля бою
"На щиті". Як відбувається евакуація загиблих воїнів з поля бою
Санкції ефективні. Росія виснажується – Несходовський про посилення економічного тиску на РФ
Санкції ефективні. Росія виснажується – Несходовський про посилення економічного тиску на РФ
Новини по темі
18 тисяч українських дітей можуть бути усиновленими — Пересунько
Ідеальним і абсолютно правильним був би міжнародний трибунал щодо злочинів РФ на зразок Нюрнберзького — Ліщина
Ймовірність скасування ордеру на арешт Путіна і Львової-Бєлової мізерна — правозахисниця
"Цілком ймовірно, що він може залишитися міністром" ― Загородній про Сольського, якого взяли під варту
Майже кожна друга відібрана декларація ідентифікована як ризикова – НАЗК