"До кінця року в Україні буде близько 2,6 млн безробітних", — заступниця міністерки економіки

"До кінця року в Україні буде близько 2,6 млн безробітних", — заступниця міністерки економіки

За офіційною інформацією Державної служби зайнятості, нині на одну вакансію претендує до восьми осіб. Кабінет міністрів України в свою чергу пропонує механізм залучення всіх, хто тимчасово втратив роботу, до армії відновлення через виконання ними суспільно корисних робіт. Вони будуть оплачені щонайменше на рівні мінімальної заробітної плати. Про те, як буде працювати цей механізм, а також про інші можливості пошуку роботи в умовах війни Українське радіо розпитало в заступниці міністерки економіки України Тетяни Бережної.

0:00 0:00
10
1x

Про ситуацію з безробіттям

"Ми відслідковуємо безробіття як зареєстроване в Центрі зайнятості, так і загальне. Якщо говорити про показники, які ми маємо з Центру зайнятості, то станом на сьогодні в Україні зареєстрована 241 тисяча безробітних, хоча станом на 23 лютого в нас було 317 тисяч таких осіб. Кількість зменшилася, тому що люди виїхали за кордон, знаходяться на тимчасово окупованих територіях та через інші фактори. 

Проте по динаміці вакансій, які реєструють у Центрі зайнятості роботодавці, видно, що з літа їхня кількість почала збільшуватися. Сьогодні, наприклад, ми маємо 31 тисячу актуальних зареєстрованих вакансій, хоча якщо порівнювати з аналогічним періодом попереднього року, то тоді ми мали біля 70 тисяч вакансій. Тобто пропозиція на ринку праці зараз набагато менша. 

Так само можемо констатувати, що зараз на робоче місце претендує 8 безробітних, а в минулому році в цей самий час на одне робоче місце претендувало 4 особи", — розповіла Тетяна Бережна.

Разом з тим, за її словами, тенденції щодо професій, які найбільше користуються попитом, не змінилися: "Найбільше вакансій подають підприємства, які складають частку переробної промисловості, підприємства, які зайняті в торгівлі, в сфері освіти, охорони здоров’я та наданні соціальної допомоги. Тому, як і до війни, найбільше вакансій подається для працевлаштування, наприклад, робітників з обслуговування та експлуатації устаткування та машин — водіїв та токарів, кваліфікованих робітників з інструментом — швачок, пекарів, малярів, слюсарів-сантехніків. Тому ми бачимо тенденцію до відбудування держави і нам потрібна сила, яка буде брати участь в цьому відновленні".

"Але ми розуміємо, що та кількість зареєстрованих безробітних, яку ми можемо бачити зі статистики Державної служби зайнятості, — це лише ті, які стали на облік. Й зараз, під час війни, ми, на жаль, не отримуємо даних з Державної служби статистики, які б дали нам дуже конкретні цифри. Проте за допомогою макроекономічного моделювання, методології Міжнародної організації праці ми провели калькуляції та можемо констатувати, що до кінця року в нас буде близько 2,6 млн фактично безробітних. Якщо порівняти минулорічний показник, то це було 1,7 млн осіб, тобто кількість збільшилася трохи менше, як вдвічі. 

Але зазначу, що велика кількість осіб, яких ми не зараховуємо до безробітних, — це особи, які виїхали, та ті, які знаходяться на окупованих територіях. Йдеться про дуже велику кількість людей", — розповіла Бережна.

Про державні програми, покликані побороти безробіття

Як зазначила заступниця міністерки економіки далі, уряд розуміє, що його завданням є боротьба за те, аби ця цифра максимально зменшилась. Відтак КМУ розробляє програми, які покликані побороти високий рівень безробіття: "Всі, мабуть, чули про грантову програму "єРобота" — це можливість отримати від держави грант: якщо говорити про мікрогранти, то йдеться про суму до 250 тисяч гривень. Отримання такого гранта передбачає обов’язкове створення особою, яка отримує такий грант, двох робочих місць — офіційно зареєстрованих, які будуть сплачувати податки.

Проте ми розуміємо, що крім державної допомоги, особа має нести відповідальність за цільове використання таких коштів. Тому ця допомога є поворотною, але повертається вона у формі податків і зборів, які отримувач гранта повинен заплатити протягом трьох років з моменту отримання гранта.

Податися на такий грант можна через портал "Дія" і це може зробити кожен: заявка є достатньо простою для заповнення. Є шаблон бізнес-плану, який прикріплений до аплікаційної форми. Людина заповнює його та заявку, після цього документи перевіряє "Ощадбанк", аби зрозуміти, чи немає в людини податкового боргу, проблемних кредитів, чи не є вона в санкційних списках. Якщо цей тест пройдено, далі аплікант запрошується на співбесіду в Державну службу зайнятості, де його розпитують про наміри створити бізнес, особливості бізнес-плану".

"Ми зацікавлені в тому, аби гранти отримали якомога більше підприємців, проте ми розуміємо, що це повинні бути добросовісні майбутні підприємці та ті підприємці, які хочуть розширити свою справу", — додала Бережна.

Проте уряд розуміє, що не всі українці хочуть та можуть бути роботодавцями. Тому нещодавно був ухвалений закон №2226, який дозволяє бізнесу, який працевлаштовує молодь, ветеранів, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю, отримувати певні пільги від держави: "За працевлаштування когось з переліку таких осіб роботодавець отримує компенсацію єдиного соціального внеску, який він би мав сплатити за цього працівника. Для кожної категорії є своя пільга й такі умови дозволять роботодавця наймати більше працівників", — розповіла замміністерки економіки.

"Також через війну багатьом підприємствам довелося переміститись на безпечну територію України і для того, щоб цей переїзд був максимально комфортним, діє програма релокації. Бізнес, який знаходиться, наприклад, в небезпечній зоні, може подати заявку про бажання переміститися на безпечну частину України. Послуги, які надає держава, полягають в тому, що за допомогою зусиль Укрпошти та Укрзалізниці переїжджають всі виробничі потужності, в тому числі і працівники. На місцях обласні військові адміністрації допомагають знайти місце проживання для працівників, місце виробничих потужностей, коворкінги. Таким чином держава допомагає людям не втратити роботу і переїхати", — зазначила Бережна.

Про "Армію відновлення"

"Армія відновлення" — це програма, на яку уряд покладає дуже великі надії, тому що ми розуміємо, наскільки зараз важливо брати участь в роботах, які полягають на забезпеченні загальних потреб функціонування економіки та життєдіяльності населення. Ця ініціатива вже активно діє в Сумській області, де працевлаштовано майже 400 тисяч безробітних", — підсумувала посадовиця.

Фото: РБК