Роботодавець не має права затримувати зарплату працівнику навіть на день — експертка

Роботодавець не має права затримувати зарплату працівнику навіть на день — експертка

Тим, хто працює в Україні за трудовим договором, зарплату мають платити двічі на місяць у чітко визначені строки, констатує експертка з трудового права Світлана Кожушко. В ефірі Українського Радіо вона розповідає про п'ять видів відповідальності роботодавця, який затримує зарплати без законних підстав. Війна не є відмазкою для несумлінних роботодавців затримувати зарплату, зауважує експертка. Єдина "воєнна" зміна у цьому плані: бойові дії або знищення підприємства. А загалом, відповідно до міжнародних норм трудового законодавства, роботодавець не має права затримувати зарплату працівнику навіть на один день, наголошує Кожушко. І неважливо: це державний службовець чи найманий працівник.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне зображення із сайту Pixabay

"Зараз маємо складну ситуацію з виплатою зарплат та авансів"

На який термін роботодавець може затримати зарплату, не порушуючи при цьому законодавство?

Зараз ми маємо складну ситуацію з виплатою зарплат та авансів. Закон про оплату праці включає в себе не лише саму заробітну плату, а ще й додатки та компенсації. Воєнний стан не змінив рівень відповідальності за невиплату заробітної плати, проте є нюанс. Якщо роботодавець не може виплатити заробітну плату у зв’язку з бойовими діями або знищенням підприємства, до його відновлення він може затримувати виплати. Це єдина примітка, яка міститься в чинному законодавстві. Відповідно до міжнародних норм трудового законодавства, роботодавець не має права затримувати заробітну плату працівнику навіть на один день. І неважливо чи це державний службовець, чи найманий працівник.

П'ять видів відповідальності роботодавця

Яке покарання чекає на роботодавця, який затримує виплату зарплати без законних підстав?

Роз’яснення дають наші законодавці. Державна служба України з питань праці має право здійснювати нагляд за виплатою заробітної плати та за функціонуванням трудових відносин. Існує кілька видів відповідальності, які несе роботодавець.

По-перше, це дисциплінарна відповідальність. Однак, слід зазначити, що між найманим працівником і роботодавцем вона має односторонній характер. Тобто роботодавець перед працівником не відповідає. Дисциплінарна відповідальність застосовується в державному секторі, де до неї притягає керівна організація чи особа.

По-друге, це матеріальна відповідальність. До неї притягають у випадку пошкоджень. Тобто вона не стосується заробітної плати напряму, хоча також є певні нюанси.

Адміністративна відповідальність передбачає стягнення від 20 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян – це від 510 до 1700 грн. Якщо роботодавець почав виплачувати компенсацію, то з нього знімають відповідальність.

Крім цього, існує також

Кримінальна

Фінансова відповідальність.

"Календарні дні" та "дні"

Як діяти, якщо підприємство не має коштів для виплати зарплати?

Існують різні форми оплати праці. Стаття 23 Закону України "Про оплату праці" дозволяє виплату заробітної плати в натуральній формі. Є перелік товарів, які не можна враховувати в розмір заробітної плати – озброєння, ліки, цукор тощо. Перелік може змінюватися відповідно до підзаконних правових актів, які регулює Кабмін. Особливу увагу слід звернути на 24 статтю. Там були зміни минулого року, які стосувалися строків виплати. Відповідно до чинного законодавства особам, які працюють за трудовим договором, оплата праці здійснюється двічі на місяць з періодом 16 календарних днів. У судовому праві розрізняються поняття "календарні дні" та "дні". До календарних днів не входять святкові та вихідні дні. Виплата заробітної плати має здійснюватися напередодні цих святкових днів, відпустки чи відрядження тощо.

Люди не знають своїх прав, тому не знають, як правильно діяти у такій ситуації

Як часто роботодавців притягають до відповідальності за несвоєчасну виплату заробітної плати?

Є писані правила (Конституція, закони, підзаконні акти), а є правова реальність. В реальному житті, на жаль, невелика кількість працівників звертається до відповідних органів щодо несвоєчасної виплати заробітної плати. Люди не знають своїх прав, тому не знають, як правильно діяти у такій ситуації. Передусім слід звернутися до свого керівника або профспілки. Можна ініціювати створення комісії з трудових спорів. Вона існує на підприємствах, де кількість працівників понад 15. Також можна звертатися до місцевих загальних судів щодо стягнення з роботодавця заборгованості по заробітній платі. Проте краще звісно всі питання вирішувати договірним шляхом, щоб і місце роботи зберегти, і проявити певну повагу до роботодавців, особливо в приватному секторі, які підтримують економіку України.

Компенсація лише в судовому порядку

Компенсація у випадку затримки зарплати – як це працює?

Працівник може вимагати компенсацію за невиплату заробітної плати або її затримку з першого дня. Але як свідчить практика, стягнути компенсацію вдається в поодиноких випадках, оскільки роботодавець добровільно зазвичай відмовляється її сплачувати. Її можна стягнути з нього лише в судовому порядку.

Держслужбовці отримують гроші з допомоги, яка надається Україні

Хто відповідає за виплати заробітної плати бюджетникам та особам, які працюють в приватному секторі?

Процедури виплат бюджетникам і приватним працівникам майже однакові за своєю суттю. Єдина відмінність, що підприємці можуть використовувати з фонду оплати праці лише те, що вони заробили. Натомість державні службовці отримують гроші з допомоги, яка надається зараз Україні. Тобто це регулюється трішки іншими моментами, щодо фінансування державних підприємств. Рівень заробітної плати може не зазначатися в трудовому договорі, але він має зазначатися в штатному розписі. Існують тарифні сітки відповідно до розрядів, з якими можна ознайомитися в цьому переліку, щоб оцінити тіло заробітної плати. Все решта: надбавки, премії, які мають постійний характер, також входять у фонд оплати праці. Між працівником і роботодавцем укладається трудовий договір чи контракт, в якому зазначається ця інформація. Під час прийняття на роботу роботодавець зобов’язаний ознайомити найманого працівника з умовами колективного договору. Тобто трудові відносини роботодавця і найманого працівника – це завжди взаємозв’язок, це діалог, який спрямований на отримання прибутку з боку роботодавця і отримання заробітної плати працівниками.  

"…Інші ж працівники можуть отримати зарплату, коли з’явиться така можливість"

Чи існує пріоритетність щодо виплати заробітної плати певним категоріям бюджетників?

На жаль, така градація існує. Вона стосується виплат заробітної плати самому керівникові, а також його апарату (головному бухгалтеру, що має безпосередній стосунок до фінансового функціонування підприємства). Інші ж працівники можуть отримати зарплату, коли з’явиться така можливість.