Документи спецслужб, які Росія намагалася під час розпаду СРСР забрати, знищили у кислоті – Маломуж

Документи спецслужб, які Росія намагалася під час розпаду СРСР забрати, знищили у кислоті – Маломуж

Під час розпаду Радянського Союзу керівник КДБ Української РСР намагався вивезти із Києва до Москви документи спецслужб, але йому завадили співробітники – українські патріоти. Про це розповів в ексклюзивному інтерв'ю Українському радіо голова Служби зовнішньої розвідки у 2005-2010 роках, генерал армії Микола Маломуж. За його словами, коли СРСР ще не розвалився, частину документів довелося знищувати у кислоті. Інакше вони опинилися б у Москві. Водночас картотеку з агентурними даними залишили в Україні. Як зазначив Микола Маломуж, саме він цим займався особисто.

0:00 0:00
10
1x

Коли розпадався Радянський Союз, українські патріоти-співробітники спецслужб чітко визначилися, що вони мають робити все на користь нової держави – України. Це констатував Микола Маломуж, згадуючи в ексклюзивному інтерв'ю Українському радіо події 1991 року.

"Ще під час існування СРСР, на межі його розпаду, коли постало питання, що Росія спробує взяти під контроль усі спецслужби України, патріотична частина тоді ще КДБ (коли ще існував СРСР), а потім новоствореної Служби безпеки України чітко визначилися – ми будуємо свою службу! Хто з цим не згодний – йде у відставку! Або їде у Росію, або йде на пенсію (ми надавали тоді таку можливість)", – зазначив Микола Маломуж. А молоді співробітники, молоді керівники СБУ відстоювали тоді позицію незалежних від Росії спецслужб – включаючи СБУ і Службу зовнішньої розвідки. "І на той момент (коли ще існував СРСР), ми навіть агентуру свою приховали, те, чого хотів Голушко (Микола Голушко – останній голова КДБ Української РСР. Із 20 вересня до 6 листопада 1991 року – в. о. голови Служби національної безпеки України. Потім Голушко переїхав до Москви, де працював начальником секретаріату КДБ СРСР, а з 24 січня 1992 року – заступник міністра безпеки Російської Федерації – ред.) – хотів перевезти в Москву. Ми це заперечили. Усі картотечні дані ми забрали до себе. Я особисто цим займався", – сказав Микола Маломуж.

"У великих басейнах кислоти"

"Розповім історію – ці справи, які намагалися забрати у Москву, ми знищили на Обухівській картонажній фабриці у великих басейнах кислоти. Щоб вони не потрапили у Росію. Але агентурні дані, картотеку залишили в Україні, не дали тодішньому керівнику Голушку це зробити (перевезти їх у Москву). Паралельно в Україні розбудовували свою Службу, здійснювали повну верифікацію кадрів, усіх структур. Сформували нову концепцію розвідки і Служби безпеки в тому числі. При цьому в Україні ухвалили відповідні нові закони. Все робилося тоді на користь нової держави – України. Вже тоді діяли українські патріоти, вже тоді вони активно працювали проти Росії. Наприклад уже тоді ми чітко знали задуми Росії із захоплення Криму. Тоді вже готувалися "референдуми". З урахуванням даних про Російську Федерацію були здійснені тоді колосальні оперативні заходи і ця акція Росії провалилась", – підсумував Микола Маломуж.

                                              Фото: Українське радіо