"Відновлення економіки у 2023 році очікуємо на рівні плюс 3,2%", — Підласа про бюджет і нові соціальні програми для бізнесу

"Відновлення економіки у 2023 році очікуємо на рівні плюс 3,2%",  — Підласа про бюджет і нові соціальні програми для бізнесу

Бюджет на 2023 рік. Чи є реальною картина фінансового стану держави? Скільки отримуємо від податків, митних зборів, скільки втратили, і що покривається за рахунок міжнародної допомоги та кредитів. Наскільки міжнародна допомога нині є критично важливою? Та які нові соціальні програми будуть фінансуватися? Про це слухачам Українського радіо розповіла Голова Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, членкиня фракції "Слуга народу" Роксолана Підласа.

0:00 0:00
10
1x

Скільки бюджет сьогодні отримує податків, митних зборів, тощо

"Ми щодня отримуємо оперативну інформацію від Державного казначейства, Національного банку, Міністерства фінансів. Отримуємо фінансову допомогу від міжнародних партнерів. 

У листопаді у нас розподіл коштів зберігався на рівні 50 на 50. Ми заробили за один місяць 152 мільярди грн. Це були гроші від податкової, митниці, від розміщення облігацій внутрішньодержавної позики, від емісії Нацбанку. І стільки ж ми отримали від зовнішньої підтримки. 

За рік майже 60% бюджету наповнюється за рахунок зовнішнього бюджету: це і кредити, і гранти. І вони розподіляються теж приблизно 50 на 50.  Про всі кошти надані нашими  партнерами ми звітуємо. 

Все, що заробляє держава, ми спрямовуємо на оборону: від зарплат військовим до ремонту і купівлі техніки. Кошти від міжнародних партнерів ми витрачаємо на всі інші потреби: це зарплати вчителям і лікарям, відновлення інфраструктури та пошкоджених будівель". 

Читати також: "Скасування ОАСК не означає, що скандальні судді втратять посади, їх все ще можуть перевести до іншого суду" ​​— Жернаков

Скільки ми втратили

"Ми втратили від російської агресії за різними оцінками від 300 до понад 700 мільярдів доларів. Але ці цифри не є остаточними. Зруйнована інфраструктура перевищує суму у 17 мільярдів доларів. І зараз вона не закладена у державний бюджет. У Фонді з ліквідації наслідків від російської агресії закладено суму у 35,5 мільярдів грн. 

Наші партнери повинні розробити економічний план відновлення, такий собі економічний Рамштайн. Бо жодна країна самостійно не буде мати можливості профінансувати такі витрати Україні. Ми маємо також працювати спільно над отриманням репарацій від РФ.

Без міжнародної допомоги Україна не змогла б утримувати  економіку "на плаву".

Планується дефіцит бюджету у 38 мільярдів доларів, який буде перекривати США і ЄС. Від ЄС 18 мільярдів євро допомоги буде надходити частинами впродовж року щоквартально. А США щомісяця надаватимуть 1,5 мільярди доларів.

Але щоразу ця допомога буде нам даватися все складніше". 

Ухвалення бюджету відбулося в рекордно короткі терміни

"Це було потрібно зробити для продовження переговорів із МВФ. Чим довше ухвалюється бюджет, тим більше з'являється політично вмотивованих видатків. 

Ми зараз маємо три пріоритети: оборона, соціальне забезпечення і відновлення України.

Не можна бути всім задоволеним. Я б хотіла, щоб там було більше видатків на соціальний захист. Ми виділили 445 мільярдів на наступний рік. З них 272 мільярди на пенсії. 

У нас з'явилися цього року нові соціальні програми, які стимулюють роботодавців наймати на роботу людей, яких вони зазвичай не наймали: ВПО, молодь до 25 років, людей, яким до пенсії залишилося 5 і менше років, осіб з інвалідністю, ветеранів війни та учасників бойових дій. Ми хочемо підтримувати працевлаштування цих людей. Пропонуємо компенсацію бізнесу, роботодавцям за найм таких працівників, яка становить або дві мінімальні зарплати для ВПО, або одну мінімальну зарплату для інших категорій". 

Чи є шанси за потреби щось змінити в державному бюджеті

"Верховна Рада вносила зміни у 2022 році до державного бюджету 8 разів. Це передбачено Законом України. Уряд під час воєнного стану сам може перерозподіляти кошти між програмами в межах одного головного розпорядника. Наприклад, Міністерство оборони може перерозподіляти кошти між зарплатами і закупівлею техніки. Якщо надходить пропозиція від міністерства, ми одразу вносимо зміни". 

2023 року прогнозується 40% падіння ВВП і 50%, якщо будуть нові удари по енергетичній інфраструктурі. Що це означатиме 

"Це безробіття. Коли немає електрики, тоді не можуть працювати підприємства. Маленький бізнес працює на генераторі, а для великих заводів це буде дуже дорого. Собівартість продукції стане настільки високою, що вона не зможе продатися. Різниця в електриці, яка подається від електростанції та від генератора підприємству відрізняється майже у 50 разів. 

Очікується і відновлення економіки у 2023 році на рівні плюс 3,2% ВВП".   

Фото: rada.gov.ua